Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Czym grozi brak aktywności fizycznej? Zadbaj o swoje ciało na wiosnę!

 

autor: Artykuł sponsorowany, opublikowano: 28/06/2021

Aktywność fizyczna – wiele mówi się o tym, jak ważna jest ona dla naszego zdrowia, tymczasem sporo osób w dalszym ciągu nie uprawia jej regularnie. Nie każdy musi być atletą, jednak wszyscy powinniśmy zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w naszym życiu. Nie tylko po to, aby zacząć lepiej wyglądać, ale przede wszystkim, aby uniknąć zagrożeń, które wynikają z braku aktywności fizycznej. Jakie to zagrożenia? Zobaczmy.

aktywnosc fizyczna

Brak ruchu – jakie niesie za sobą zagrożenia?

Choć zdrowy styl życia w ostatnich latach stał się całkiem popularny, wciąż wiele osób nie wykonuje żadnej aktywności fizycznej. Dla niektórych jedynym ruchem w ciągu dnia jest przejście z pokoju do pokoju, co oznacza prawie całkowity jego brak.

Zbyt mała ilość wysiłku fizycznego może prowadzić do chorób, które skutecznie zaburzają funkcjonowanie wielu narządów i pogarszają jakość życia. Brak systematycznego ruchu powoduje między innymi:

 • cukrzycę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • niewydolność żylną,
 • nadwagę i otyłość.

Alarmujące są badania, świadczące o corocznym wzroście zachorowań na powyższe schorzenia. Wielokrotnie wiążą się one właśnie z brakiem odpowiedniej ilości ruchu. Co więcej, WHO ogłosiło niedostateczną aktywność fizyczną jako czwarty w kolejności czynnik ryzyka odpowiedzialny za przedwczesne zgony na świecie.

Jak aktywność fizyczna wpływa na zdrowie?

Wpływ aktywnego stylu życia na nasze zdrowie został naukowo potwierdzony. Lista korzyści, jakie możemy zyskać, systematycznie trenując, jest bardzo długa. Poniżej przedstawiamy szereg najpowszechniejszych zalet regularnego ruchu:

 • zmniejszenie ryzyka zachorowania na schorzenia układu sercowo-naczyniowego;
 • ochrona przed otyłością;
 • powstrzymanie i opóźnienie rozwoju nadciśnienia tętniczego;
 • usprawnienie metabolizmu;
 • profilaktyka cukrzycy typu 2;
 • zwiększenie wydolności organizmu;
 • ogólna poprawa kondycji.

Oprócz wymienionej wyżej profilaktyki chorób oraz poprawy kondycji fizycznej warto wspomnieć, iż aktywność fizyczna jest korzystna także dla naszego zdrowia psychicznego. Ruch wpływa na krążenie krwi i usprawnia dotlenienie szarych komórek, dzięki czemu zwiększa się nasza koncentracja i poprawiają zdolności poznawcze. Ćwiczenia fizyczne uwalniają także endorfiny, które wprowadzają nas w dobry nastrój.

Jak zadbać o ciało na wiosnę?

Wiosna to idealna pora na to, aby zadbać o swoje ciało. Pogoda staje się coraz ładniejsza, warto więc w wolnej chwili wyjść na spacer lub wybrać się na wycieczkę rowerową. Pamiętajmy, że praca biurowa i brak ruchu to jedne z najczęstszych przyczyn powstawania przewlekłej niewydolności żylnej, objawiającej się obrzękiem i uczuciem „ciężkich nóg”. Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze objawy tej choroby, warto zacząć szybko działać. Wspomagająco w leczeniu może pomóc działający miejscowo żel Lioton 1000 na bazie heparyny – substancji wykazującej potrójne działanie: przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i przeciwzakrzepowe. Żel ten ma podłoże wodno-alkoholowe, które zapewnia szybkie wchłanianie substancji aktywnej oraz dodatkowo przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Żel ma lekką strukturę, więc nie pozostawia tłustych plam.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy