Zaloguj się:

lub  
 
 

Odwodnienie - co się dzieje z ciałem bez wody?

 

autor: Eksperci SodaStream, opublikowano: 02/11/2017

Wydawać by się mogło, że o zaleceniach w zakresie picia wody powiedziano już wszystko. Mimo to, wiele osób nadal nie przykłada wagi do odpowiedniego nawadniania organizmu, a wielu spośród tych, którzy dbają o regularne picie wody, w natłoku informacji gubi sens prawidłowych rekomendacji. Warto mieć tę kwestie na uwadze szczególnie teraz, jesienią, kiedy brak pragnienia sprawia, że zapominamy o piciu wody. Marka SodaStream pokazuje zalecenia od drugiej strony – analizy przypadku nie picia wody i jego wpływu na organizm.

skutki odwodnienia

Główny składnik ludzkiego ciała – woda!

Aby zrozumieć jak ważne jest regularne nawadnianie organizmu warto przyjrzeć się budowie ludzkiego ciała. Nowonarodzone dziecko w 75% składa się z wody. Do pierwszych urodzin traci 10% tej zawartości, by już jako dorosły osiągnąć wynik 55-60% zawartości wody w ciele. Wydawałoby się, że skoro woda stanowi tak dużą część ciała człowieka, nie ma potrzeby dodatkowo mu jej dostarczać. Nic bardziej mylnego. Każdego dnia ze wspomnianego zasobu tracimy bowiem od 2 do 3 litrów (pot, mocz, a nawet oddychanie), które należy regularnie uzupełniać.

 

Co się dzieje z ciałem bez wody?

Woda pełni w organizmie 3 bardzo ważne funkcje – amortyzuje prace stawów i zapewnia im nawilżenie, reguluje temperaturę ciała oraz zapewnia odżywkę dla mózgu i rdzenia kręgowego. Kiedy w organizmie zaczyna brakować wody receptory w mózgu wysyłają do nerek sygnał, żeby krew magazynowała więcej wody. Łatwym do zaobserwowania skutkiem takiego procesu jest ciemno zabarwiony mocz.

W kolejnym kroku odwodnienie objawia się spadkiem energii i pogorszeniem nastroju.  Odwodniony mózg pracuje wolniej i mniej efektywnie. Ta sama praca zajmuje mu więcej czasu  i wymaga więcej wysiłku niż w przypadku nie nawodnionego organizmu.

Wreszcie - niedobór wody w organizmie wpływa bardzo niekorzystnie na wydolność organizmu. Badania na sportowcach dowodzą, że już odwodnienie o 5% masy ciała obniża wydolność aż o 30%. Jeśli więc chcesz się cieszyć dobrą kondycją lepiej dbaj o dobre nawodnienie ciała. 

 

Woda  –  przepis na długowieczność?

Woda to najlepszy sposób na nawodnienie. Badania potwierdzają, że regularne picie wody zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru, a także może przyczynić się do uniknięcia występowania niektórych nowotworów.  Regularne picie wody łagodzi i zapobiega bólowi głowy, które bardzo często jest pochodną odwodnienia. Nawodniony organizm to także najlepszy zabieg pielęgnacyjny dla skóry, który zapewnia jej rozświetlenie i wygładzenie.

Warto popijać wodę małymi łykami przez cały dzień - wystarczy postawić sobie szklankę lub butelkę na biurku i pamietać o tym, żeby po nią sięgać. Jeśli jesienią i zimą nie możesz przekonać się do picia zimnej wody możesz dokładać sobie do niej sok z cytryny i dolewać trochę ciepłej wody - letnia doskonale nawadnia i poprawia funkcjonowanie żołądka. 

Inną opcją jest herbata ziołowa, która też dobrze nawadnia i niektórym smakuje lepiej niż czysta woda. od czasu do czasu można sobie pozwolić na sok owocowy. Ważne tylko żeby nie był słodzony syropem glukozowo-fruktozowym ponieważ jest nawet gorszy niż czysty cukier. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Napisany przez vozbujdenie, 15/05/2018 7:12pm (2 lata temu)

    Titan Penis Gel został opracowany dla podobnych do mnie nieszczęśników: ludzi, których wielkość penisa nie przekracza 18 centymetrów – mających średnie lub małe penisy (później dowiedziałem się, że według niektórych statystyk, tylko jeden procent mężczyzn na świecie ma penisa dłuższego niż 20 cm – a ja zawsze myślałem, że jestem sam z tym problemem!). Mój lekarz stwierdził, że okres wydłużania penisa wskutek działania żelu, to tylko dwa tygodnie – nie mogłem w to uwierzyć. http://vozbujdenie.com/krem-maxisize-w-polsce-najlepsze-recenzje-i-wyniki-jak-stosowac-i-jak-zamawiac.html stosowalem wieczorem ale w nocy mialem silny wzwod i bylem pobudzony zaczolem stosowac rano i moglem sie wyspac to jest indywidualna sytuacja karzdy organizm reaguje inacz ej moje efekty grybszy ,dlurzszy silniejsza i dlurzsza erekcja Powodzenia. Titan Gel: Bardziej KIT Niż Hit * Moje prywatne odczucia* Titan żel to produkt którego przypadkiem reklamy zobaczyłem w internecie, a że reklama była ciekawa, no to zrobiłem to większość użytkowników robi gdy są czymś zainteresowani - kliknąłem na nią. I tutaj zaczęły dziać się cuda.. Powiem szczerze po prostu nie mam już czasu a może nie nadążam za tymi wszystkimi produktami wychodzącymi i znikającymi na rynku w tej branży, a siedzę w niej już prawie 7 lat.

  • Napisany przez kachna, 09/11/2017 2:07pm (2 lata temu)

    Kiedyś trafiłam na sor z powodu odwodnienia i teraz pilnuję, żeby się dobrze nawadniać. Zawsze mam w torebce butelkę cisowianki, a podczas biegania czy treningu staram się pić jeszcze więcej. Nie dość, że człowiek się lepiej czuje to jeszcze cellulit jest mniej widoczny.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy