Zaloguj się:

lub  
 
 

Podstawowy sprzęt biegaczki - buty! Jak dobrać odpowiednie?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 06/12/2011

 

Jak kupić DOBRE BUTY DO BIEGANIA?

Zasada 1. Nie kieruj się modą.

Do dzisiaj pamiętam jak w pewnym sklepie sportowym zapytałam o mój rozmiar, na co w odpowiedzi sympatyczny, (ale chyba niezbyt obyty z tematem) pan sprzedawca zapytał „a jaki kolor Panią interesuje?” KOLOR??? A jaka to różnica jaki kolor butów założę jeśli i tak prędzej czy później wyjdę pobiegać po lesie w deszczowy dzień i buty zmienią swój piękny pierwotny kolor najpierw na błotnisty, a następnie na szary??? Kolor wybieraj na końcu jak już masz wybrany MODEL. No chyba, że masz szafę pełną butów do biegania i kupujesz kolejne... Ale w takim przypadku pewnie nie czytałabyś tego artykułu...
Pamiętaj - buty mają być WYGODNE i DOPASOWANE DO TWOJEJ STOPY. Jeśli jeszcze się zastanawiasz „co z tym wyglądem” to uwierz mi... na którymś tam kilometrze będzie Ci zupełnie wszystko jedno. Będziesz myśleć o oddechu, o tym jak tlen wypełnia Twoje płuca i o tym, że być może za mało biegałaś, bo Ci tego „tlenu” brakuje:) Na pewno nie będziesz się zastanawiać czy te niebieskie paski na butach pasują do czerwonej koszulki. Kwestię mody zepchnij więc tym razem na dalszy plan!

Zasada 2. Sprawdź jaki masz typ stopy.

Najlepiej by było, gdybyś wybrała się na wideoanalizę ruchu podczas biegu. Tego typu badanie oferują dobre sklepy ze specjalistycznym sprzętem biegowym. Wskakujesz na bieżnię a specjalista monitoruje Twój ruch na komputerze. Na podstawie nagrania Twojego kroku biegowego można zobaczyć w jaki sposób stawiasz stopy tj. czy np. skręcasz stopę do wewnątrz etc.
 Jeśli nie masz możliwości zrobienia takiego sprawdzianu sama określ swój typ stopy. Możesz to zrobić całkiem łatwo stając wilgotną stopą na kafelkach we własnej łazience. W zależności od tego jaki ślad pozostawi na podłodze Twoja stopa może być:

PRONUJĄCA - jeśli odcisk śródstopia jest szeroki (im szerszy tym większym jesteś pronatorem). Stopa pronująca jest zjawiskiem dość powszechnym. Bardzo często idzie w parze z płaskostopiem. Stopę pronującą charakteryzuje przenoszenie ciężaru ciała podczas biegu na wewnętrzną krawędź stopy.

Im bardziej pronującą masz stopę tym bardziej podtrzymujące powinny być Twoje buty. Wybieraj modele oznaczone terminami „Stability” lub „Control” a w przypadku bardzo dużej pronacji (często towarzyszącej nadwadze) „Motion Control”. Takie buty silniej podtrzymują piętę.

NEUTRALNA - jeśli odcisk śródstopia jest średni lub dość wąski. Jeśli masz stopę neutralną to podczas biegu ciężar Twojego ciała jest rozprowadzany równomiernie na stopie.
Powinnaś używać butów amortyzujących bez dodatkowej stabilizacji. Wybieraj modele oznaczone terminem „Cushioning”.

SUPINUJĄCA - jeśli Twoje śródstopie nie pozostawia śladu lub jest on bardzo wąski. Osób ze stopą supinującą jest stosunkowo najmniej. Stopę taką charakteryzuje przenoszenie ciężaru ciała na zewnętrzną krawędź stopy.
 
Generalnie powinnaś wybierać buty takie jak dla osób o neutralnej stopie, czyli oznaczonych terminem "Cushioning”, najlepiej jeśli w opisie zaznaczono, że but jest dostosowany szczególnie dla osób ze stopą supinującą.

Zasada 3. Sprawdź w internecie, które firmy specjalizują się w poszczególnych typach butów i jakie modele są aktualnie w sprzedaży.

Niestety, nie zawsze w sklepie trafisz na przeszkolonego specjalistę. Nie daj sobie „wcisnąć kitu” więc bądź przygotowana. Zapisz sobie kilka lub nawet kilkanaście modeli butów i przymierz te dostępne w sklepie.
Jeśli chodzi o specjalizację firm to oficjalnie nie znajdziesz takiej informacji ponieważ każda szanująca się marka stara się mieć szeroki wachlarz modeli butów biegowych.  Jeśli jednak przejrzysz oferty zobaczysz jakiego typu obuwie dominuje w ofercie poszczególnych firm. Z czasem na pewno znajdziesz „swoją firmę” i wtedy ciężko będzie Cię przekonać do zmiany (czasem daj się namówić – jakaś nowość rynkowa może Cię całkiem pozytywnie zaskoczyć:)

Zasada 4. Idź do sklepu po południu i weź ze sobą skarpety.

Po południu Twoje stopy są bardziej opuchnięte, dzięki czemu nie kupisz za małych butów. Przy wyborze rozmiaru kieruj się zasadą: Twój rozmiar normalnych butów + 0,5/1 rozmiar. Niektórzy są zdania, że buty do biegania powinny być pół rozmiaru większe niż te, które nosisz na co dzień. Ja biegam w butach większych o cały rozmiar i mimo ostrzeżeń niektórych biegaczy nigdy nie skończyło się to dla mnie problemami podczas długich biegów (półmaraton, maraton). Generalnie palce powinny mieć trochę luzu natomiast pięta nie powinna się w bucie przesuwać, bo może to powodować podczas biegu bolesne otarcia.

Co do skarpetek - weź do sklepu te, w których zamierzasz biegać (odpuść sobie przymierzanie butów biegowych na pończochy!). W sprawie skarpetek szkoły są podzielone. Jedni twierdzą, że mogą być zwykłe bawełniane, inni, że specjalistyczne z tkaniny odprowadzającej wilgoć etc. Weź pod uwagę, że skarpeta jest poniekąd „częścią buta” więc powinna być dobra.

Przymierz oba buty. U większości ludzi stopy nieznacznie różnią się wielkością. Upewnij się, że nie kupujesz za małych butów.

Zasada 5. Odpuść sobie najdroższy model w sklepie.

Niestety, tak naprawdę dowiesz się czy Twoje buty są dobre dopiero na pierwszym treningu. Chodzenie w nich po sklepie i po domu to nie to samo co bieganie w terenie. Dlatego może się zdarzyć, że mimo długotrwałych poszukiwań obuwia nie trafisz za pierwszym razem. Najnowszy model z największą ilością „bajerów” wcale nie musi być najlepszy. Najważniejsze, żeby buty miały dobrą amortyzację ponieważ podczas treningów będziesz tysiące razy uderzać stopami w podłoże, a to jest dużym obciążeniem dla Twoich stóp i kolan. W obecnych czasach jednak właściwie wszystkie buty biegowe wyposażone są w system amortyzujący w związku z czym nie masz się o co martwić.

Dodaj komentarz

Komentarze (3)

  • Napisany przez pozycjonowanie zagraniczne stron internetowych, 06/10/2023 3:54pm (6 miesiące temu)

    If you would like to take much from this piece of writing
    then you have to apply such techniques to your
    won webpage. http://auagent.com.au/bbs/board.php?bo_table=free&wr_id=39244

  • Napisany przez buspar sans ordonnance prix élevé, 04/08/2023 2:40pm (8 miesiące temu)

    If some one desires expert view on the topic of blogging
    and site-building afterward i suggest him/her to visit this weblog, Keep
    up the nice work.

  • Napisany przez foracort en vente libre en Belgique, 30/07/2023 6:41am (8 miesiące temu)

    Hello my friend! I want to say that this post is awesome, great
    written and come with approximately all important infos.

    I'd like to look extra posts like this .

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy