Zaloguj się:

lub  
Poznań
 
 

Buty do biegania na każdy dystans

 

opublikowano: 27/07/2020

Wybór butów do biegania to temat wielu dyskusji wśród amatorów, ale i doświadczonych zawodników. Marki specjalizujące się w tworzeniu obuwia sportowego ścigają się, przygotowując coraz to bardziej zaawansowane technicznie modele wspierające dynamikę biegu, prawidłową pracę stopy czy poprawiające szybkość na krótkich dystansach. Wybierając buty do biegania warto pamiętać jednak, że na wygodę noszenia butów biegowych wpłynie nie tylko dopasowanie do stopy, ale i teren, pokonywany dystans, indywidualne predyspozycje, a nawet tempo biegu. Jak znaleźć odpowiednie buty do biegania na każdy dystans?

wiazaniebutowdobiegania

Jedna para butów biegowych to za mało

Początkujący biegacze często szukają butów uniwersalnych na każdy teren, dystans i pogodę. Ci bardziej doświadczeni wiedzą jednak, że jedna para butów biegowych to za mało, a z każdą kolejną parą dopasowaną do konkretnych warunków biegowych Twoje treningi staną się bardziej efektywne. Różne nawierzchnie, dystanse, czy nawet poprawiająca się technika biegu wpłyną na wygodę noszenia butów. Ważnym elementem, o którym często zapominamy jest także zużycie butów biegowych – jeśli trenujesz często i na różnych nawierzchniach, podeszwy będą niszczyć się szybciej, a w zużytych butach wcale nie biega się najlepiej.

biegajacapara

Wybierając buty biegowe zwróć uwagę na:

  • Dopasowanie butów. Tu rolę odgrywają własne preferencje, bo choć poleca się wybierać buty o pół rozmiaru większe, niektórzy preferują bardziej dopasowane cholewki i jest to jak najbardziej w porządku.
  • Przeznaczenie: trening, czy zawody. Buty treningowe są zwykle bardziej miękkie, wyposażone w dodatkową amortyzację i mniej obciążające dla stawów skokowych. Mają chronić nogi przy regularnych treningach nie nastawionych na śrubowanie wyników. Buty, które ubierzesz na zawody (maraton, spring, przełaj) będą lżejsze i bardziej dynamiczne – im bardziej rozbite i znoszone, tym mniej wspierają efektywność biegu podczas zawodów.
  • Planowany dystans i szybkość biegu. Buty na luźne, długie biegi mają pochłaniać wstrząsy i zapewniać wygodę na całej trasie. Są miękkie i sprężyste, z doskonałą amortyzacją. Jeśli planujesz poruszanie się na szlaku, warto zadbać o zwiększoną przyczepność. Dla kontrastu, przy wyborze butów na biegi szybkie znacznie ważniejszą rolę odegra dynamika pracy buta – lekka podeszwa środkowa, a nawet zaawansowane płytki z włókna węglowego wbudowane w podeszwę wspomagają pracę nad lepszym czasem na trasie. Na długie trasy maratonowe wybierz wygodne i rozbite buty, które zapewnią dobry zwrot energii podczas biegu i amortyzację na podeszwie. Dodatkowo postaw tu na lekką konstrukcję, oddychalność materiału i dobre dopasowanie buta do stopy.
  • Nawierzchnia. Inne buty wybierzesz poruszając się w terenie, inne na bieżnię, a jeszcze inne na asfalt. Buty pod konkretną nawierzchnię dobieraj także do dystansów, jakie pokonujesz – jeśli trenujesz wiele i na różnych dystansach, większa różnorodność butów biegowych w kolekcji będzie sprzyjała lepszym wynikom.

Na  polskim rynku jest wiele sklepów internetowych oferujących buty do biegania na każde warunki. Niezależnie od dystansu, jaki planujesz pokonać, nawierzchni, po której się poruszasz i techniki biegu, odpowiednio dobrane buty poprawią jakość biegania i osiągane efekty treningowe.

butydobiegania schody

Jak często zmieniać buty biegowe?

Jednym z powodów, dla których warto mieć w szafie kilka par butów biegowych dopasowanych na potrzeby różnych dystansów, nawierzchni czy celów treningowych jest tempo ich zużycia. Zniszczone buty z wybitą podeszwą, przetartymi cholewkami i mniejszą sztywnością materiału nie tylko przestaną leżeć na stopie tak, jak tego oczekujesz, ale i pogorszą wyniki treningowe i zwiększą ryzyko kontuzji. Jeśli biegasz po trudnym terenie, często trafiasz na gorszą pogodę, Twoja waga nakłada na buty większe obciążenie, a jedną parę stosujesz do biegania w każdych warunkach, ich żywotność spadnie znacząco.

Producenci standardowo polecają, by buty biegowe do startów wymieniać po 300-500 przebiegniętych kilometrach, a mocniejsze modele treningowe po ok. 600-800 km. Jeśli biegasz dużo, okaże się że wymiany konieczne są często. Nie musisz sugerować się zaleceniami producenta, jeśli buty po kilku miesiącach biegania w dalszym ciągu wyglądają i pracują dobrze, ale gdy z biegu na bieg musisz sznurować je coraz mocniej, podeszwa jest już mocno wybita, a na cholewce pojawiają się przetarcia, warto sięgnąć po nową parę.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy