Zaloguj się:

lub  
 
 

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 16/07/2013

bezpieczenstwo6Czasami podczas biegania słyszymy głupie komentarze od nieznajomych. Biegniemy dalej ignorując zaczepki i z reguły wszystko jest w porządku. Niestety, rzadko bo rzadko, ale bywa i tak, że zdarzy się coś gorszego i zostaniemy zaatakowane. Czy wobec tego mamy żyć w ciągłym strachu, zrezygnować z ulubionych treningów na bulwarze o zachodzie słońca? Nie. Warto jednak wiedzieć jak się zachować w razie gdyby na naszej drodze stanął ktoś, kto ma wobec nas złe zamiary. Skąd to wiedzieć? Wszystkiego się można nauczyć. W dzisiejszych czasach kiedy trzeba liczyć przede wszystkim na siebie warto mieć pewność, że mamy wpływ na swoje bezpieczeństwo. 

O tym jak to zrobić, gdzie i jak można się tego nauczyć i dlaczego naprawdę warto rozmawiałam z jednym z najlepszych specjalistów w dziedzinie szkoleń bezpieczeństwa osobistego – Jarosławem Rogowskim założycielem GLOBAL KRAV MAGA ACADEMY.

 

Zacznijmy od podstawowego pytania wielu kobiet – co zrobić jeśli ktoś mnie zaatakuje podczas samotnego treningu?

Przede wszystkim nie tracić zimnej krwi i zachować myślenie. Najgorsze co możemy zrobić w takiej sytuacji to poddać się stresowi i spanikować. Strach paraliżuje dlatego trzeba umieć go przezwyciężyć i zrobić coś, co pozwoli nam uciec. Pamiętajmy, że celem obrony jest zawsze zwiększenie dystansu między agresorem,  a moja osobą.

Broniąc się bazujemy na zaskoczeniu. Jeśli już musi dojść do starcia fizycznego nasze ruchy powinny być pewne, szybkie i pozbawione ograniczeń – uderzamy w newralgiczne punkty przeciwnika – oczy, gardło, krocze. Wykorzystujemy też wszystko co mamy pod ręką. Im szybciej działamy tym większy jest efekt zaskoczenia i tym większe są nasze szanse na ucieczkę, a to jest głównym celem.

 

Jak kobiety mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo?

Na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno podczas biegania jak i innych czynności wpływa wiele czynników. Na przykład przy bieganiu będzie to zrezygnowanie ze słuchania muzyki, aby odnotować wszystko co się dzieje wkoło czy zaufanie swojej intuicji, która w przypadku potencjalnego zagrożenia rzadko bywa zawodna.

Ważne jest również to jak postrzegają nas inni. Kobieta pewna siebie ma mniejsze szanse stać się ofiarą niż taka, która niepewnie rozgląda się na boki. Dlatego między innymi warto zapisać się na zajęcia samoobrony (np. Krav Maga)  bądź wziąć udział w proponowanych przez nas szkoleniach bezpieczeństwa osobistego.  Zdobyta na takich szkoleniach wiedza na pewno pozwala zwiększyć pewność siebie.

 

No dobrze… Krav Maga, nauka walki, samoobrony etc… to brzmi bardzo „niekobieco”. Większość kobiet na myśl o stosowaniu przemocy od razu ma negatywne nastawienie. Jak wyglądają takie zajęcia?

Szkolenie bezpieczeństwa osobistego nie jest nauką brutalnej walki. Na takich zajęciach uczymy kobiety myślenia, nie bicia się. Najważniejsza jest zdolność podejmowania racjonalnej decyzji w stresie.  W bezpieczeństwie liczy się przede wszystkim prewencja czyli jak nie dopuścić do sytuacji bezpośredniego zagrożenia. Dopiero w późniejszej kolejności skupiamy się na tym jak wykorzystać swoje ciało do obrony i umożliwić sobie ucieczkę.

Szkolenia bezpieczeństwa osobistego prowadzone są przez doświadczonych instruktorów, którzy dostosowują zajęcia do potrzeb uczestników.  Treningi  zawsze powinny być dopasowane do konkretnej grupy osób. Średnio 30% uczestników naszych szkoleń to kobiety.

 

Jak często należy ćwiczyć aby osiągnąć wymierne rezultaty?

W nauce samoobrony najważniejsza jest regularność.  Chodzi bowiem o to, aby ciało intuicyjnie wiedziało co robić kiedy dojdzie do zagrożenia. Jeśli mamy do czynienia z profesjonalnym szkoleniem, które  prowadzone jest w sposób prawidłowy wystarczy uczestniczyć w nim raz na jakiś czas. Ciało „zapamiętuje” pewne odruchy, które powtarzane na kolejnych szkoleniach stają się oczywiste. Dodatkowo warto uczestniczyć w zajęciach np. Krav Maga przynajmniej raz w tygodniu; traktując je jak trening uzupełniający. Dzięki regularnym treningom tego typu zyskujemy bowiem większą pewność siebie i umiejętność szybkiej reakcji.

 

Dlaczego warto nauczyć się podstaw samoobrony?

Żyjemy w niezbyt bezpiecznych czasach, w których w zasadzie nie można liczyć na innych. Trzeba więc liczyć na siebie i umieć sobie poradzić w różnych sytuacjach. Nie chodzi o to, żeby obsesyjnie bać się wszystkiego; raczej mieć świadomość potencjalnych zagrożeń i wiedzę jak się zachować w każdej sytuacji. Tego właśnie uczymy na szkoleniach. Głównym celem treningu jest nauka jak uciec.

 

Niedawno ruszyliście z akcją KRAV MAGA AGAINST VIOLENCE. Co to za akcja i jaki jest jej cel?

Najogólniej mówiąc KRAV MAGA AGAINST VIOLENCE to ogólnoświatowa akcja promująca bezpieczeństwo. Rozpoczęliśmy ją szkoleniem w Londynie. W ramach akcji będziemy edukować m in. kobiety jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia, jak nauczyć się słuchać swoich instynktów i jak ogólnie zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

 


szkolenia dla kobietKRAV MAGA to izraelski system samoobrony i walki wręcz opracowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji, przez Imi Lichtenfelda.

System bazuje na podstawowych odruchach obronnych człowieka, które dzięki treningowi są wzmacniane i utrwalane. Krav Maga nie jest sportem, ponieważ z założenia służy samoobronie. Nie ma w niej współzawodnictwa, trening służy wyłącznie wypracowaniu metod do zastosowania w walce realnej.

 

Global Krav Maga Academy naucza przekrojowej walki wręcz i samoobrony, korzystając z najnowocześniejszych metod szkoleniowych. System cały czas ewoluuje na drodze doświadczeń jego użytkowników. Przekrojowa praca daje możliwość walki oraz samoobrony w każdym dystansie.

Trening ma na celu wzmocnienie całego ciała i kształtowanie takich cech jak szybkość, siła funkcjonalna oraz elastyczność. Celem szkolenia Krav Maga jest nauczenie ludzi ochrony życia swojego oraz bliskich. Poprzez trening propagujemy postawę opartą na skromności i szacunku dla innych. Wzmacniamy poczucie własnej wartości i pewność siebie.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy