Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Triathlon lepszy niż bieganie?

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, opublikowano: 21/05/2018

W ciągu ostatnich kilku lat bieganie stało się w Polsce niezwykle popularne. Czasami będąc w przypadkowym towarzystwie można odnieść wrażenie, że biega już prawie każdy. Coraz więcej też osób zaczyna poszukiwać czegoś innego niż zwykłe biegi uliczne. Więcej jest startujących w biegach górskich i rośnie popularność triathlonu. Ta dyscyplina wymaga sporo przygotowania – nie tylko kondycyjnego, ale też sprzętowego. Fakt faktem, że nie jest to tani sport jednak z wielu względów warto się nim zainteresować. Poniżej znajdziecie kilka argumentów ZA triathlonem, które odkryłam jako biegaczka z kilkunastoletnim biegowym stażem.

 triathlon lady

Triathlon jest ciekawszy

Kocham bieganie – naprawdę – to fantastyczna aktywność, która potrafi dać mnóstwo satysfakcji, rewelacyjnie zbudować  formę i poprawić jakość życia w wielu, wielu aspektach. Napisałam nawet książkę o bieganiu dla zabieganych kobiet („Kobieta w biegu. Jak pogodzić  pasję z codziennością i odnaleźć radość w życiu.) J ednak mając na swoim koncie ponad 18 lat przemierzania biegowych ścieżek (tych ulicznych, ale też i górskich) bywa, że czuję się znużona ciągłym tylko bieganiem. Nikt nie jest w stanie ciągle tylko piąć się do góry jeśli chodzi o wyniki biegowe a jeśli lubi się rywalizację to warto szukać urozmaicenia. Trenując do triathlonu pole do manewru jest naprawdę ogromne i właściwie nigdy nie można poczuć się znudzonym.

Triathlon to mniejsze ryzyko kontuzji

Połączenie 3 dyscyplin sprawia, że podczas treningu aktywuje się więcej partii mięśniowych. Owszem – trening do triathlonu bywa bardzo męczący i jeśli ambitnie podchodzimy do sprawy potrafi „wykończyć”. W końcu żeby upchnąć w grafiku trzy dyscypliny i coś wytrenować trzeba uprawiać sport praktycznie codziennie. Jednak urozmaicenie pomaga uniknąć przeciążeń, które u biegaczy są wręcz nagminne. Biegaczka w treningu „po wyniki” wychodzi na trening biegowy około 5 razy w tygodniu i za każdym razem „klepie asfalt”. Triathlonistka biega z reguły nie częściej niż 3 razy w tygodniu. Trening rowerowy obciąża nieco inne partie mięśni, podobnie jak pływacki, który przy okazji jest zbawienny dla kręgosłupa i pomaga odciążyć nogi.

Trening triathlonowy można zrobić zawsze

Biegowy niby też, ale kiedy leje jak z wiadra, ulice skuwa lód albo przechodzi tornado to mówiąc szczerze…. bywa średnio miło. W takie dni można wskoczyć do basenu i przepłynąć kilometr czy dwa. Można wsiąść na trenażer albo pójść na indor cycling i robić formę. Biegać na bieżni niby też można ale gdybym miała przez cały tydzień codziennie zasuwać na bieżni to ja osobiście bym chyba zwariowała. Urozmaicenie ma swoje plusy.

Triathlon buduje lepszą formę

Lepszą, bo bardziej wszechstronną. Owszem, bieganie bardzo poprawia wydolność (nie ma to jak wydolność maratończyka) i  wytrzymałość (nie ma to jak wytrzymałość ultrasa) jednak świetna biegowa forma nie zapewni świetnej triathlonowej formy. Uprawiając trzy dyscypliny sportowe automatycznie stajemy się bardziej wysportowane. Trening do triathlonu to setki spalonych kalorii. Nie ma to jak kondycja godna Ironwoman.

 

Nie wiem czy was przekonałam do tego, żeby zainteresować się triathlonem. Mi samej zajęło trochę czasu zanim powiedziałam TAK tej dyscyplinie. Wcześniej broniłam się przed tym wiele lat (mimo, ż okazja była dzięki znajomym). Broniłam się ponieważ nie umiałam pływać kraulem, nie mam żadnej ale to żadnej przeszłości rowerowej (a powiedzmy sobie szczerze – większość triathlonistów to jednak rowerzyści) i zwyczajnie paraliżował mnie strach. W ubiegłym roku jednak bardzo spontanicznie ukończyłam moją pierwszą 1/8 Ironmana i… bardzo mi się spodobało. To naprawdę wciąga kochane biegaczki. Ponieważ zbieram doświadczenie w tym temacie i się szkolę niedługo spodziewajcie się poradnika jak z biegaczki stać się triathlonistką.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy