Zaloguj się:

lub  
 
 

HOKA One One Speadgoat 3 - nowa odsłona topowego buta trailowego [TEST]

 

autor: Katarzyna Żbikowska, biegaczka ultra, triathlonistka, autorka książki "Kobieta w biegu", opublikowano: 23/04/2019

01

Kiedy pochwaliłam się nowym modelem Speadgoat wśród znajomych conajmniej kilka osób wyraziło od razu zachwyt - wspaniałe buty, mam model niższy (Speadgoat 2), uwielbiam itp. Trudno przejść obojętnie wobec takich komentarzy tym bardziej, że wsród nich znalazły się opinie biegaczy, którzy biegają dużo i daleko, a także osiągają niesamowite wyniki na biegach górskich. Coś w tym musi być - pomyślałam i pełna ciekawości wybrałam się do lasu na trening.  

07

Pierwsze wrażenia z biegu były całkiem pozytywne, choć muszę przyznać, że początkowo biegło mi się dziwnie. Jestem przyzwyczajona do bliskiego kontaktu z podłożem kiedy biegam po lesie czy w górach - moje doświadczenia z kilkunastoma maratonami górskimi wszystkie związane są ze startami w lekkich butach z cienką trailową podeszwą - według niektórych „ekspertów” zbyt cienką. Zatem HOKA One One ze swoją grubą kołyskowatą podeszwą trzymającą moją stopę ładnych kilka centymetrów nad podłożem to zupełnie inne doświadczenie.

04

Obawiałam się, że „koturna” będzie zaburzała stabilizację w trudniejszym nierównym terenie. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. But dobrze stabilizuje stopę i powiem szczerze, że ani razu na treningach w HOKA One One Speadgoat 3 nie miałam obaw, że mogłam skręcić stopę. To bardzo korzystna zmiana względem wcześniejszego modelu Speadgoat, który charakteryzował się nieco węższą podeszwą i przez to był mniej stabilny. 

Idealne na zbiegach

HOKA One One Speadgoat 3 to buty wprost idealne do długich wymagających zbiegów. Oczywiście, na biegach górskich trudno o same zbiegi jednak to właśnie one często męczą bardziej niż podbiegi czy nawet strome podejścia, szczególnie na dłuższych dystansach. Do dziś pamiętam nieprawdopodobny wprost ból stóp uderzających (zdawałoby się bez końca) o beton na zbiegach podczas krynickiej setki na Biegu 7 Dolin. Czy gdybym miała dobrze amortyzowane buty takie jak Speadgoat 3 ból byłby mniejszy? Wydaje mi się, że tak. Podeszwa fantastycznie amortyzuje uderzenia dzięki czemu buty dosłownie niosą naprzód. 

03

Przyczepność

Bieżnik w Speadgoat 3 jest dość agresywny zatem z mojego doświadczenia wynika, że buty powinny sobie nieźle radzić w błotnistym terenie. Nie jestem pewna bieszczadzkiej gliny, jednak nie miałam jeszcze okazji sprawdzić tego modelu w tak ekstremalnych warunkach. W „normalnych” warunkach terenowych radzą sobie dobrze. Bieżnik fajnie trzyma na podbiegach dzięki czemu stopa nie ześlizguje się chociaż przyznam szczerze, że akurat na podbiegach lepiej się czuję w butach z cieńszą podeszwą. Jednak - coś za coś - wiadomo, że nie można mieć wszystkiego. Nie ma butów idealnych. 

02jpeg

Cholewka buta

Cholewka Speadgoat 3 wydaje się być solidnie uszyta, choć słyszałam przeróżne opinie na temat długowieczności poprzedniego modelu. Producent twierdzi, że „usterka” została naprawiona więc wszystko wskazuje na to, że nie ma się czego obawiać. Póki co nie mam zastrzeżeń. But wygląda dobrze, jest wygodny i przyciąga uwagę - kilka razy usłyszałam podczas treningów, że mam „fajne buty”. Jak we wszystkich wcześniej testowanych przeze mnie HOKA One One, również i te mają płaskie sznurówki, które są bardzo wygodne i się nie rozwiązują. 

06

Waga startowa

Speadgoat 3 choć wyglądają na buty masywne, w rzeczywistości są bardzo lekkie. To niewątpliwie ich duży atut - podczas długich treningów i zawodów terenowych zdecydowanie lepiej żeby nie ciążyły nam dodatkowe gramy.

Niewielki drop

Mimo dużej amortyzacji (pianka EVA ma aż 3 cm wysokości) Speadgoat 3 to model, który współpracuje z ciałem biegacza - ułatwia, a nie utrudnia prawidłowy fizjologiczny krok biegowy z lądowaniem na śródstopiu. To dlatego, że spadek pięta- palce (czyli tzw. drop) to zaledwie 5 mm. 

05

Podsumowując, do HOKA One One trzeba się przyzwyczaić. Pierwsze treningi zazwyczaj są dziwne, ale kiedy już się zaprzyjaźnimy z tą marką, bieganie w tych butach staje się prawdziwą przyjemnością. Jak dla mnie Speadgoat 3 to but na naprawdę długie treningi i zawody górskie z dużą ilością niewdzięcznych zbiegów po twardej nawierzchni.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy