Zaloguj się:

lub  
 
 

(Niebezpieczne) bieganie w upale

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 01/07/2012

 

Długotrwały wysiłek fizyczny w wysokiej temperaturze może nieść ze sobą ryzyko wystąpienia potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia dolegliwości. Wiadomo, nie należy z niczym przesadzać, ale warto mieć świadomość, co może się przytrafić. Tym bardziej, że każdy człowiek jest inny i każdy organizm inaczej reaguje na duże obciążenia, na wysoką temperaturę i inne czynniki. Poniżej znajdziesz, zatem opisy potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z bieganiem w upale. W Polsce dni upalnych jest stosunkowo niewiele, co z jednej strony zmniejsza ryzyko wystąpienia tych zagrożeń, ale z drugiej strony może im sprzyjać, ponieważ generalnie nie jesteśmy przyzwyczajeni do funkcjonowania w wysokich temperaturach i wiele kwestii możemy po prostu bagatelizować. Szczególnie, jeśli wybierzemy się zagranicę i biegamy w innym (gorętszym) klimacie. Dlatego – warto wiedzieć, co może się przytrafić i dlaczego oraz jak temu zapobiegać i co robić, jeśli już się zdarzy.

Odwodnienie
Może się zdarzyć nie tylko latem, ale wysoka temperatura na pewno sprzyja utracie płynów, szczególnie w połączeniu z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Pamiętaj, że picie kawy i mocnej herbaty dodatkowo sprzyja odwodnieniu organizmu.
Sygnały świadczące o tym, że zaczynasz być odwodniona: bardzo ciemny kolor moczu lub brak potrzeby korzystania z toalety, utrata apetytu, skurcze mięśni.
Poważne odwodnienie może doprowadzić do: mdłości, zawrotów głowy, przemęczenia, podirytowania, zaniku koncentracji a nawet w skrajnych przypadkach utraty przytomności.
Aby zapobiec pij więcej; najlepiej małymi porcjami uzupełniaj płyny cały dzień. Niech to będzie woda mineralna, soki, herbatki owocowe. Podczas wysiłku trwającego ponad godzinę uzupełniaj płyny pijąc napoje izotoniczne. Więcej o tym, co pić przeczytasz TUTAJ.

Skurcze mięśniowe
Skurcze mięśni spowodowane są odwodnieniem i utratą minerałów. Mimo, że nie jest to dolegliwość zagrażająca życiu, może być bardzo nieprzyjemna i uniemożliwić kontynuowanie biegu. Jeśli „złapie Cię” ostry skurcz mięśnia powinnaś się zatrzymać. Wypij napój izotoniczny, jednak nie spodziewaj się poprawy od razu. Twój organizm już na tyle odwodniony i pozbawiony elektrolitów, że nie uzupełnisz niedoborów w kilka minut. Rozmasuj bolący mięsień i w miarę możliwości zafunduj sobie zimny okład.

Przegrzanie organizmu
Przegrzanie organizmu i związane z tym dolegliwości (wycieńczenie, mdłości, zawroty głowy, gęsia skórka, słabość, niepewny krok, słaby lub bardzo szybki puls, nagłe zwiększone pocenie się, wymioty) stanowią potencjalnie bardzo duże zagrożenie dla zdrowia, ponieważ zignorowane prowadzą do udaru cieplnego.
Jeśli podczas treningu lub startu pojawią się u Ciebie któreś z wymienionych dolegliwości natychmiast się zatrzymaj i poszukaj pomocy. Wypij sporo napoju izotonicznego (lub jeśli nie masz do takiego dostępu – wypij wodę i sok owocowy), połóż się w ocienionym miejscu z lekko uniesionymi nogami. Ochłodź ciało chłodną wodą.

Udar cieplny
U
dar cieplny jest bardzo niebezpieczny dla Twojego zdrowia. W skrajnych przypadkach może stanowić zagrożenie dla życia. Jeśli zignorujesz objawy przegrzania organizmu może to doprowadzić właśnie do udaru cieplnego, który oznacza, że zawiódł system odpowiedzialny za regulację temperatury organizmu. Objawami udaru (oprócz tych, które zostały wymienione powyżej przy przegrzaniu organizmu) są: dezorientacja, utrata przytomności, wysoka temperatura ciała, zwykle brak pocenia się, dziwne zachowanie a w skrajnych przypadkach zapadnięcie w komę.
Udar cieplny wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Biegacz, który doświadczył udaru cieplnego jest najczęściej nieprzytomny, zatem to osoby trzecie muszą zapewnić mu pomoc. Osobę z udarem cieplnym należy przenieść w ocienione miejsce i ochładzać jej ciało okładami z mokrych ręczników do czasu, kiedy przybędzie fachowa pomoc medyczna. Jeśli poszkodowany odzyska przytomność powinien przyjąć jak najwięcej płynów (napojów sportowych).

Hiponatremia
Inaczej niedobór sodu we krwi lub popularnie „zatrucie wodą”. Większość biegaczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że można przesadzić z wodą. Tym bardziej, że w społeczeństwie dominuje nadmiar sodu nad jego niedoborem a Polacy generalnie piją zbyt mało wody. W związku z tym media wciąż namawiają do spożywania wody. Wszystko w porządku, jeśli ktoś prowadzi siedzący tryb życia a czas wolny spędza na grillowaniu w ogrodzie. Ale dla biegacza, „przewodnienie” może okazać się zgubne a w skrajnych przypadkach bardzo niebezpieczne. Hiponatremia może, bowiem doprowadzić do zatrzymania akcji serca (być może słyszałaś o przypadkach młodych, zdrowych biegaczy, którzy zmarli nagle podczas biegu...)

Jak to działa? Otóż na każdy wypocony litr płynu tracimy około 2,25 do 3,4 gramów sodu. Podczas biegu (szczególnie w bardzo wysokich temperaturach) wypacamy średnio litr płynów na godzinę. Jeśli zatem podczas długotrwałego biegu (maraton, ultramaraton czy nawet półmaraton) będziesz pić wyłącznie zwykłą wodę może to prowadzić do niedoborów sodu (ponieważ wypacasz ten pierwiastek i nie dostarczasz go sobie). Bardziej narażone są osoby stosujące np. dietę niskosodową, osoby będące na diecie odchudzającej oraz te, które piją zbyt dużo zwykłej wody (stołowej lub przefiltrowanej). Nadmiar tego typu wody dodatkowo „wypłukuje” z organizmu minerały, w tym sód.
Do objawów niedoboru sodu należą: mdłości, skurcze mięśni, poczucie zagubienia, niepewny krok, Objawy hiponatremii są mocno zbliżone do tych, które sygnalizują przegrzanie organizmu, zatem aby nie ryzykować, jeśli wystąpią u Ciebie nie pij czystej wody. Sięgnij po napój sportowy, który oprócz płynów uzupełni część niedoborów elektrolitów, w tym sodu. Zatrzymaj się i zasięgnij pomocy medycznej, ponieważ podobnie jak w przypadku przegrzania organizmu, nie da się od razu uzupełnić tak dużych niedoborów. Nie powinno się kontynuować wysiłku.

Jak zapobiec hiponatremii? Latem, kiedy intensywnie trenujesz nie unikaj soli w posiłkach, popijaj przez cały dzień wodę mineralną (a nie tylko źródlaną) a podczas wysiłku trwającego ponad godzinę wypijaj dodatkowo napoje izotoniczne. Nie łykaj też środków przeciwbólowych (aspiryna, ibuprofen, paracetamol). Wszystkie te leki, bowiem mogą dodatkowo przyczyniać się do powstawania hiponatremii.

Dodaj komentarz

Komentarze (187)

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy