Zaloguj się:

lub  
 
 

Badania serca dla biegaczy - jakie warto zrobić?

 

autor: Dr n. med. Roberta Gajda, specjalista kardiolog, opublikowano: 30/01/2017

Amatorscy biegacze bardzo często zapominają o regularnych, podstawowych badaniach. Takie roztargnienie lub świadoma z nich rezygnacja może doprowadzić do tragicznych, nawet śmiertelnych skutków. Jakie badania są szczególnie ważne?

Badania przed biegami – nasz obowiązek wobec serca

Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o przebadanie swojego serca przed tak intensywnym wysiłkiem jakim jest bieganie, dlatego osobom, które zechcą podjąć taką formę aktywności  zaleca się wykonanie badań profilaktycznych, a także ich sytstematyczne powtarzanie. Pozwoli to zminimalizować ryzyko tragicznych następstw, które mogą być skutkiem niewykrytej, wrodzonej lub nabytej, wady serca.  Rozwiązaniem idealnym byłoby zgłaszać się do lekarza regularnie na pzestrzeni roku, dzięki temu zyskamy pewność, że sport rzeczywiście nam służy.

 40693116 xl

Próba wysiłkowa

Jednym z często wykonywanych badań jest EKG wysiłkowe.  Polega ono na ocenie zmian zachodzących w sercu podczas wysiłku fizycznego , zwykle w czasie marszu na bieżni lub jazdy na rowerku stacjonarnym. Do badania należy się odpowiednio przygotować. Na 12 godzin przed próbą nie powinno się podejmować wysiłku fizycznego a na 3 godziny przed nie wolno spożywać posiłków i palić papierosów.  Należy zabrać ze sobą strój i obuwie sportowe. W pierwszym etapie badania wykonuje się EKG spoczynkowe, które będzie podstawą do analizy późniejszych wyników. Test wysiłkowy rozpoczyna się od powolnego spacerowania na bieżni. Co kilka minut podnoszony jest kąt nachylenia oraz zwiększana jest prędkość jej przesuwu. W tym czasie nieprzerwanie trwa zapis EKG i okresowo ciśnienia tętniczego. Lekarz przeprowadzający badanie kontroluje i ocenia zachodzące zmiany. Pacjent proszony jest o zgłaszanie wszystkich niepokojących objawów (ból w klatce piersiowej, duszność, zawroty głowy, duże zmęczenie). Próba wysiłkowa trwa do momentu ustalonego przez kardiologa bądź pojawienia się ww. dolegliwości.

Orzeczenie lekarskie

W przypadku osób, które przygotowują się do zawodów organizowanych przez Polski Związek Sportowy wykonywanie badań 2 razy do roku jest niezbędne. Chcąc jednak wystartować w imprezie komercyjnej, np. miejskim maratonie, powinniśmy zadać sobie trud i uzyskać informacje o  niezbędnych badaniach i zaświadczeniach. W naszym kraju orzeczenie lekarskie zwykle nie jest konieczne, z kolei za granicą częstym obowiązkiem jest jego posiadanie.

EKG to nie wszystko

Biegacz, czy to amator czy zawodowiec, nie powinien zapominać o  okresowym wykonaniu również innych badań takich jak morfologia, badanie ogólne moczu czy lipidogram. Da to możliwość monitorowania naszego stanu zdowia a w razie nieprawidłowości – szybkiego ich wykrycia.

 

 Artykuł przygotowany przez specjalistów Grupy Gajda-Med – www.gajdamed.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Karina, 20/02/2017 9:54am (8 lata temu)

    Bardzo dobrze, że tematyka badań też została poruszona. W momencie, gdy zaczynałam biegać i szukałam informacji na temat tego jak się za to zabrać znalazłam dużo artykułów na temat techniki biegania i odpowiednim obuwiu, ale o badaniach raczej nie wspominano. Bardzo się zaangażowałam i teraz nie wyobrażam sobie życia bez biegania. Duży nacisk kładę na dbanie o swoje zdrowie więc i badania na serce wykonuję regularnie. Jestem z Poznania i korzystam z pakietu w certusie, ale myślę, że w każdym większym mieście można znaleźć spersonalizowaną ofertę. Podstawa to nie zapominać o medycznej kwestii uprawiania sportów :) Polecam też ciekawą grafikę o chorobach serca: http://www.certus.med.pl/pl/aktualnosci/36-archiwum/3-pokochaj-swoje-serce-czyli-co-warto-wiedziec-o-chorobach-ukladu-krazenia

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy