Zaloguj się:

lub  
 
 

Termoterapia i krioterapia w sporcie

 

opublikowano: 08/08/2018

Termoterapia była wykorzystywana już w starożytnym Egipcie – kapłani stosowali rozgrzany piasek jako miejscowy środek przeciwbólowy. Podobne zastosowanie miały ciepłe i zimne okłady w medycynie ludowej przez wiele lat, które stosowano na mniej i bardziej poważne rany czy zwichnięcia. Czy metody, stosowane od starożytności, odnajdują się we współczesnej medycynie?

termoterapia

Czym jest termoterapia

W zależności od efektu i metody leczenia można zarówno dostarczyć energię organizmowi (termoterapia), jak i ją pobrać (krioterapia). Termoterapia to metoda leczenia dzięki zastosowaniu odpowiedniej różnicy temperatur. Najczęściej do tego sposobu leczenia wykorzystuje się specjalne maszyny w gabinecie fizjoterapeuty. Metody terapii dobiera się na podstawie rozpoznania schorzenia pacjenta i uwzględnieniu jego stanu ogólnego (przy wzięciu pod uwagę innych występujących chorób).

Termoterapia, wykorzystywana od czasów starożytnego Egiptu, wciąż znajduje zastosowanie nie tylko w sporcie, ale również w domowym uśmierzaniu bólu – wciąż ogromną popularnością cieszą się termofory czy żelowe okłady, które mają właściwości rozgrzewające. Ciepłe okłady pozwalają w znaczny sposób zmniejszyć dokuczliwy ból np. podczas menstruacji czy w przypadku bolącego kręgosłupa.

Ciepłe okłady zazwyczaj stosowane są bezpośrednio na skórę – mówi nasz rozmówca z serwisu elektrosymulatory.net – Podnoszą one temperaturę ciała, czym zwiększają przepływ krwi i stymulują organizm do walki z bólem. Ciepło, które zostaje dostarczone do organizmu, skutkuje wzrostem aktywności metabolicznej tkanek. Wszystko to prowadzi do zmniejszenia bólu i napięcia mięśni, a także przyśpiesza regenerację tkanek. Oczywiście nie jest to metoda, która zadziała od razu i w 100% przypadków – dużo zależy od miejsca, które nas boli, a także rodzaju kontuzji. Termoterapia nie leczy wszystkich urazów i nie jest magicznym sposobem na szybkie wyleczenie kontuzji, jednak badania naukowe potwierdzają jej skuteczność w niektórych przypadkach. Należą do nich np. bóle menstruacyjne, bóle kręgosłupa, obrzęki po ukąszeniach owadów, bóle reumatyczne czy artretyzm.

Krioterapia – co to takiego

Krioterapia jest przeciwieństwem termoterapii. Zimne okłady powodują zwężenie naczyń krwionośnych, co pozwala na znaczne zredukowanie opuchlizny. Zwężone naczynia krwionośne po zakończeniu chłodzenia rozszerzają się, co powoduje przyspieszenie krążenia krwi. W ten sposób reakcje zapalne w tkankach zostają zahamowane. Krioterapię stosuje się głównie w przypadku silnych obrzęków, które powstają w przypadku skręceń i stłuczeń. Podobnie jak termoterapia, krioterapia jest stosowana od wieków – zimne okłady często nakładało się na skręcone stawy lub złamane nosy. Współcześnie najpopularniejsze do tego typu zabiegów są kriożele, zimne opatrunki, zabiegi z wykorzystaniem lodu (np. okłady i masaże) i gazy chłodzące, a także specjalne maszyny, których używa się w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Współczesne maszyny umożliwiają zaprogramowanie temperatury na z góry określony czas. Dzięki temu jedna maszyna jest w stanie przeprowadzić serię różnych zabiegów z wykorzystaniem termoterapii i krioterapii. Oprócz stosowania ciepłych/zimnych zabiegów maszyna masuje uszkodzone miejsca, co dodatkowo wpływa na szybkość gojenia się urazów. Jest to szczególnie korzystne dla sportowców, którzy muszą jak najszybciej wrócić do formy. Mniej poważne kontuzje, mimo że nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla kariery sportowca, są bardzo uciążliwe i mogą goić się bardzo długo, a zabiegi krioterapii i termoterapii pozwalają na dużo szybszy powrót do formy, niż stosowanie domowych okładów.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy