Zaloguj się:

lub  
 
 

5 ciekawostek dotyczących funkcjonowania wzroku

 

opublikowano: 09/12/2022

Mechanizm widzenia jest czymś absolutnie wyjątkowym i fascynującym. Od stuleci ludzie próbują go poznać, zdefiniować i zrozumieć. Na temat funkcjonowania narządu wzroku napisano wiele publikacji, także tych naukowych. Zacznijmy jednak od czegoś prostszego. Oto 5 ciekawostek o oczach, które, jak mawiamy, są naszym oknem na świat.

wzrok 

Z czego składa się ludzkie oko?

Narząd wzroku człowieka cechuje niezwykle skomplikowana budowa. Składa się on z gałki ocznej, aparatu ochronnego oka oraz aparatu ruchowego oka. Gałka oczna jest niewielkim, kulistym organem umiejscowionym w przedniej części oczodołu. Za ruch gałki ocznej odpowiedzialny aparat ruchowy oka: tworzy go sześć mięśni gałkoruchowych (dwa proste i cztery skośne). Do aparatu ochronnego oka należą: oczodół, powieki wraz z łukami brwiowymi i rzęsami, spojówka, narząd łzowy i łzy. Układ ten odbiera bodźce wzrokowe za pomocą siatkówki i przekazuje je dalej, poprzez drogi wzrokowe, aż do mózgu. Za rozpoznawanie i analizę docierających impulsów odpowiedzialna jest kora wzrokowa, zajmująca około 60% całej kory mózgowej.

 

Dlaczego z wiekiem widzenie się pogarsza?

Zmysł wzroku dostarcza nam ponad 80% informacji o otaczającym świecie. Pogorszenie widzenia przeważnie wzbudza w nas niepokój i wprowadza duży dyskomfort w życiu codziennym. Najczęstsze przyczyny problemów ze wzrokiem to m.in. nieskorygowane wady refrakcji (np. miopia lub hyperopia). Zaburzenia widzenia mogą też wskazywać na proces chorobowy – tak dzieje się np. w przypadku jaskry czy zaćmy. Jeśli masz ponad 40 lat, nieostre widzenie może być jednak związane po prostu ze starzeniem się organizmu. Pogorszenie ostrości wzroku u osób po 40. roku życia nazywamy prezbiopią (starczowzrocznością). Nie jest to ani wada wzroku, ani patologiczna zmiana, lecz po prostu efekt postępującego z wiekiem obniżenia elastyczności soczewki oka. Na szczęście starczowzroczność można łatwo skorygować za pomocą odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Dla prezbiopów rekomendowanym rozwiązaniem są szkła progresywne. Ranking produktów dostępnych na rynku znacząco pomaga w ich zakupie.

 

Jak widzi daltonista?

Daltonizm, nazywany inaczej ślepotą barw, to wada wzroku wynikająca z nieprawidłowości w budowie czopków siatkówki oka – komórek odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie kolorów. Wada ta jest wrodzona i zazwyczaj wynika z mutacji genetycznej. W zależności od rodzaju zaburzenia daltonista może mieć problem z rozpoznaniem koloru zielonego oraz odróżnieniu barwy czerwonej, pomarańczowej i żółtej: http://soczewkidlaciebie.pl/ciekawostki/kxsr/jak-widzi-daltonista.html. Dolegliwość dotyka niemal wyłącznie mężczyzn.

 

Czy od patrzenia w ekran psuje się wzrok?

Wszechobecność technologii w naszym życiu spowodowała, że nie wyobrażamy sobie już codziennego funkcjonowania bez komputerów, smartfonów czy tabletów. Wiele mówi się o tym, że wyświetlacze urządzeń elektronicznych mają negatywny wpływ na nasze widzenie. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że promieniowanie emitowane przez komputery rzeczywiście może być szkodliwe dla zdrowia. Wielogodzinne siedzenie przy biurku i wpatrywanie się w ekran skutkuje nie tylko bólem pleców czy kręgosłupa, ale jest też niebezpieczne dla oczu. Dlatego jeśli spędzasz długi czas przed komputerem, zadbaj o odpowiednie warunki do pracy. Zainwestuj też w specjalne okulary z powłoką antyrefleksyjną.

 

Skąd się bierze astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany również niezbornością, jest jedną z trzech najczęściej występujących refrakcyjnych wad oka. Podobnie jak w przypadku krótko- i nadwzroczności, istotą tej nieprawidłowości jest trudność z prawidłowym skupianiem światła. Przez zniekształcenie rogówki lub soczewki wpadająca do oka wiązka skupia się w dwóch punktach zamiast na jednym – siatkówce, przez co obraz jest niewyraźny. Głównym objawem astygmatyzmu jest nieostry, zamglony obraz z rozmytymi konturami. Osoba z tą dolegliwością ma zaburzone poczucie przestrzeni; u dzieci często pojawiają się trudności z rozróżnieniem liter (na przykład „o” i „d”). U podłoża powstawania tej dysfunkcji leży kilka czynników. Wiadomo, że niezborność może być uwarunkowana genetycznie. Ponadto przyczyną astygmatyzmu mogą być uszkodzenia mechaniczne gałki ocznej, jak również rozwijający się stożek rogówki. Niezborność jest wadą, którą jesteśmy w stanie skorygować. Dobre efekty w niwelowaniu zniekształconego widzenia dają zarówno okulary, jak i soczewki. Astygmatyzm korygują szkła toryczne z cylindrem.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

  • Napisany przez esoprax au Maroc, 08/02/2024 12:39am (3 miesiące temu)

    Awesome issues here. I'm very satisfied to see your post.
    Thank you a lot and I am taking a look ahead to contact you.
    Will you please drop me a mail?

  • Napisany przez Online-Optionen für den Kauf von desloratadin apotex ohne ärztliche Verschreibung, 29/01/2024 1:41pm (3 miesiące temu)

    Hello my family member! I wish to say that this post is amazing,
    nice written and include almost all important infos. I would like to
    peer extra posts like this .

  • Napisany przez ispezione ordinaria 1lug2019 ivrea, 21/01/2024 11:14am (3 miesiące temu)

    Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot
    drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now broken and
    she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had
    to share it with someone!

  • Napisany przez biaxin 250 mg zonder medisch voorschrift, 30/12/2023 6:26pm (4 miesiące temu)

    Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it, you can be a great author.
    I will ensure that I bookmark your blog and
    may come back very soon. I want to encourage you to definitely continue your great work, have a
    nice holiday weekend!

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy