Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Czas na... triathlon.

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 13/01/2014

triPrzebiegłaś wszystkie dystanse, które Cię interesowały, poprawiłaś swoje wyniki i udowodniłaś sobie, że dasz radę. Zastanawiasz się jaki cel obrać na kolejny sezon? Znowu 10km? Nudne... Maraton? Jeszcze nie teraz... Przeglądasz kalendarz imprez biegowych i niebardzo czujesz entuzjazm? Hm... Może po prostu trochę znudziło Ci się bieganie? Tyle, że na samą myśl, że miałabyś nie biegać robi Ci się źle na duszy!

A może musisz przekładać swoje treningi boTwój partner kocha jazdę rowerem a dzieci ciągną Cię na basen? Wykorzystaj to! Zapisz się na triathlon i stań się jeszcze lepszym sportowcem! Biegając rozwijasz wciąż te same partie ciała. Ale dodaj do swoich treningów jazdę na rowerze i pływanie a szybko zobaczysz jak stajesz się jeszcze silniejsza i bardziej sprawna.

Czeka Cię mnóstwo nowych wyzwań i mnóstwo satysfakcji!

Triathlon (z greckiego trójbój) to dyscyplina, która jest kombinacją trzech sportów: pływania, kolarstwa i biegania. Biorąc udział w jakimkolwiek triathlonie zawodnik bierze udział w każdej z tych konkurencji (w takiej właśnie kolejności) a czas uzyskany na końcu całego wyścigu to suma czasów uzyskanych we wszystkich tych konkurencjach plus czas przeznaczony na przebranie się pomiędzy nimi (pomysl – ta umiejętność zdecydowanie przyda się w codziennym życiu!)


Triathlony rozgrywane są na całym świecie na bardzo różnych dystansach:

DYSTANS

PŁYWANIE  

JAZDA ROWEREM  

BIEGANIE  

Super Sprinterski

0,6km

15km

3km

Sprinterski

0,75km

20km

5km

Olimpijski

1,5km

40km

10km

Half-Ironman

1,9km

90km

21km

Ironman

3,8km

180km

42km

ITU (International Triathlon Union)  

4km

130km

30km

Ultraman Triathlon

10km

421km

84km

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostka:
Istnieją również różne odmiany triathlonu, ale każda z nich uwzględania BIEGANIE:
Aquathlon – obejmuje bieganie i pływanie
Duathlon – obejmuje jazdę na rowerze i bieganie

Triathlon to wyzwanie rzucone samej sobie, próba sił i... fajna zabawa:)
Często się słyszy: „też bym dała radę bo jestem aktywna, chodzę na basen, jeżdżę na rowerze, ale to bieganie...” – taka, lub inna wymówka to zawsze... wymówka! Chcesz startować a nie gadać? To do dzieła - oceń swoje siły i umiejętności i pracuj nad sobą.

Co powinnaś wiedzieć o triathlonie zanim zdecydujesz się na udział?


Po pierwsze: Aby ukończyć triathlon trzeba przepłynąć minimum 400m w otwartej wodzie, przejechać na rowerze minimum 15 - 20km  i przebiec minimum 4 - 5km. To są to najkrótsze dystanse, na jakich odbywają się triathlony. Wygląda to niegroźnie jednak należy pamiętać, że specyfiką triathlonu jest nakładające się na siebie zmęczenie, czas trwania i duży wpływ warunków atmosferycznych.

400 m - to 16 basenów 25-o metrowych, ale trzeba pamiętać, że podczas triathlonu płyniemy w otwartej wodzie, bez linii na dnie, często w grupie innych startujących a woda bywa zimna:)

15 - 20 km na rowerze to niewiele, ale po wyjściu z wody gdy aura nie sprzyja, w mokrym stroju to już zupełnie inna bajka...

4 - 5 km biegu to dla niektórych krótka rozgrzewka jednak podczas triathlonu biegniemy na sam koniec kiedy ciało jest już mocno zmęczone pływaniem i  jazdą na rowerze. Nogi nie zawsze chca nieśc nas do przodu... Czasami biegnie się w piekącym słońcu etc. Reasumując – nawet te 4 – 5 km to może być wyzwanie!

Po drugie: Triathlon to umiejętność słuchania własnego ciała, dostosowanie taktyki do własnych możliwości, odpowiednie odżywianie i oczywiście... dużo silnej woli aby ukończyć zawody z jak najlepszym wynikiem!

Po trzecie: Trening do triathlonu musi zawierać wszystkie trzy dyscypliny: pływanie, jazdę na rowerze i bieganie. Bardzo wskazane jest:

  • pływanie w otwartej wodzie (np. w jeziorze) WAŻNE: nigdy nie trenuj sama bez asekuracji kogoś na brzegu (lub w łódce) nawet jeśli umiesz świetnie pływać. Woda w jeziorze ma to do siebie, że potrafi być zimna, często występują prądy zimnej wody. Jeśli podczas pływania złapie Cię skórcz możesz nie być w stanie wrócić do brzegu. Gdyby w pobliżu nie było nikogo do pomocy trenig mógłby skończyć się tragicznie. Dlatego trenuj odpowiedzialnie!)
  • robienie tzw.zakładek – chodzi o to aby bezpośrednio np. po treningu rowerowym iść na trening biegowy. Dzięki temu przyzwyczajamy ciało do wysiłku jaki czeka je podczas zawodów triathlonowych.

Po czwarte: Istnieje oczywiście cały przemysł triathlonowy dostarczający wszystkiego do niezbędne i wiele więcej. Jednak na początek nie trzeba dużo inwestować - wystarczy podstawowy sprzęt.


MASZ PYTANIE W ZWIĄZKU Z TRENINGIEM LUB STARTEM W TRIATHLONIE? NAPISZ DO WITKA. JAKO NASZ EKSPERT D.S. TRIATHLONU, CHĘTNIE PODZIELI SIĘ DOŚWIADCZENIEM!

witek.tri@gmail.com

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy