Zaloguj się:

lub  
 
 

Krew sportowca - wszystko co musisz wiedzieć o badaniach krwi.

 

autor: Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda - Med, www.gajdamed.pl, opublikowano: 12/02/2018

Dzięki rozwojowi medycyny i nauki możemy kontrolować stan naszego organizmu również w kwestii doboru odpowiedniego treningu - jego długości i intensywności. Możemy sprawdzić, jak reaguje on na konkretne obciążenia. Do weryfikacji stanu organizmu wykorzystuje się popularne - zwłaszcza w ostatnim czasie - pulsometry, a także badania moczu i krwi.

krew sportowca

Krew i sportowiec - czyli jak interpretować swoje wyniki?

W ramach naszego poradnika będziemy obracać się wokół znanych już nam doskonale terminów takich, jak: hemoglobina, hematokryt (HCT), erytrocyty (RBC), średnie stężenie hemoglobiny w krwince (MCHC), średnia masa hemoglobiny (MCH), średnia objętość krwinki czerwonej (MCV). Są to bardzo ważne czynniki, które mają szczególne znaczenie dla sportowców w treningu wytrzymałościowym. Ich prawidłowe wartości mają miejsce w rezultacie nadmiernej ilości treningów, odwodnienia lub też stosowania sterydów. Jeśli ich wartości są niskie możemy mieć do czynienia z niedokrwistością, przewodnieniem lub nadmierną utratą krwi. W przypadku długo utrzymującego się stanu niedokrwienia będziemy mieli do czynienia z anemią, na którą szczególnie narażeni będą biegacze. Może się ona pojawić nie tylko w przypadku zbyt dużej intensywności treningu, ale także w wyniku nieprawidłowej diety.

 

Badacze zaobserwowali interesującą zależność łączącą zwiększony nacisk na pięty ze spadkiem jakości i ilość krwinek czerwonych. Obniżona wartość średniej objętości krwinki czerwonej będzie wskazywać na niedobory w diecie (żelaza) lub zatrucie ołowiem. Nieprawidłowa ilość erytrocyty bez zmiany wartość hematokrytu oznacza nagły ubytek krwi. W przypadku zaobserwowania nieprawidłowych wartości powyższych warto jest pomyśleć o zmianie diety - uzupełnieniu jej w mięso, produkty bogate w żelazo i witaminę C, ograniczenie spożycia kawy i błonnika - a także zmianie nawyków treningowych. W przypadku osłabienia organizmu objawiającego się w "słabszych" wynikach krwi warto jest wprowadzić do swojej rutyny przewagę treningów aerobowych i ograniczyć ilość tych beztlenowych.

 

Sportowcu! Sprawdź, kiedy powinieneś pobrać krew!

Jeśli wyniki wskazują na anemię, to w przypadku osoby ćwiczącej nie muszą one być prawidłowe. Ma to związek z czasem, w jakim pobierana jest krew. W przypadku intensywnych treningów objętość krwi zostaje zwiększona, co jest naturalną reakcją organizmu na wysiłek. Możemy również obserwować zaniżone wartości czynników, gdy dojdzie do zaburzenia w gospodarce wodnej. Niskie stężenie hemoglobiny i hematokryt pojawia się w anemii, ale również u sportowców, których organizm nie ustabilizował się jeszcze po wysiłku. Podczas treningu i po nim nieprawidłowe wartości wracają do normy. Nadmiar substancji jest wypacanych.

Warto również zdawać sobie sprawę, że po wysiłku może drastycznie zwiększyć się poziom krwinek białych. Aby temu przeciwdziałać wzbogać swoją dietę w antyoksydanty.

 

Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda - Med, www.gajdamed.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy