Zaloguj się:

lub  
POZNAŃ PM
 
 

Jak często biegać?

 

autor: Anna Zatwarnicka, opublikowano: 06/06/2022

Niezależnie od tego czy jesteś wieloletnią biegaczką, czy dopiero stawiasz pierwsze biegowe kroki, zapewne zastanawiasz się jak często powinnaś biegać. Googlujesz treningowe porady odnośnie częstotliwości biegania i jedni twierdzą, że raz w tygodniu, inni że trzy razy, a jeszcze inni, że każdego dnia z niedzielną przerwą. Bądź mądra i pisz wiersze, a raczej wiedz jak często biegać. Kogo słuchać? Pamiętajmy, że ustalając plan treningowy nie możemy zapomnieć o treningach uzupełniających, jak również o odpoczynku. Jak zachować równowagę między treningami, a odpoczynkiem?

Jak często biegać

Początkująca biegaczka - jak często biegać?

Jeśli dotąd nie miałaś okazji biegać (nie licząc biegu na autobus:)), nie powinnaś zaczynać od zaraz. Wyrwanie się na trening biegowy jest jak zjedzenie całego tortu na pusty żołądek - na pewno zrobi Ci się niedobrze. Aby rozpocząć przygodę z bieganiem należy się do tego odpowiednio przygotować. Zacznij od marszu, następnie przeplataj go truchtem aby w końcu przejść do biegania. W ten sposób oszczędzisz sobie bólu i delikatnie "przestawisz" swoje ciało na wzmożoną aktywność fizyczną. Na początek zaleca się wprowadzenie treningów marszowych, a następnie marszobiegowych nie częściej niż 3 razy w tygodniu po nieco ponad godzinny wysiłek.

Ile razy w tygodniu powinnam biegać, aby poprawić wyniki?

Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wiadomo, że początkująca biegaczka będzie poprawiała swoje wyniki podczas niemal każdego treningu. O poprawę wyników zdecydowanie trudniej zaawansowanej biegaczce, która osiągnęła już bardzo wysoki poziom treningowy. Większość zaawansowanych biegaczek jest zdania, że aby zauważyć kolejne postępy w bieganiu, muszą wykonywać treningi biegowe trzy razy w tygodniu. Przy czym każdy z tych treningów musi być ukierunkowany na konkretną umiejętność na przykład raz w tygodniu trenujesz tempo, drugi raz szybkość, a kolejny raz dystans, nie zapominając o innych ćwiczeniach o jakie należy uzupełnić trening biegowy.

Czy codzienne bieganie wpływa na znaczne polepszenie wyników?

Każda biegaczka doskonale wie, że bieganie to nie wszystko co wpływa na poprawę wyników. Nasz organizm musi mieć czas na regenerację, co z kolei przekłada się na jakość treningów i polepszanie wyników. Wiadomo, że jeśli zwiększymy ilość treningów np z 4 na 5, będzie to miało wpływ na poprawienie formy, jeśli jednak nie zadbamy o regenerację organizmu żadnych więcej postępów nie zauważymy. Podsumowując - nie zapominaj o regeneracji jeśli chcesz widzieć poprawę swoich wyników.

Dopiero zaczynam, czy mogę trenować tak często jak zaawansowana biegaczka?

Ilość treningów może być taka sama ale należy pamiętać o tym, że będą one wykonywane z różną intensywnością. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że początkująca biegaczka po prostu nie da rady trenować tak samo jak biegaczka, która biega od 5 lat. Jeśli zaczynasz przygodę z bieganiem powinnaś skupić się na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu do wysiłku fizycznego. Zaawansowana biegaczka skupi się na poprawie wyników (np szybkości) i dostosuje swój plan treningowy do konkretnych celów, a początkująca zacznie zwiększać kilometraż.

Czy początkująca biegaczka musi wykonywać trening uzupełniający?

Jak najbardziej! Doświadczone biegaczki również wykonują treningi uzupełniające aby zachować ogólną sprawność organizmu. Dla początkującej biegaczki, trening uzupełniający powinien być nieodłącznym elementem całego planu treningowego i powinien być wykonywany raz lub dwa razy w tygodniu. Treningi uzupełniające sprzyjają przygotowaniu organizmu do wzmożonej aktywności fizycznej jaką nagle zacznie wykonywać. Dzięki tej jednostce treningowej zbudujemy mięśnie, co pozwoli nam na uniknięcie kontuzji.

Przygotowania do kolejnego maratonu, a przygotowanie do pierwszego startu

Doświadczona biegaczka, która przygotowuje się do startu w kolejnym maratonie, będzie trenowała inaczej niż biegaczka, która przygotowuje się do pierwszego w życiu startu. Zaawansowana biegaczka ułoży swój plan treningowy tak aby poprawić swoje wyniki i zakończyć maraton z jak najlepszym czasem. Początkująca zaś ukierunkuje swoje treningi tak aby w ogóle przebiec określony przez organizatora dystans.

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy