Zaloguj się:

lub  
Poznań Maraton
 
 

Hoka One One - CLIFTON 4 - buty do biegania na asfalt [TEST]

 

autor: Katarzyna Żbikowska, opublikowano: 25/09/2017

Hoka One One to marka, która wyróżnia się na tle innych charakterystyczną podeszwą butów biegowych - zdecydowanie wyższą niż w innych butach do biegania. Jednocześnie buty tej marki wyróżniają się zadziwiającą lekkością. Hoka One One oznacza po maorysku „latać ponad ziemią” i do tego właśnie zostały stworzone te buty – żeby przemieszczać się w nich jak najszybciej.

Nigdy wcześniej nie biegałam w butach marki Hoka One One stąd też nie miałam pojęcia jak się w nich trenuje. Jako raczej zdeklarowana minimalistka jeśli chodzi o buty do biegania zawsze szukałam modeli z elastyczną cieniutką podeszwą i wzbraniałam się przed nadmierną amortyzacją. Przeglądając jednak Internet zauważyłam, że buty Hoka One One mają bardzo wiele pozytywnych opinii, co zachęciło mnie do przetestowania ich na sobie. CLIFTON 4 to buty przeznaczone głównie do biegania po twardej nawierzchni asfaltowej, a ponieważ w okresie jesiennym sporo po takiej biegam uznałam, że to odpowiedni moment żeby zapoznać się z czymś dla mnie nowym.

02

Pierwsze wrażenia z CLIFTON 4

Jak buty wyglądają – każdy widzi. Moim zdaniem są piękne. Kolorystyka zdecydowanie miła dla kobiecego oka, pasują do wielu ubiorów i prezentują się dynamicznie i interesująco. Jeśli lubisz się wyróżnić to na pewno masz na to szansę w tych butach.

Z daleka Hoka One One wyglądają na masywne więc wydaje się, że będą ciężkie. Nic bardziej mylnego! Są naprawdę leciutkie. Rozmiar 42 waży niewiele ponad 200 g.

Absolutnie pierwsze wrażenie po założeniu Hoka One One? Jest dziwnie! Podeszwa lekko się kolebie w przód i tył więc przez moment nie bardzo wiedziałam o co chodzi. Po chwili jednak zauważyłam, że jest mi w tych butach po prostu wygodnie i chce się biec.

Pierwsze kilometry to już pozytywne zaskoczenie. Stopa ląduje na śródstopiu w naturalny sposób. Wyraźnie daje się odczuć, że amortyzacja „działa” jednak buty są na tyle dynamiczne i lekkie, że pozwalają na swobodny bieg bez uczucia ciężkości.

Podeszwa CLIFTON 4

Podeszwa CLIFTON 4 zrobiona jest z pianki EVA, która została zaprojektowana w taki sposób, aby zapewnić maksymalną amortyzację. Wysokość podeszwy pod piętą 28mm i 23mm pod palcami daje 5mm drop (spadek) dzięki czemu w Hoka One One CLIFTON 4 z powodzeniem można biegać ze śródstopia (czyli najbardziej fizjologicznie dla naszego organizmu)

01

Z daleka podeszwa Hoka One One wygląda trochę jak wysoka koturna i może w pierwszej chwili wywoływać zdziwienie. Czwarta odsłona modelu CLIFTON  została już jednak „wyszczuplona” w porównaniu do poprzednika, którego podeszwa była szersza.

06

Cholewka

Hoka One One CLIFTON 4 to buty o szerokiej cholewce, które zapewniają dużo miejsca na palce. Jest to szczególnie dobra informacja dla maratończyków. Nie ma w końcu nic gorszego niż buty, które zaczynają być za ciasne na półmetku królewskiego dystansu. Dobry but na maraton powinien mieć sporo przestrzeni z przodu stopy i jednocześnie dobrze trzymać stopę na miejscu. Tak właśnie jest w CLIFTON 4.

03

CLIFTON 4 – dla kogo?

Buty Hoka One One mogą spodobać się osobom, które cenią sobie doskonałą amortyzację a jednocześnie szukają butów leciutkich i chcą biegać ze śródstopia.

Model CLIFTON 4 dedykowany jest przede wszystkim maratończykom, którzy na treningach pokonują wiele kilometrów po asfalcie. Można mieć zatem pewność, że wybierając Hoka One One jako but treningowy na długie dystanse nie będziemy rozczarowane.

Jeśli biegasz głównie po twardej nawierzchni i obawiasz się o stawy kolanowe to ten model może się okazać strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu, że mają dużą amortyzację i szeroką cholewkę sprawdzą się też z pewnością u dziewczyn z nadwagą i szerszą stopą, które są na początku swojej biegowej przygody lub zwiększają kilometraż.

Jeśli zdecydowanie nie lubisz mocnej amortyzacji i nie biegasz zbyt długich odcinków po twardej nawierzchni Hoka One One mogą ci się wydać zbyt sztywne. Nie jest to bowiem but elastyczny.

05

Rozmiarówka Hoka Ona One

Hoka One One mają dziwną rozmiarówkę. Jeśli planujesz dokonać ich zakupu przez internet warto wczytać się w tabelę rozmiarów. Jak zawsze sprawdza się trzymanie zasady – długość stopy w cm + 0,5-1 cm – i wybieranie wielkości buta na podstawie rozmiaru w centymetrach. Sugerując się bowiem numeracją np. europejską (np.38, 39, 40) jest spora szansa, że wybrane buty okażą się za małe.

Minusy

Największym minusem butów Hoka One One jest niewątpliwie ich wysoka cena. Nie każdego stać na to, aby wydać ponad 550 zł na buty do biegania. Innych minusów w zasadzie nie odnotowałam. To dobre buty do biegania, a to czy będą ci odpowiadać jest kwestią bardzo indywidualną. Trzeba przymierzyć i wypróbować.

Hoka One One CLIFTON 4 - podsumowanie

Z butami do biegania jest tak, że nie każdemu pasuje to samo. Każda biegaczka ma inną stopę i może mieć inne potrzeby. Cały czas uważam, że najlepiej jest biegać na zmianę przynajmniej w dwóch różnych parach butów biegowych, bo dzięki temu nasze stopy mają urozmaicenie. I jeśli planujesz sporo biegać po asfalcie to CLIFTON 4 z powodzeniem może być jedną z tych dwóch par.  

Fakt, że moje dotychczasowe doświadczenie z CLIFTON 4 uważam za pozytywne i że w marce Hoka One One biegają również profesjonaliści sprawia, że patrzę na te buty z dużo większym entuzjazmem niż wcześniej. Jak to mówią „nigdy nie mów nigdy”, bo gdyby mi ktoś powiedział jeszcze kilka miesięcy temu, że będę z radością pomykać na trening w tak amortyzowanych butach pewnie bym mu nie uwierzyła. A teraz tak sobie myślę, że zabiorę je na maraton.

04

O marce

HOKA ONE ONE jest producentem specjalistycznych butów biegowych, popularnych zwłaszcza w kręgu biegaczy długodystansowych. Swoją popularność zawdzięczają nietypowej budowie, związanej z zastosowaniem niezwykle grubej i wysokiej podeszwy, co przekłada się na maksymalny stopień ich amortyzacji. Brand powstał we Francji w 2009 roku i szybko zdobył uznanie wśród specjalistów i biegaczy – amatorów. Spowodowało to jego przejęcie przez amerykański koncern Deckers Outdoor Corporation, właściciela m.in. Tevy. Do Polski Hoka One zawitała wiosną 2016 roku, i od tego czasu sukcesywnie pojawia się w kolejnych specjalistycznych sklepach dla biegaczy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy