Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Rusz się na wiosnę!

 

autor: Agnieszka Bielecka, opublikowano: 21/03/2012

 

Najtrudniejszy pierwszy krok – dosłownie i w przenośni. Wiosna to najbardziej odpowiednia pora, aby zacząć przygodę z bieganiem. Po zimowym lenistwie wszystko budzi się do życia – Ty też. Dookoła wszystko kwitnie, słońce świeci - przy tak sprzyjających warunkach trudno będzie Ci się wykręcić. Jeśli chcesz zacząć swoje nowe, sportowe życie, to zrób to już dziś i nie odkładaj tego na tak zwane jutro.

Większość z nas przygodę ze sportem rozpoczyna od kupna odpowiedniego stroju. Chcemy przecież wyglądać atrakcyjnie w każdych okolicznościach. Podstawą jest odpowiednie obuwie - takie, które amortyzuje stopy podczas biegania. Zapobiegnie ono kontuzjom nie tylko stóp, lecz także całego kręgosłupa. Jest ogromny wybór butów przeznaczonych do biegania, dlatego masz prawo czuć się zagubiona. Udaj się więc do najbliższego sklepu z obuwiem i poproś o pomoc wykwalifikowaną obsługę.

Aby zacząć romans (a może trwały związek!) z bieganiem, musisz przede wszystkim ocenić realnie swoje możliwości i swoją kondycję. Nie obiecuj sobie, że od razu przebiegniesz maraton. To może skutecznie zniechęcić Cię na długi czas. Stawiaj sobie małe cele. Jeżeli Twoja dotychczasowa aktywność fizyczna ograniczała się do biegu na tramwaj, a i to kończyło się zadyszką, to zacznij od zwykłego marszu. Wybierz się tam, gdzie spotkasz wielu początkujących biegaczy – na przykład do parku. Jeśli przekonasz się, że nie tylko Ty zaczynasz, to będzie Ci raźniej i znacznie łatwiej.

 

Odpowiedni plan działania to podstawa. Bez niego nie ruszysz z miejsca.

  • Krok pierwszy – organizacja czasu. Wyznacz sobie kilka dni w tygodniu i dokładne godziny, w których chcesz i masz możliwość biegać. Pamiętaj, że nie mogą one kolidować z Twoimi pozostałymi obowiązkami zarówno zawodowymi, jak i rodzinnymi. Zawsze trzymaj się ustalonych godzin i dni, gdyż systematyczność i wytrwałość są najważniejsze.
  • Krok drugi – tempo. Zacznij od wolnego biegu dostosowanego do Twojej kondycji. Nie sugeruj się tym, jak szybko biegną pozostali. Zrozum, że nie rywalizujesz z innymi, ale pokonujesz własne słabości. Na początku być może Twoje tempo będzie bardzo wolne i pomyślisz, że to bez sensu. Ale nie zrażaj się tym – im dłużej będziesz biegać, tym większe zrobisz postępy. Uwierz w to!
  • Krok drugi – małe dystanse. Nie staraj się być nadgorliwa i zbyt ambitna i nigdy nie zaczynaj przygody z bieganiem od kilku kilometrów. To nic nie pomoże. Sprawi tylko, że szybko stracisz ochotę i motywację do działania. Pomyślisz, że nie dałaś rady i będziesz chciała się poddać. Bądź wytrwała! Po jakimś czasie zauważysz efekty i to zachęci Cię do dalszych treningów.
  • Krok trzeci – towarzystwo. Nigdy nie biegaj sama. Znajdź osobę, która będzie Ci towarzyszyć i motywować do dalszych biegów. Nie musi koniecznie biegać razem z Tobą – może na przykład jechać obok na rowerze.
  • Krok ostatni i najważniejszy - uwierz w siebie, uwierz w to, że możesz biegać. Przekonaj się, że dla Ciebie nie ma rzeczy niemożliwych.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy