Zaloguj się:

lub  
 
 

5 sposobów na bieganie w upalne dni

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, opublikowano: 12/06/2019

Nareszcie słonecznie, nareszcie pogodnie, nareszcie upalnie… Taaak, jest wspaniale, ale… mogłoby być chociaż nieco chłodniej podczas treningów, prawda? Narzekamy trochę zawsze, bo a to za zimno a to zbyt ciepło i jakoś siły na trening brak. Problem znajomy? Może zamiast jęczeć, że gorąco warto skupić się na tym jakie benefity daje nam taka pogoda oraz na tym jak sensownie trenować żeby nie stracić motywacji ani… zdrowia! Bieganie w dużym upale bez odpowiedniego przygotowania może bowiem być bardzo niebezpieczne. Dlatego biegaj z głową i czerp korzyści.

 bieganie w upale 2019

1. Nawadniaj się

Przed bieganiem, w trakcie treningu i po nim. Popijaj małymi łykami wodę mineralną przez cały dzień. Jeśli jest naprawdę gorąco zabierz ze sobą picie na trening - wodę lub napój z elektrolitami. Wcale nie musi być to sztuczny kolorowy specyfik. Możesz sobie sama stworzyć prosty i zdrowy napój, który rewelacyjnie uzupełni płyny i podstawowe elektrolity. Dodaj do wody łyżkę prawdziwego miodu, sok wyciśnięty z cytryny lub limonki i szczyptę soli. Po treningu również zadbaj o odpowiednie nawodnienie i pamiętaj, że niedobór płynów prowadzi nie tylko do kiepskiego samopoczucia i zmniejszonej wydolności ale również może być przyczyną chorób. 

 

2. Zakryj głowę

Być może w upalny dzień ostatnie o czym myślisz to zakładanie czegoś na głowę - w końcu to przez głowę „ucieka” najwięcej ciepła prawda? Owszem, ale wystawianie się bezpośrednio na działanie ostrego słońca może prowadzić do poważnych zagrożeń, nawet do udaru cieplnego. Dlatego latem na treningi i zawody zakładaj jasną czapeczkę z daszkiem. Koniecznie.

 

3. Biegaj rano

Wcześnie rano jest najchłodniej a słońce nie operuje jeszcze na tyle mocno, aby stanowić dla Ciebie zagrożenie. Dlatego jeśli na dzień zapowiedzieli ponad 30 stopni Celsjusza i bezchmurne niebo, wstań wcześniej i trenuj o poranku. Latem przecież łatwiej się wstaje z łóżka…

 

4. Biegaj w lesie

W słoneczne upalne dni wybieraj zacienione trasy. Idź do parku czy lasu i biegaj w cieniu drzew. Może nie będzie mniej gorąco, ale z pewnością unikniesz poparzeń słonecznych. Możesz przez to urozmaicić trening i pobiegać np. po nierównościach terenu albo zrobić trening siły biegowej. Pamiętaj tylko żeby powiedzieć komuś dokąd się wybierasz a najlepiej zabrać ze sobą towarzystwo. Razem raźniej i bezpieczniej. 

 

5. Korzystaj z kremów z filtrem UV

Mamy takie czasy, że chyba już każda kobieta wie jak ważne jest chronienie twarzy przed nadmierną ekspozycją na promieniowanie UV. Jednak czy na pewno smarujesz się kremami z protekcją przed każdym treningiem? Czy w obawie, że krem spłynie Ci z twarzy odpuszczasz i zostawiasz pielęgnację na później? Bądź szczera sama ze sobą i dbaj o zdrowie swojej skóry. Są teraz dostępne kosmetyki wodoodporne, które trzymają się na twarzy mimo upału. 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy