Zaloguj się:

lub  
 
 

4 elementy formy idealnej. Przygotuj się na nową życiówkę na 10km.

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 27/03/2014

trening na zyciowke na 10kmZa każdym razem, kiedy startuję mam cel - biec szybciej niż kiedykolwiek wcześniej”. Paula Radcliffe, rekordzistka świata w maratonie

Która z nas - biegaczek  nie chciałaby być sprawniejsza, lepiej wytrenowana i, przede wszystkim, szybsza? Cóż, jeśli bieganie jest istotnym elementem Twojego życia i startujesz w zawodach to na pewno z każdym sezonem zastanawiasz się jak to zrobić, żeby wreszcie złamać… (tu wpisz swój własny czas). Tym razem skupimy się na dyszce.

Bieg na 10km jest trudny. To już nie 5k, gdzie trzeba szybko zacząć i utrzymać tę „zawrotną prędkość” do końca nawet ostatkiem sił… To nie maraton czy półmaraton gdzie na amatorskim poziomie nawet lichy początek biegu można jeszcze „odpracować” w późniejszym etapie i ukończyć wyścig z niezłym wynikiem. 10km wymaga szybkości na całym, stosunkowo długim już dystansie.

Z jednej strony ma spore znaczenie czy Twój cel to złamanie godziny, 50 minut, 45 minut czy np. bariera 40 minut. W każdym z tych przypadków plan treningowy będzie wyglądał nieco inaczej, bo bardziej zaawansowane biegaczki na pewno mogą pozwolić sobie na więcej mocniejszych akcentów w tygodniu treningowym. Z drugiej strony – bez względu na to jakie jest Twoje założenie na życiówkę powinnaś pracować nad tymi samymi elementami. To wytrzymałość, siła, szybkość i technika. Te cztery elementy wytrenowane i złożone w całość w dniu zawodów sprawią, że to będzie start Twoich marzeń:)

 

WYTRZYMAŁOŚĆ

Im szybciej chcesz przebiec dystans 10km na zawodach tym większej wytrzymałości potrzebujesz, a tą jak wiadomo wypracowuje się długimi wybieganiami. Przy dystansie docelowym 10km nie mówimy oczywiście o bieganiu po 30 kilometrów jak w przypadku maratonu, ale zdecydowanie dobrze jest stworzyć bazę wytrzymałościową w okolicach 20km jeśli celujesz w wynik na dychę poniżej 40minut czy 15 kilometrów jeśli Twoje marzenie to złamanie 45 min czy 50 min.

 

Długie wybiegania

Budowanie wytrzymałości powinno być stopniowe, co w praktyce oznacza dodawanie w każdym tygodniu maksymalnie 2 kilometrów do długiego biegu. Np. biegasz aktualnie 10 km - w kolejnym tygodniu pobiegnij 12, jeszcze w kolejnym 14 itd.

Duży wysiłek „na zmęczeniu”

Wbrew pozorom ta umiejętność jest niezbędna nie tylko podczas maratonu; jeśli chcesz szybciej pobiec dyszkę również przyda Ci się żelazna kondycja „na finiszu”. Żeby ją wypracować warto ostatnie kilometry dłuższego wybiegania pokonywać szybciej. Np. przebiegasz 12 km w Twoim tempie komfortowym, a następnie przyspieszasz i 2km biegniesz w tempie 10-20 sek./km wolniejszym niż Twoje docelowe tempo na dychę. Taki trening nauczy Cię, że na końcówce się przyspiesza. Zacznij trenować w ten sposób kiedy już zdobędziesz podstawową wytrzymałość (patrz wyżej:))

Biegi tempowe

Większość planów treningowych przygotowujących na 10km nie uwzględnia takich treningów tymczasem… co może być lepszego niż trenowanie prędkości docelowej? Warto to ćwiczyć zaczynając od powtórzeń 3 x 1km, z czasem wydłużając dystans do 3 x 1,5km, 3 x 2km, 3 x 3 km. Naucz się wytrzymywać tempo na coraz dłuższym odcinku.

 

SZYBKOŚĆ

Zwiększ swoją szybkość

Jeśli chcesz biegać szybciej musisz trenować szybkość na treningach. Na tym celu powinnaś skupić się na 1 treningu w tygodniu. Najlepszym narzędziem poprawiającym Twoją szybkość są interwały bądź trening typu fartlek (najkrócej mówiąc intensywne przyspieszenia na odcinkach różnej długości). Interwały w treningu do dyszki to np. 6-10 x 200m czy 6-8 x 400m. Biegaj je z prędkością startową ( a z czasem nawet troche szybciej). To ciężki trening, ale wraz z upływem tygodni zaobserwujesz, że ta sama liczba powtórzeń sprawia Ci coraz mniej trudności. To się nazywa progres:)

Ćwicz dynamikę

Ten element również ma wpływ na Twoją formę i szybkość biegania. Idealnym treningiem na dynamikę są różnego rodzaju przeskoki (np. przez linię lub skakankę) i naskoki (np. na niewielki schodek). Chodzi o to, aby tego typu ćwiczenia wykonywać w możliwie jak najszybszym tempie. Dzięki takim treningom nie tylko wzmacniasz mięśnie, ścięgna i więzadła, ale równiez zwiększasz dynamikę, co z pewnością przełoży się na wynik w zawodach.

 

SIŁA

Siła biegowa

Stara szkoła i nowa szkoła biegania – nieważne do jakiego planu treningowego zerkniesz zazwyczaj znajdziesz tam ten element. Dlaczego? Bo to naprawdę „działa”! Wykonuj regularnie dynamiczne podbiegi pod niewielkie wzniesienie i ćwicz skipy, a Twoje forma na pewno pójdzie w górę!

Mocne ciało

Nie samym bieganiem człowiek żyje. Warto wpleść w swój plan treningowy ćwiczenia ogólnorozwojowe, które zrobią z ciebie sprawniejszą biegaczkę. Im mniej energii podczas biegu będziesz marnować na utrzymanie postawy, tym więcej energii zostanie Ci na przemieszczanie się jak najszybciej do przodu. Ćwicz tzw. mięśnie głębokie, nie unikaj pompek, przysiadów, wykroków ani „brzuszków”. Wspinaj się po schodach zamiast jeździć windą i zainteresuj się nowymi zajęciami fitness w Twojej okolicy.

Siła umysłu

To również niezwykle istotny element przygotowań do bicia rekordu. Bez silnej psychiki nie ma szans na powodzenie. Musisz wiedziec, że naprawdę tego chcesz, musisz wierzyć, że możesz to osiągnąć, musisz umieć radzic sobie z kryzysem, który może dopaść się na trasie, musisz nauczyć się biec mimo bólu... Siła umysłu kształtuje się podczas trudniejszych sesji treningowych, ale ważna jest też wizualizacja i opracowanie sobie własnych sposobów na walkę ze słabościami.

 

TECHNIKA

Popracuj nad techniką

Fakt, że nie jesteś zawodową biegaczką wcale nie usprawiedliwia Twojego niedbałego kroku biegowego. Ok, nie każdy musi od razu mieć postawę Kenijczyka, ale warto pracować nad techniką biegu. Wbrew pozorom możesz nadrobić nawet kilka sekund na kilometrze jeśli przy każdym kroku zużyjesz jak najmniej energii na wybicie. A kilka sekund na kilometr na dystansie 10 kilometrów może dać prawie minutę różnicy. Żeby szybciej i sprawniej postawić kolejny krok ląduj na śródstopie (a nie na piętę). Nie pochylaj się do przodu, ani nie odchylaj do tyłu. Miarowo ruszaj rękoma w przód i w tył (a nie na boki) i patrz przed siebie.

 

Nie czujesz się „w formie” po zimie? Nie szkodzi! Biegi organizowane są przez cały rok! Bierz się do pracy, a kiedy już poczujesz, że stajesz się coraz silniejsza zerknij do kalendarza biegów i wybierz start dla siebie. Dasz radę!

Dodaj komentarz

Komentarze (58)

  • Napisany przez Arnette, 16/04/2024 11:29pm (8 dni temu)

    If some one desires expert view on the topic of blogging
    and site-building then i suggest him/her to pay a visit this web site, Keep up the nice
    work.

  • Napisany przez Filomena, 12/04/2024 5:28am (13 dni temu)

    Greetings from California! I'm bored to death at work so
    I decided to check out your blog on my iphone during lunch break.

    I enjoy the info you provide here and can't wait to take a look when I get home.
    I'm amazed at how fast your blog loaded on my phone ..
    I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, amazing blog!

  • Napisany przez achat de emb en Espagne en ligne, 15/03/2024 10:43am (1 miesiąc temu)

    I like what you guys are up too. This type of clever work and reporting!

    Keep up the great works guys I've incorporated you guys
    to our blogroll.

  • Napisany przez дайын үй жұмыстары 6 сынып дүниежүзі тарихы, 09/03/2024 9:07pm (2 miesiące temu)

    Whats up this is somewhat of off topic but I was wanting to know if
    blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

    I'm starting a blog soon but have no coding skills so I wanted
    to get guidance from someone with experience.

    Any help would be enormously appreciated!

  • Napisany przez Sumatriptan Sandoz en vente libre au Luxembourg, 08/02/2024 8:43am (3 miesiące temu)

    You really make it seem so easy with your presentation but I find this
    matter to be actually something which I think I would never understand.
    It seems too complicated and extremely broad
    for me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  • Napisany przez prix du esoprax au Maroc, 03/02/2024 2:30pm (3 miesiące temu)

    Hi there, I do think your website may be having browser compatibility issues.
    When I look at your web site in Safari, it looks fine
    however when opening in IE, it's got some overlapping issues.

    I simply wanted to give you a quick heads up!

    Besides that, wonderful site!

  • Napisany przez Kaufe norsol online, 12/01/2024 2:37pm (3 miesiące temu)

    I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.

    I don't know who you are but certainly you're going to a famous
    blogger if you are not already ;) Cheers!

  • Napisany przez Kauf von Schlafmittel-celecoxib, 11/01/2024 6:27pm (3 miesiące temu)

    My partner and I stumbled over here by a different web
    page and thought I might check things out. I like
    what I see so now i'm following you. Look forward to exploring your web page again.

  • Napisany przez aggrenox in vendita in Italia senza ricetta, 03/12/2023 9:11pm (5 miesiące temu)

    It's an awesome piece of writing in favor of all the online viewers;
    they will take benefit from it I am sure.

  • Napisany przez retin-a cream in farmacia italiana, 18/11/2023 8:54am (5 miesiące temu)

    This article gives clear idea for the new viewers of blogging,
    that really how to do blogging.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy