Zaloguj się:

lub  
 
 

Smog a bieganie

 

autor: Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl, opublikowano: 15/01/2018

... czyli wszystko co musisz wiedzieć o zanieczyszczeniu potwietrza i bezpiecznym bieganiu

Wielu biegaczy - zarówno tych, którzy zaczynają swoją przygodę ze sportem, jak i tych, którzy uprawiają go już dłuższy czas - dręczy kwestia jakości powietrza w przestrzeni miejskiej. Spore grono biegających nie ma luksusu wybierania się na kolejne treningi w przestrzeń leśną lub wiejską. Są oni zmuszeni - jeśli oczywiście chcą ćwiczyć - do kontynuacji treningu przy drogach miejskich, a nawet głównych trasach ruchu. Spaliny, metale ciężkie i inne zanieczyszczenia powietrza obecne w takich miejscach sprawiają, że zastanawiają się oni nad tym, czy ich aktywność fizyczna nie przyniesie im więcej szkody niż pożytku. Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja z bieganiem w Polsce. Czy nasze powietrze jest wystarczająco czyste do wykonywania codziennych treningów?

bieganie smog2

 

Groźne zanieczyszczenia - w Polsce wcale nie tak źle

Średnioroczne zanieczyszczenie powietrza w Polsce nie przekracza dopuszczalnych norm. Pod względem obecności w powietrzu stężenia pyłów PM 2,5 nasz kraj nie ma czego się wstydzić. Nie przekraczamy norm, a w związku z wprowadzeniem kontroli ekologicznej liczba przedwczesnych śmierci spowodowanych zanieczyszczeniem nie jest u nas zbyt wysoka. Jednak jeśli chodzi o poziom zanieczyszczenia powietrza w miastach w Europie plasujemy się w wysokiej czołówce. Niestety prognozy dla nas wcale nie są najlepsze. Według statystyk umieralność z powodu zanieczyszczeń będzie w Polsce wzrastać wraz z zastosowaniem się do wytycznych europejskich.

 

Biegać przy drogach, czy nie?

No dobrze. Ale, jak się to ma do biegaczy i ich treningów w przestrzeni miejskiej i przy drogach? Jak możemy się przekonać pokonywanie tras biegowych nawet wzdłuż jezdni nie jest groźne dla naszego zdrowia. Nawet w centrum Warszawy poziom zanieczyszczeń nie zbliża się do poziomu 200 µg/m3. Czy możemy zatem biegać bez przeszkód w okolicy dróg nie martwiąc się o swoje zdrowie? Tę kwestię pozostawiamy Waszej ocenie. Jednak według zebranych danych można zauważyć jedną wyraźną zależność: problem zanieczyszczeń transportowych jest w naszym społeczeństwie bardzo wyolbrzymiany.

 

Zanieczyszczenia PM 10 i PM 2.5

To właśnie te dwa rodzaje zanieczyszczeń są głównym tematem medialnym ostatnich miesięcy. Jednak nie są one generowane przez samochody, a pozaprzemysłowe procesy spalania. Czymże one są? W głównej mierze jest to przede wszystkim ogrzewanie domów.

W dużych miastach znajdziemy niewiele niskich budynków i tym samym pozaprzemysłowego spalania. Będziemy mieli za to bardzo dużo czujników, które wskazywać będą dokładnie poziom zanieczyszczeń. W małych miasteczkach jest wręcz odwrotnie. Czujników nie ma, a ludzi, którzy w swoich piecach grzeją miałem, a nawet śmieciami jest znacznie więcej niż w miastach. Dlatego w małych miejscowościach wskazania o zanieczyszczeniach będą żadne, a w dużych miastach będą one stawiały społeczeństwo na baczność. Prawda - jak można zauważyć - może być jednak zupełnie inna niż mogłoby się nam początkowo wydawać. Według danych osoby mieszkające w miejskich aglomeracjach mogą cieszyć się znacznie mniej zanieczyszczonym powietrzem, niż te na wsiach.

Zatem, kiedy i gdzie warto biegać? Z pewnością nie wieczorem i nie wtedy, gdy w powietrzu wyraźnie wyczuwamy jakieś zanieczyszczenia. Znacznie bezpieczniejsi będą paradoksalnie w tym względzie mieszkańcy wielkich miast niż wsi.

 

Maseczka antysmogowa Twoim najlepszym przyjacielem?

Stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu w dużej mierze zależy od pogody. Im siła wiatru jest większa, tym zanieczyszczenie powietrza zmniejsza się. Niektóre pomiary wskazują, że swój pobyt na zewnątrz powinniśmy ograniczyć do minimum, aby nie narażać siebie i swoich najbliższych na niebezpieczeństwo. Co jednak zrobić, gdy nie chcemy rezygnować z wieczornego joggingu, a przy okazji chcemy uniknąć wdychania trujących oparów? Producenci maseczek antysmogowych zapewniają, że dzięki tym niewielkim elementom możemy w skuteczny sposób zadbać o swoje zdrowie.

 

Jaką maseczkę wybrać?

Maseczka antysmogowa powinna być naszym nieodłącznym atrybutem w sezonie grzewczym, ponieważ zatrzymuje szkodliwe zanieczyszczenia przed dostaniem się do dróg oddechowych. Jednak wybór rodzaju maski nie pozostaje tutaj bez znaczenia. Maski są tym skuteczniejsze, im lepszy filtr odseparowujący małe cząsteczki posiadają. Dobra maseczka antysmogowa wyposażona jest w filtr submikronowy i powinna dokładnie przylegać do twarzy.

 

Większy wysiłek podczas biegania

Korzystanie z maseczki niesie ze sobą jednak pewne niedogodności. Przez filtry do naszych płuc dostaje się mniej powietrza, a oddychanie przychodzi z większym trudem. Może to wpływać na większe zmęczenia organizmu treningiem. Pomimo tej wady maseczek antysmogowych warto w nie zainwestować. Bieganie stanie się dla nas zdrowsze, przestaniemy martwić się o absorpcję trujących zanieczyszczeń i wspomożemy zwiększanie świadomości wśród innych ludzi.

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy