Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Uwidocznij się - bądź bezpieczna po zmroku!

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 19/11/2012

 

Ach te długie, jesienno-zimowe wieczory... Intymny blask latarni rzuca swoje światło na parkowe alejki. Bezdenna cisza, którą przecina jedynie delikatny powiew wiatru i szum samochodów z daleka. Rozgwieżdżone niebo rozściela się nad twoją głową...

Mhm... tak to wygląda chyba tylko w bajkach. Prawda jest taka, że gdy wychodzisz późną jesienią pobiegać, ubrana na cebulę nastawiasz się na prawdziwą wojnę z żywiołami. Okolica opustoszała, strach w ogóle wyściubić nosa. Latarnie świecą jakby chciały a nie mogły, co druga ma sprawne żarówki, a w parku można się poczuć jak w lesie, taka ciemnica. Władze miasta oszczędzają ile mogą, więc nie oświetlają alejek, bo kto będzie się szwendał po krzakach, kiedy zimno i mrocznie za oknem…

Biegasz po ciemku? Zasada jest taka: jeśli ciebie nic nie oświetla, zrób to sama. A więc spraw by podczas biegania po zachodzie słońca żaden kierowca ani rowerzysta nie miał wątpliwości, że właśnie zmierzasz w jego stronę!

 

Ubrania z odblaskowymi elementami

Obecnie odzież biegowa posiada już niewielkie wstawki odblaskowe. Zwróć na to uwagę, przy kupowaniu bluzy czy legginsów. Dostępne są również specjalne biegowe kamizelki, które same w sobie są już wielkim odblaskiem.

 

Dodatkowe odblaski

W sklepach sportowych (głównie rowerowych) dostępne są opaski odblaskowe, które można założyć na którąkolwiek z kończyn. Są one bardzo tanie, do ok. 10 zł, a naprawdę skuteczne.

 

Lampki

Do niedawna jedynie rowerzyści zaopatrywali się w oświetlenie, aczkolwiek rozwój rynku biegowego wciąż poszerza asortyment. Jedne gadżety są tylko czymś, co sprawia, że nasza aktywność jest ciekawsza, inne dokonują tego, że jest ona bezpieczniejsza. Stąd też można już kupić specjalne maleńkie, migające lampki, które umieszcza się np. na ramieniu. Polecamy!

 

Czasem jednak naszym zagrożeniem nie są jedynie pojazdy, a np. dziury w chodniku, krawężniki, wystające korzenie. Jeśli treningi wykonujesz w miejscu, gdzie widoczność jest znikoma, zakładaj czołówkę. A już na pewno staje się ona obowiązkowym asortymentem, gdy w ciemnym terenie masz zamiar zrobić krosy czy interwały. Uważasz, że będziesz śmiesznie wyglądała ze światełkiem na głowie? Pomyśl, czy do śmiechu ci będzie, gdy wyłożysz się jak długa na asfalcie. Bywa, że jest zabawnie, jednak gorzej, gdy efektem będzie skręcona kostka, lub bardzo głęboko zdarte kolano. Eliminacja z najbliższych zawodów -  prawie gwarantowana.

 

Wszystkie wymienione artykuły można zakupić już obecnie w sklepach biegowych stacjonarnych i internetowych. Być może wydaje ci się to wszystko mało potrzebne, jednak zdarzają się wypadki, podczas których biegacz zostaje potrącony przez pojazd. Dotyczy to głównie dróg podmiejskich, poboczy, ale nawet duże miasta nie są dobrze oświetlone. Dzięki odblaskom i lampkom możesz cieszyć się bieganiem przez cały rok, o każdej porze dnia i nocy!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy