Zaloguj się:

lub  
 
 

O czym ty myślisz podczas biegania? Sposoby na to żeby bieganie nie było nudne!

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 15/10/2015

O czym ty myślisz kiedy tak biegniesz? – to chyba jedno z najczęstszych pytań zadawanych biegaczom przez osoby niebiegające. Zaraz po tym pytaniu pojawia się często komentarz – bieganie jest strasznie nudne.  Hm, w zasadzie w porównaniu do innych sportów np. gier zespołowych trudno się z tym nie zgodzić. Przede wszystkim wbrew obecnej modzie i wszechobecnym komunikatom bieganie nie jest sportem dla każdego. Trzeba mieć bowiem określoną konstrukcję psychiczną żeby czerpać przyjemność z dwu czy trzy godzinnego treningu polegającego przez cały czas na jednostajnym przebieraniu nogami. Biegacze i biegaczki długodystansowe łączy szereg cech, na których czele z pewnością jest  wyjątkowa zdolność do refleksji. Nie da się bowiem biec samotnie kilkudziesięciu kilometrów bez myślenia zupełnie o niczym, bez doświadczania różnego rodzaju przemyśleń o bardziej lub mniej skomplikowanej naturze. A statystyki dowodzą, że większość osób, które biegają robi to w samotności.

Wcale jednak nie jest prawdą, że amatorskie bieganie mogą uprawiać wyłącznie jednostki obdarzone cierpliwością i zamiłowaniem do wielogodzinnych rozmyślań! Bieganie może być bowiem o wiele ciekawsze niż się wydaje na pierwszy rzut oka! Nie wierzysz? Sprobuję cię przekonać. Jeśli więc jeszcze nie zaprzyjaźniłaś się z bieganiem do tego stopnia, że nie możesz bez niego żyć a treningi ciagle dłużą ci się w nieskończoność - najwyższy czas coś z tym zrobić. Bieganie wcale nie jest nudne – pod warunkiem, że zadbasz o to, aby było ciekawe!

 nuda podczas biegania

Bieganie to czas na przemyślenia

Będę obstawać przy tym, że wykorzystanie czasu w biegu na przemyślenie różnych spraw to doskonały pomysł. Żyjemy w rozpędzonym świecie i rzadko kiedy mamy okazję się zatrzymać i zastanowić co tak naprawdę robimy, po co to robimy i przede wszystkim – czy naprawdę chcemy to robić. A to wszystko przecież bardzo ważne pytania. Świadome życie to szczęśliwsze życie dlatego warto się zatrzymać. I wspaniale jest to zrobić właśnie w biegu choć na pierwszy rzut oka taka porada brzmi paradoksalnie.

Podczas biegania można przemyśleć również bieżące sprawy. Nie zawsze trzeba przecież snuć rozważania egzystencjalne. Podczas luźnego godzinnego biegu w parku można jednak poukładać sobie w głowie plan na nadchodzący dzień lub zastanowić nad rozwiązaniem jakiegoś problemu czy to zawodowego czy innego. Czasami można przemyśleć również tak błahe rzeczy jak pomysł na obiad

Bieganie to czas dla przyjaciół

Zdecydowanie namawiam każdą biegaczkę do znalezienia grupy biegowej w swojej okolicy i przyłączenia się choćby na jeden trening w tygodniu. Grup treningowych jest coraz więcej – mogą to być oficjalne kluby biegowe, nieoficjalne grupki towarzyskie czy zajęcia biegowe organizowane coraz częściej przez fitness cluby. Jeśli w twojej okolicy nie ma takiej grupy możesz pokusić się o poszukanie osób, które biegają – może zaczniecie umawiać się na treningi? Albo sami stworzycie grupę biegową, do której później dołączą inni.  Bieganie z innymi ludźmi jest fajne, bo warto spędzać czas z osobami, które podzielają nasze zainteresowania. Z reguły biegacz nie ma problemu z dogadaniem się z innym biegaczem. Tematy pojawiają się same i często nawet nie zauważamy jak okazuje się, że rozmawiamy już nie tylko o tematach okołobiegowych! Co więcej – grupa potrafi fantastycznie zmotywować kiedy nadejdzie cięższy dzień i będziesz walczyć z lenistwem.

Bieganie to różnorodność ćwiczeń

To również interwały, podbiegi, skipy, sprinty i ćwiczenia ogólnorozwojowe. Dobry trening biegowy to urozmaicony trening więc niech każdy (lub prawie każdy) trening będzie inny. Jeśli nie wiesz jak to sobie rozplanować zapytaj kogoś bardziej doświadczonego. Lub przeczytaj o rodzajach treningu (np. w artykule o rodzajach treningu szybkościowego) i propozycjach treningowych (np.w artykule: Jak przygotować plan treningowy?). Warto urozmaicać treningi nie tylko wtedy kiedy szykujesz się do zawodów, ale nawet jeśli w ogóle nie zamierzasz w takich brać udziału. Dlaczego? Bo urozmaicony trening rozwija więcej mięśni w twoim ciele i sprawia, że z każdym dniem jesteś coraz sprawniejsza i coraz zdrowsza.

Bieganie to czas na słuchanie muzyki lub audiobooka

Osobiście nie jestem fanką biegania ze słuchawkami w uszach, ale jeśli dla ciebie nie stanowi to problemu to wykorzystaj czas przebieżki na słuchanie ulubionej muzyki lub poznawanie książek. Dzięki temu czas na treningu minie o wiele szybciej; być może nawet nie zauważysz jak wiele już przebiegłaś. Co więcej, dowiedziono, że słuchanie muzyki zmniejsza uczucie zmęczenia u ćwiczących (to dlatego w klubach fitness tak głośno gra muzyka).  Uważaj tylko w ruchliwych miejscach na rowerzystów, pieszych, psy i samochody – mając słuchawki w uszach zachowaj wyjątkową czujność, żeby trening nie skończył się wypadkiem.

Bieganie może być po prostu… środkiem lokomocji

Czasami można potraktować bieganie jako sposób na dotarcie w konkretne miejsce w określonym celu. Masz coś do załatwienia (co nie wymaga odprasowanej bluzki i garsonki)? Pobiegnij tam. Zabierz ze sobą dokumenty, a nawet mały biegowy plecak jeśli potrzebujesz np. coś od kogoś odebrać, zanieść lub kupić (pod warunkiem oczywiście, że nie jest to ogromne i nieporęczne). Posiadanie celu wycieczki biegowej może zdecydowanie skrócić jej czas (tzn. twoje odczucia dotyczące czasu trwania biegu).

 

Nie myśl więc, że bieganie jest nudne tylko zaplanuj je tak aby nudne nie było. Możliwości są niemal nieskończone. Urozmaicaj swoje treningi w każdym tygodniu, trochę biegaj sama, trochę w towarzystwie. Planuj udział w różnych sportowych projektach a od czasu do czasu weź udział w innych zajęciach np. pograj w tenisa, popływaj, pojedź na wycieczkę rowerową czy pójdź na zajęcia fitness.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (271)

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy