Zaloguj się:

lub  
 
 

Postanowienia noworoczne - jak zmienić swoje życie?

 

autor: Katarzyna Żbikowska, opublikowano: 29/12/2020

Wielkimi krokami zbliża się Nowy Rok. Tym razem szczególnie życzymy sobie, żeby był lepszy niż 2020, bo chyba każdy ma dosyć izolacji, obostrzeń i całej tej pandemii. Choćbyś była największa ignorantką i tak najpewniej tego nie unikniesz i prędzej czy później przyznasz się, że jednak masz jakieś noworoczne postanowienia. Coś, co chciałabyś zmienić, zacząć robić inaczej. I dobrze! Chociaż generalnie nie ma żadnego znaczenia czy zmian podejmiesz się pierwszego czy w jakikolwiek inny dzień w roku, jeśli 1 stycznia może stać się tym dniem, w którym Twoje życie naprawdę zmieni się na lepsze to niech to będzie 1 stycznia. Ważne tylko, żeby te zmiany naprawdę wprowadzić w życie i to nie na kilka dni, ale, jeśli są korzystne – na zawsze! Jak tego dokonać? Jak sprawić żeby postanowienia noworoczne nie pozostały jedynie w strefie postanowień?

 postanowienia noworoczne4

Co za dużo, to niezdrowo!

Zaplanuj 3 zmiany. To maksymalna ilość, jaką jest w stanie udźwignąć Twój umysł jednorazowo. Nawet jeśli uważasz się za kobietę wielozadaniową musisz wiedzieć, że nadmiar zmian w jednym czasie powoduje duży stres, a w stresie wszystko idzie nam gorzej. Psychologowie są zgodni, że 3 zadania to jeszcze ilość do udźwignięcia. Nie planuj wiec więcej, bo tylko narazisz się na frustrację i w efekcie możesz nie doprowadzić do finiszu ani jednej zaplanowanej rzeczy. Sup się na tym na czym najbardziej Ci zalezy. I pamietaj - to Ty musisz tego chcieć!

 

Myśl realnie

Chcesz zacząć biegać co drugi dzień od 6 rano, ale poranki masz wypełnione po brzegi i ledwo jesteś w stanie wygrzebać się do pracy? Nie rób takich planów, bo nie wytrzymasz dłużej niż kilka dni. Zmiany są dobre pod warunkiem, że… są dobre dla Ciebie. Jeśli naprawdę nie lubisz wstawać bardzo wcześnie rano i nie umiesz naszykować się do pracy w 15 minut to może lepiej zaplanować bieganie na popołudnie? Przecież nie masz się do niczego zmuszać. Masz zmienić swoje życie NA LEPSZE!

 

Poszukaj wsparcia

Być może Twoja koleżanka czy kolega mają podobne plany, albo już robią to, co ty chciałabyś zacząć „od nowego roku”? Powiedz im o tym. Śmiało! Nie ma nic bardziej motywującego niż „grupa wsparcia”. Jeśli chcesz przygotować się do maratonu – dołącz do grupy, która ma taki sam cel. Jeśli chcesz np. przejść na wegetarianizm lub rzucić słodycze poszukaj kogoś, kto ma takie same intencje. Razem raźniej.

 

Zrób plan

Cokolwiek chcesz zmienić w swoim życiu pewnie nie stanie się to z dnia na dzień. Opracuj plan, który pozwoli Ci podążać jasno określoną ścieżką. Jeśli twoim celem jest poprawa formy i np. start w zawodach biegowych na dłuższym dystansie, już dziś opracuj plan treningowy dostosowany do swoich potrzeb. Lub skorzystaj z pomocy trenera. Jeśli masz inne życiowe cele zastanów się jakie kroki w każdym tygodniu i dniu możesz podjąć, żeby zbliżyć się do ich realizacji. Plan jest Jednym z najlepszych narzędzi jeśli chcemy dokonać konstruktywnej zmiany w życiu.

 

Przygotuj się na trudności

W Sylwestra i w Nowy Rok wszystko wygląda pięknie. Szczególnie po kieliszku szampana wszystkie plany wydają się jak najbardziej realne i wspaniałe do zrealizowania. Niestety, kiedy przycichnie odgłos fajerwerków i nadejdzie kolejny zwyczajny dzień sprawa może wyglądać już nieco inaczej. Nagle masz do zrobienia dużo więcej niż przewidziałaś, nagle ktoś zaprosił Cię na ciasto (a ty miałaś się właśnie odchudzać) i stoisz w korku bo coś Ci wypadło i nie dasz rady zdążyć na umówiony trening z grupą znajomych. Niestety, życie nie jest perfekcyjne i po drodze dzieją się różne rzeczy. Żeby uniknąć frustracji, już na początku określ co będziesz robić w tzw. sytuacjach awaryjnych czyli wtedy kiedy realizacja Twoich nowych planów okaże się wyjątkowo trudna.

 

Nagradzaj się za progres

Motywacja to wspaniała rzecz, która mobilizuje nas do działania. Niestety ma to do siebie, że dość szybko się kończy i wymaga „doładowania”. Postaraj się zatem zaplanować jakieś motywacyjne zastrzyki np. nagrody za dobrnięcie do jakiegoś etapu w realizacji celu. To doda Ci energii do działania i sprawi, że codzienne zmaganie się z trudnościami w drodze co celu będzie łatwiejsze.

Powodzenia!

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy