Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Buty do biegania na asfalcie – Hoka One One CLIFTON 5 [TEST]

 

autor: Agata Walczak, opublikowano: 10/03/2019

Clifton 5 to odświeżona wersja buta HOKA One One CLIFTON 4, który nasza redakcja testowała w ubiegłym roku. Mocno amortyzowany but przeznaczony do biegania po asfalcie. Czym różnią się te buty? Jak się biega w bucie najnowszej generacji od Hoka One One? 

Na pierwszy rzut oka CLIFTON 5 prezentuje się podobnie do swojego poprzednika. But wydaje się być odrobinę smuklejszy i delikatniejszy mimo typowej dla Hoka One One masywnej koturny na podeszwie. Podobnie jak poprzedni model buty zaskakują lekką wagą i przyciągają uwagę atrakcyjnym designem. Jak się sprawdzają w praktyce? 

IMG 9113

Pierwsze wrażenia 

Kiedy założyłam Hoka One One po raz pierwszy poczułam się jak w butach na koturnie. To nieco dziwne doświadczenie spotęgowało przetaczanie się stopy z przodu do tyłu. Jest to wynik zastosowania w podeszwie wszystkich butów Hoka One One technologii Meta-Rocker (podeszwa w kształcie kołyski z lekko uniesionymi palcami i piętą), która ułatwia przetaczanie stopy i odbicie. 

Waga buta

Moje pierwsza myśl kiedy zobaczyłam Hoka One One – jak ja będę biegać w butach z tak wielką amortyzacją? One chyba muszą ważyć  tonę! I tu mega pozytywne zaskoczenie - buty w rozmiarze 42 2/3  są leciutkie - masywny  wygląd jest absolutnie mylący. Wystarczy je wziąć do ręki żeby przekonać się o naprawdę piórkowej wadze buta.

IMG 9112

Mój pierwszy raz z Hoka One One 

Najpierw buty zostały przetestowane na treningu regeneracyjnym. Koleżanka, która testowała poprzednią wersję tego buta - Clifton 4 zwracała uwagę, że model ten lepiej sprawdza się na dłuższych wolnych wybieganiach. Spodziewałam się więc tego, że podobnie będzie ze mną w tym przypadku. I tu kolejne zaskoczenie - to nie są buty tylko do wolnego truchtania – odbicie  w nich robi się na tyle dynamiczne, że z spokojnego biegania w zakresie spodziewanym 6.0 min/km okazało się, że bezwysiłkowo przyspieszam do 5.30 min/km i rozpędzam się jeszcze bardziej.  

IMG 9109

Wszystko to najpewniej za sprawą tego, że kołyskowaty kształt podeszwy wymusza odbicie palce/śródstopie. Mimo dużej amortyzacji z pianki EVA, spadek pięta palce w modelu CLIFTON 5 to jedyne 5 mm dzięki czemu buty wymuszają prawidłowe odbicie - ze śródstopia. 

IMG 9107

Treningi szybkościowe z Hoka One One 

Po 1,5 tygodnia spokojnych wybiegań i przyzwyczajenia się stopy, buty zostały zabrane celem przetestowania w bardziej ekstremalnych warunkach na asfalcie  - trening interwałowy… Buty dały radę, stopa przyzwyczaiła się do wysokiej podeszwy i dynamicznego wybicia. Hoka One One Clifton 5 dają super szybkość i łatwość prawidłowego odbicia. Trening udało się zrobić zgodnie z założeniami i pomimo kiepskich warunków pogodowych skończyć go w planowanych odcinkach czasowych.

Dodatkowym atutem, na który zwróciłam uwagę są płaskie sznurówki butów, które się nie rozwiązują nawet podczas bardzo intensywnych treningów.  

IMG 9105

Bieg ze śródstopia

W tych butach nie da rady biegać z pięty. Jak już wspomniałam wcześniej konstrukcja podeszwy w kształcie kołyski sprzyja wybijaniu się z śródstopia. Jest to duży plus Hoka One One ponieważ jak powszechnie już wiadomo w środowisku biegowym bieganie ze śródstopia jest najbardziej naturalnym ruchem dla człowieka i sprzyja bezkontuzyjnym treningom. 

Design

Buty na pierwszy rzut oka wykonane są niezwykle estetycznie. Ponadto świetnie dobrana paleta barw fioletowo - różowa pasuje do większości kobiecych zestawów ubrań biegowych. Zatem duży plus za design. Tutaj marka Hoka One One trzyma wysoki poziom. Cliton 4 również przyciągał wzrok swoim wyglądem. 

IMG 9104

Słodko ale nie tak słodko jak myślisz - tu mała łyżka dziegciu

Okazało się niestety po intensywnym treningu, że buty nie ratują mnie przed zmorą pewnie nie jednej właścicielki  halluksów - obtarciami i pęcherzami, które powstały na wysokości śródstopia od wewnętrznej strony stopy. Buty pomimo iż wyglądały na dość szerokie jednak są niedostatecznie szerokie dla osoby posiadającej ten defekt (jak 95 % butów biegowych na rynku).

Kolejne 4 tygodnie wybiegań  spowodowały jednak coraz lepsze dopasowanie buta do stopy. Obtarcia, które wystąpiły na początku już się nie powtórzyły, co bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło ponieważ mam z tym problem w niejednych butach biegowych. 

 IMG 9108

Podsumowanie:

MINUSY: a właściwie mała osobista uwaga, która nie dotyczy osób mających prawidłową budowę stopy

  • zbyt wąskie, dla osób z halluksami; mogą powodować obtarcia w czasie pierwszych użytkowań i powstawanie pęcherzy po wewnętrznej stronie stopy

PLUSY

  • amortyzacja na najwyższym poziomie 
  • bardzo lekka waga buta
  • możliwość dynamicznego odbicia - buty nadają się na każdy bieg od regeneracji do interwału
  • mały drop - prawidłowa praca stopy i odbicie ze śródstopia

-  design buta - kolorystyka i estetykę wykonania to już absolutnie 100 % do mocy

  • bardzo dobrze sprawdzające się elastyczne sznurówki (nie rozwiązujące się podczas całego treningu)

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Pawel, 16/04/2019 9:43pm (5 miesiące temu)

    Ja przez miesiąc zrobiłem w Cliftonach 5 ok 300km w 75% po asfalcie z różnymi prędkościami, od wolnego teuchtania 6:30 po szybkie interwały 3:15 i stwierdzam ze buty maja super amortyzację i mega komfort biegania, drop 5mm jest ok. Pierwszy raz mam buty z tak małym stopem i stopy szybko sie do niego przyzwyczaiły. Jedyny minus jaki zauważyłem to szybko ścierająca sie podeszwa... mam adidasy boost na podeszwie continental i po ok 800 km podeszwa ma porównywalne zużycie co clifton po 300km... az boje sie pomyśleć co będzie dalej...

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy