Zaloguj się:

lub  
 
 

Biegi górskie - o co w tym biega?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 13/07/2012

Najogólniej mówiąc chodzi (a raczej biega:) o to, aby biegać po terenie określanym jako górski. Z geograficznego punktu widzenia góry to obaszar o silnie zróżnocowanej rzeźbie i wysokości względnej powyżej 300m. Aktualnie definicja biegu górskiego określa, że suma przewyższeń w stosunku do długości biegu musi liczyć minimum 5%. Praktycznie rzecz biorąc na świecie mamy góry i Góry zatem rozgrywane w nich zawody biegowe też są bardzo różne pod względem trudności terenu! Dystans biegów górskich też bywa bardzo różny. Od krótkich biegów liczących kilka kilometrów (najczęściej na szczyt konkretnego wzniesienia) po kiludziedzięcio - a nawet kilkuset - kilometrowe ultramaratony górskie, które pokonują tylko najwytrwalsi. Niektóre biegi górskie wymagają od uczestnika zdolności orientacji w terenie. Słowem – jest w czym wybierać. Jeśli więc szukasz urozmaicenia w bieganiu, cenisz nowe wyzwania i lubisz pokonywać granice własnej słabości to biegi górskie są właśnie dla Ciebie. Dodaj do tego wszystkiego jeszcze przepiękną scenerię, którą będą mogły nacieszyć się Twoje oczy a być może już dziś znajdziesz sobie nowy biegowy cel. I będzie on naprawdę „wzniosły”!

 

Generalnie wyróżnia się dwa podstawowe typy biegów górskich:

  • Biegi górskie w systemie alpejskim – trasa takich biegów wiedzie w większości pod górę (na konkretny szczyt)
  • Biegi górskie w systemie anglosaskim – trasa takich zawodów przebiega przez bardzo urozmaicony teren o charakterze górzystym czyli bardzo często na zmianę - w górę i w dół.

Kilka słów o historii biegów górskich... Wydawałoby się, że dyscyplina sportu jaką są biegi górskie jest wymysłem współczesnych poszukiwaczy mocniejszych wrażeń. Jednak historia tego sportu sięga XIX wieku kiedy to zaczęto organizować je w Szkocji podczas festynów. Biegi po górzystym terenie były tam rozrywką obok rzutu młotem czy zapasów. Również w XIX wieku powstała w Szkocji organizacja -  Amateur Athletic Association (Związek Amatorskiej Lekkoatletyki), która zaczęła stopniowo przekształcać te festynowe rozgrywki, by z czasem doprowadzić biegi górskie do współczenej formy zawodów. Pierwszym biegiem górskim zorganizowanym (w 1952 roku) jako zawody był Lake District Mountain Trail w Wielkiej Brytanii.

Warto wspomnieć, że biegi górskie uznawane są jako dyscyplina przez Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA). Oznacza to, że można w nich uzyskać klasy sportowe.

Bieżesz udział w wyścigach górskich w Polsce? Liga Górska Montrail prowadzi ranking polskich biegaczy górskich (zarówno profesjonalistów jak i amatorów) Więcej informacji znajdziesz na www.biegigorskie.pl.

Ciekawostka: W Wielkeij Brytanii biegi górskie określane są jako „mountain running”, „hill running” oraz... „fell running:. Skąd to ostatnie? Słowo „fell” pochodzi od staronorweskiego słowa „fjall”, które oznacza górę.

 

SKYRUNNING
Jesteś doświadczoną biegaczką, kochasz wysokie góry i szukasz jeszcze większych wrażeń? Spróbuj ekstremalnej dyscypliny Skyrunning. To biegi górskie na wyskościach 2000m i powyżej, gdzie przewyższenie osiąga ponad 30% w stosunku do długości dystansu. Skyrunning to stosunkowo nowy sport zapoczątkowany w latach 90-tych przez Włocha, Marino Giacometti, który był pionierem biegów na Mount Blanc i Monte Rosa w Alpach. Niedługo później podobne biegi rozpowszechniły się nie tylko w Aplach, ale również na szczyty w Himalajach, Górę Kenia oraz wulkany w Meksyku. W 2008 roku powstała Międzynarodowa Federacja Skyrunning (International Skyrunning Federation), która zajmuje się między innymi promocją tej dyscypliny sportu. Więcej na www.skyrunning.com .

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy