Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Daj sobie szansę!

 

autor: Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 21/03/2014

daj sobie szanseZa gruba, za słaba, to nie dla mnie. Ile będziesz się jeszcze oszukiwać, że aktywne spędzanie czasu jest dostępne dla każdego z wyłączeniem ciebie?

„Babskie sprawy”

Co nas zwykle dręczy? Po pierwsze tłumaczymy się okresem. Niewiele jednak jest dziewczyn, które cierpią  dłużej niż 3-4 dni w miesiącu z powodu menstruacji. Powiecie jeszcze, że przecież jest PMS, podczas którego hormony szaleją a woda zatrzymuje się w organizmie. A wiecie jaką ja mam radę na tę przypadłość? No właśnie :) Aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności w dużej mierze uwalnia nas od przykrych dolegliwości związanych z napięciem przedmiesiączkowym.

 

Kolejna sprawa: wstydzimy się wyjść do fitness clubu, wstydzimy się wyjść by pobiegać, wstydzimy się w ogóle założyć strój sportowy. Masz wrażenie, że teraz już wszyscy będą widzieć, że się odchudzasz (czyli, że masz z czego), poza tym opuchnięta, czerwona twarz wygląda fatalnie. Już nie mówiąc o obcisłych, biegowych ciuchach, eksponujących wszelkie niedoskonałości. Szczególnie, że we własnych oczach mocno odbiegasz od wyżyłowanych i sprężystych biegaczek.

Przyjmijmy, że na trasie są wyłącznie takie „żyłki” (co jest absolutnie niemożliwe). Pomyśl, że one jakoś musiały zawalczyć o tę figurę. A wierz mi, że nie tylko ty masz tego pecha i tyjesz gdy tylko na moment się zapomnisz w jedzeniu.

 

Myślimy, że uprawianie sportu jest dla zawodowców. Gdyby tak było, to na starcie zawodów nie stawałoby 12 tysięcy biegaczy. Pamiętam jak przypadkowo trafiłam na Maraton Warszawski jako widz. Spośród tłumu wyłoniłam jedną panią w średnim wieku. Miała dosyć obfite biodra i cellulit na udach. W żadnym wypadku nie wyglądała profesjonalnie, a jednak biegła i pokonała trochę ponad 42 km! Na zawodach czy to biegowych, rowerowych, czy fitnessowych: nie każdy  bierze udział dla wygranej. Co więcej: elita stanowi mały procent wszystkich uczestników. Reszta to osoby takie jak ty: matki, ojcowie, studenci, emeryci. Możesz być wśród nich.

 

Jesteśmy zapracowane, czyli nie mamy czasu na sport. Jedna z naszych czytelniczek podzieliła się tragikomicznym cytatem, które powielają jej koleżanki: ty masz takie fajne życie, tak możesz sobie biegać, a ja muszę tyle pracować...” Te z nas, które regularnie uprawiają sport, wiedzą jak bardzo muszą się nagimnastykować, by ten element wpleść w codzienny harmonogram. Przecież my też pracujemy, wychowujemy dzieci i zajmujemy się domem. Bieganie jest jednak czymś, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy, dlatego traktujemy je na równi z innymi potrzebami.

 

Uwierz w siebie

Zanim zakochasz się w sporcie, czekają cię dwa kluczowe, ale i trudne momenty. Po pierwsze musisz zdać sobie sprawę, że twoje ciało i umysł tego potrzebuje. Bez codziennego ruchu prędzej czy później zamienisz się w osobę schorowaną i obolałą. Problemy z kręgosłupem, bezsenność, znużenie życiem. Częste spacery, bieganie, jazda rowerem, szeroko pojmowany fitness są w stanie poprawić jakość twojego życia na długie lata, co do tego nie ma wątpliwości.

Drugi moment, to wiara, że potrafisz coś w swoim życiu zmienić. Potrafisz wyjść i wziąć się za siebie. Początkowo z różnych powodów: dla poprawy formy, schudnięcia, zdystansowania się od problemów, z chęci posiadania pasji. A co się dzieje dalej? Jeśli wraz z tymi zmianami wprowadzisz również więcej owoców i warzyw do swojego menu, nie będziesz musiała długo czekać na efekty. Nawet, jeśli nie osiągniesz idealnej sylwetki będziesz mogła cieszyć się życiem, pasją i byciem po prostu sobą. W sporcie, nawet tym amatorskim stawiamy sobie różne poprzeczki. Wspaniałe jest to, gdy widzimy, jak z czasem przechodzimy do kolejnych etapów zaawansowania. To, co wcześniej wydawało nam się niewyobrażalnie trudne, dziś robimy bez problemu. Rośnie pewność siebie, wiara we własne możliwości, co przekłada się na życie zawodowe i rodzinne. Pojawiają się wokół ciebie nowi ludzie, bo i ty jesteś kimś nowym. A może raczej w końcu dotarłaś do prawdziwej, wyzwolonej siebie. To wspaniale uczucie, daj sobie szansę, by tego zasmakować.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy