Zaloguj się:

lub  
POZNAN
 
 

Jak dbać o zdrowie intymne? Wskazówki dla każdej aktywnej kobiety.

 

autor: Agata Cygan-Kukla, opublikowano: 18/09/2015

To prawda, że infekcję intymną złapać niezwykle łatwo - może ją wywołać mnóstwo, z pozoru błahych powodów. Szczególnie narażone są kobiety aktywne, które spędzają czas na basenie czy siłowni i korzystają z publicznych toalet, prysznicy czy jacuzzi. Nie znaczy to jednak, że w obawie o własne zdrowie musimy omijać wszystkie te miejsca szerokim łukiem. Zachowując odpowiednie środki ostrożności można bowiem łatwo uniknąć infekcji! I nie trzeba w tym celu podejmować żadnych skomplikowanych działań. Eksperci serwisu www.kobiecosc.info przygotowali garść prostych wskazówek.

Higiena intymna

Higiena intymna na co dzień

 • Zachowaj odpowiednią higienę miejsc intymnych. Podmywaj miejsca intymne dwa razy dziennie – najlepiej pod bieżącym strumieniem wody (prysznic lub bidet). Używaj płynów lub emulsji o odpowiednim pH (5,5). W stanach narażenia na problemy intymne posmaruj okolice intymne ochronnym preparatem – np. prOVag® żel.
 • Unikaj produktów z barwnikami, konserwantami i substancjami zapachowymi. Pamiętaj, że im bardziej naturalny skład emulsji, tym lepiej.
 • Mycie i osuszanie okolic intymnych wykonuj w kierunku od przodu do tyłu, by unikać przenoszenia infekcji z okolicy odbytu. Emulsje i płyny rozprowadzaj dłonią. Unikaj lub często zmieniaj gąbki - są siedliskiem drobnoustrojów!
 • Nie używaj tej samej maszynki do golenia miejsc intymnych, pach i nóg - na takiej maszynce mogą pozostać resztki kremu do depilacji nóg czy balsamu, których obecność w okolicach intymnych nie jest wskazana.
 • Używaj osobnego ręcznika do higieny intymnej i dbaj o to, by był suchy przed każdym użyciem. Zmieniaj go nie rzadziej niż raz w tygodniu. Nie dziel go z innymi domownikami! Bez względu na miejsce pobytu, zabierz ze sobą własny ręcznik oraz sprawdzony preparat do pielęgnacji miejsc intymnych.
 • Syntetyczną bieliznę oraz stringi zamień na przewiewną, bawełnianą bieliznę. Pierz ją osobno lub ręcznie – używaj do tego delikatnych środków piorących, które nie zawierają składników drażniących.
 • Wkładki higieniczne zakładaj tylko w czasie, kiedy wydzielina jest obfita i zmieniaj je regularnie. Unikaj irygacji pochwy, długich gorących kąpieli i częstego używania tamponów, gdyż powodują one zaburzenia ochronnej mikroflory.
 • Dbaj o czystość rąk. Myj je dokładnie po skorzystaniu z toalety i zawsze wtedy, kiedy wykonujesz czynności higieniczne w okolicach miejsc intymnych. O myciu rąk przypominaj również swojemu partnerowi.
 • Stosuj dietę bogatą w nieprzetworzone produkty spożywcze, ubogą w cukry i tłuszcze. Spożywaj produkty pełnoziarniste, niesłodzone jogurty naturalne, chude mięso, ryby oraz jaja. Pamiętaj o owocach i warzywach.
 • Regularnie odwiedzaj ginekologa – nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości!
 • Przy suchości okolic intymnych, otarciach i bolesnych stosunkach stosuj nawilżające żele o niskim pH. Po każdej antybiotykoterapii zadbaj o naturalną mikroflorę układu pokarmowego i pochwy – stosując probiotyki.
 • Przy upławach, pierwszych objawach swędzenia lub pieczenia okolic intymnych zastosuj sprawdzony probiotyk i/lub łagodzący podrażnienia żel oraz udaj się do ginekologa.

Pamiętaj, że dużo lepiej jest zapobiegać infekcjom niż później je leczyć. Dlatego nie zaniedbuj tego tematu i szczególnie dbaj o swoją kobiecość.

Dodaj komentarz

Komentarze (5)

 • Napisany przez Ariel, 03/03/2017 11:14am (3 lata temu)

  Dla mnie zdecydowanie najlepszy jest mucovagin w żelu.

 • Napisany przez didi, 26/01/2017 11:41am (3 lata temu)

  też stosuję mucovagin właśnie w globulkach, choć widziałam że jest też w żelu. dla mnie globulki wystarczająco wygodne są ;) fakt, fajnie regeneruje ten mucovagin no i przede wszystkim dobrze nawilża. po ciąży i nie tylko świetna sprawa!

 • Napisany przez Żaneta, 18/01/2017 3:24pm (3 lata temu)

  Przed i po porodzie najważniejsza jest higiena. Zwracaj uwagę z czego masz zrobioną bieliznę. Sztuczne włókna nie sprawdzają się zbyt dobrze W ciągu dnia należy się kilka razy podmywać, zwłaszcza podczas okresu. Ja mam deskę USPA więc mam łatwiej. W tym stylu https://www.youtube.com/watch?v=SAyKiZOB8Bg Szybciej mogę się doprowadzić do porządku, bo podmywam się korzystając z sedesu. Warto wprowadzić do diety żurawinę, bo zapobiega "przyklejaniu się" bakterii. Nie zdążą narobić infekcji.

 • Napisany przez Agata, 14/10/2016 7:51pm (3 lata temu)

  Tutaj też znalazłam bardzo dobry artykuł o podobnej tematyce: http://www.naturalna-plodnosc.pl/index.php/antykoncepcja-bez-hormonow/naturalne-planowanie-rodziny-2/jak-dbac-o-zdrowie-intymne/ moim zdaniem warto przeczytać :)

 • Napisany przez Marta, 05/09/2016 9:56am (3 lata temu)

  dziewczyny, a jak u was po porodzie okolice intymne regenerujecie, czego używacie?? mnie polecono np globulki mucovagin, dwie kumpele stosowały i mówią że efekt bardzo zadowalający.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy