Zaloguj się:

lub  
BIEG FABRYKANTA
 
 

Jak wybrać buty do biegania?

 

autor: Dominika Kalinowska, opublikowano: 11/01/2016

Początkujące biegaczki stają przed wieloma dylematami. Jak zacząć biegać, jak się ubrać, ile biegać, po jakiej nawierzchni robić trening? Aby zacząć uprawiać daną dyscyplinę sportu należy wyposażyć się w odpowiednią wiedzę, aby robić to świadomie i bez późniejszych konsekwencji wynikających z braku odpowiedniego przygotowania.

Ubiór jest bardzo ważny dla biegaczek, alle jedynie ze względów estetycznych. To nie ma znaczenia jaką założymy bluzę czy spodnie, byle były wykonane z tkanin odprowadzających wilgoć. Czasy kiedy biegało się w bawełnie minęły na dobre.  Mamy czuć się komfortowo. Kobiety lubią ładnie wyglądać, mieć szafę pełną ubrań. Firmy sportowe ścigają się więc w produkcji coraz modniejszych fasonów, jednak musimy pamiętać przede wszystkim o wygodzie.

W  naszej biegowej garderobie jest jeden niezwykle istotny element – OBUWIE.

Od początku naszej przygody należy zwracać uwagę na odpowiedni dobór butów. Jest to jeden z elementów prewencji kontuzji. Podczas biegu wykonujemy tysiące kroków, dlatego do wyboru okrycia naszych stóp musimy podejść bardzo poważnie.

wybor butow do biegania

Domowe badanie stopy.

Stopa każdego człowieka jest inna, miewamy różne wady ortopedyczne. Odpowiedni dobór butów pomoże nam w niepogłębianiu naszych niedoskonałości. Najprostszym domowym sposobem na sprawdzenie budowy stopy jest odbicie mokrej podeszwy na kartce papieru.

Jak interpretować to badanie?

  1. Jeżeli stopa odbiła się cała, widoczne jest niskie sklepienie,  oznacza to że jesteś pronatorem. Prawdopodobnie podczas biegu stawiasz stopę na wewnętrzną krawędź i przy doborze obuwia trzeba zwrócić na to uwagę.
  2. Jeżeli wyszedł średni odcisk, wskazuje to na stopę neutralną. Twoja stopa nie wykonuje nienaturalnych ruchów, masz najłatwiejsze zadanie w wyborze butów.
  3. Jeżeli odcisk praktycznie nie występuje, oznacza to supinację. Podczas biegu stawiasz krawędź stopy na zewnętrzną stronę. Odpowiednia wkładka w obuwiu powinna pomóc to skorygować.

Jest to najprostszy sposób, aby zbadać nasze stopy. Jeżeli nie jesteś początkującą biegaczką, możesz obserwować podeszwę swojego buta. Jeżeli ściera się od wewnętrznej strony – pronujesz, jak od zewnętrznej – oznacza, że supinujesz. Jeśli nie ma widocznych śladów starcia na krawędziach  - masz stopę neutralną.

Dobór butów do biegania w sklepie

Wraz z rozwojem technologii, również bieganie idzie do przodu. W prawie każdym specjalistycznym sklepie biegowym mamy możliwość wykonania badania stopy. Bardzo często punkty sprzedaży oferują darmowe sprawdzenie budowy stopy i techniki biegu. Warto odbyć taką próbę. Ważne, aby zostało ono przeprowadzone przez osobę kompetentną i przeszkoloną. Po takim badaniu dostaniemy buty, które pasują do naszej stopy.

Odpowiednie obuwie = wygoda, prewencja kontuzji i eliminowanie istniejących już niedoskonałości.

Jeżeli od początku będziemy o to dbać zminimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji. Czy buty do biegania jesienią i zimą muszą być inne niż te, które używamy latem? Niekoniecznie. Tak naprawdę na początek wystarczy Ci jedna lub dwie solidne pary.

MINIMALISTYCZNE CZY Z AMORTYZACJĄ ???

Na szybki trening minimalistyczne, na pewno pobijemy czasy Bolta. Na wybieganie  z pełną amortyzacją, rekordy Iwony Lewandowskiej są w zagrożeniu! A na siłownie te z najmodniejszym fasonem. Przecież trzeba się ładnie prezentować. No i nie zapominajmy o startówkach na zawody!  Hmmm...

Nie dajmy się w tym wszystkim zwariować. Producenci tworzą wiele rodzajów butów, jednak nie musimy ich wszystkich wykorzystywać. Większość z nas biega dla przyjemności, dla poprawy zdrowia, zrzucenia wagi. Nie musimy mieć 10 par butów, wyposażonych we wszystkie technologie. Jeżeli biegasz więcej, warto zaopatrzyć się w 2 pary. Buty się szybko eksploatują, dlatego co jakiś czas należy je zmieniać. Nie można stawiać limitów kilometrowych – każdy zużywa swoje buty inaczej, dlatego jeżeli podczas biegu wystają Ci palce, to oznacza, że należy odwiedzić sklep i pożegnać się ze starym obuwiem.

Na ich wybór składa się wiele czynników - budowa stopy, kilometraż, waga, cel treningu. Dlatego przed selekcją dokonaj odpowiedniej analizy, aby Twój wybór był świadomy, a trening przynosił jedynie korzyści zdrowotne!

 

Bieganie jest najprostszym sportem. Pamiętajmy jednak o najważniejszym – czerpaniu radości z biegania. Żaden piękny strój ani najdroższe buty nam tego nie zastąpią. Dlatego nie zatraćmy się w tym wszystkim. Bieganie ma nam sprawiać przyjemność i należy do tego dążyć:)

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy