Zaloguj się:

lub  
Bursztynowy
 
 

Kurkuma - właściwości i wykorzystanie w suplementacji osób aktywnych.

 

autor: Katarzyna Żbikoska-Jusis, Iwona Ludwinek-Zarzeka, opublikowano: 05/05/2016

Przeglądając prasę i internet w poszukiwaniu nowinek ze świata fitness i szeroko rozumianego wellness można dojść do wniosku, że świat oszalał ostatnio na punkcie kurkumy. Czy słusznie?

kurkuma

Kurkuma – żółta przyprawa z Indii

Kurkumę pozyskuje się z rośliny zwanej ostryżem indyjskim. Jest to roślina pochodząca z rodziny imbirowatych. Uprawia się ją w Indiach, Chinach oraz w Azji południowo-wschodniej.

Z uwagi na smak i kolor kurkumy w Europie nazywano ją szafranem indyjskim. Ma szerokie zastosowanie w kuchni orientalnej, jest składnikiem wielu mieszanek przyprawowych, jak chociażby niezwykle popularnego curry. Kurkumina (to jej kurkuma wdzięczna intensywny żółty kolor) wykorzystywana jest także jako barwnik w przemyśle spożywczym i tekstylnym.

Właściwości zdrowotne kurkuminy

Już 700 lat p. n. e. w Azji ówcześni uzdrawiacze z Indii i Chin poznali niektóre właściwości kurkumy – stosowano ją w leczeniu trudno gojących się ran, a także przy dolegliwościach bólowych i dolegliwościach ze strony układu pokarmowego. Obecnie kurkuma jest jedną z najlepiej przebadanych przypraw na świecie.

Wiele współczesnych badań naukowych dowodzi, że kurkumina będąca składnikiem kurkumy ma działanie silnie przeciwzapalne, antyoksydacyjne i przeciwnowotworowe. Kurkumina jest związkiem chemicznym należącym do tzw. polifenoli. Działa on na wiele związków w organizmie m. inn. na białka, enzymy czy czynniki wzrostu. Jedyny kłopot z zastosowaniem kurkuminy w medycynie polega na tym, iż związek ten cechuje się słabą przyswajalnością. Kurkumina stanowi jedynie ok. 5% kurkumy zatem aby czerpać pełnię korzyści z tych właściwości trzeba by pochłaniać ogromne ilości tej przyprawy, a i tak nie wiadomo jak byłoby z przyswajalnością dobroczynnego związku przez organizm.

Suplementacja kurkuminy

Z pomocą przychodzi oczywiście współczesna technologia proponując nam skondensowaną kurkuminę w kapsułkach. Czy to ma sens? Do naszej redakcji trafiła niedawno nowość na rynku suplementów tego typu – Licur7000. Co to jest i co o niej myślimy?

Informacja produktowa o suplemencie diety Licur7000:

Licur7000 został opracowany w taki sposób, że substancje wchłaniają się aż 185 razy lepiej niż standaryzowany 95% ekstrakt kurkumy.

Kurkumina jest związkiem rozpuszczalnym w tłuszczach i dlatego, do jego wchłaniania potrzebne są odpowiednie procesy trawienne. Z tym problemem poradzili sobie naukowcy opracowujący Licur7000. Stworzyli suplement, który jest rozpuszczalny zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie. Dzieje się tak, ze względu na zastosowaną tu metodę solubilizacji miceralnej. Co to takiego? Biomimetyczne micele, które transformują rozpuszczalne w tłuszczach składniki odżywcze w składniki, rozpuszczalne i w wodzie i tłuszczu. Innowacyjna formuła Crystal Clear Solution sprawia, że kurkumina wchłania się błyskawicznie i utrzymuje się w osoczu krwi przez 24 godziny.

20160503 123026 resized

Nasza opinia:

Nie jestem wielką zwolenniczką suplementacji. Uważam, że należy sięgać po nią tylko wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie dietą zapewnić sobie całego kompletu składników mineralnych. Jednak sportowcy (w tym amatorzy), którzy trenują nawet kilkanaście razy w tygodniu, regularnie, raz na jakiś czas balansują na granicy przemęczenia. Wtedy wspomaganie się tabletkami w celu przyspieszenia regeneracji ma sens. Licur 7000 ma z założenia temu właśnie służyć. Czy rzeczywiście działa? Trudno powiedzieć, bo aby cokolwiek stwierdzić, dobrze byłoby podeprzeć się badaniami, a takimi nie dysponujemy.

Na pewno mogę powiedzieć, że po zażywaniu Licur 7000 nie poczułam się gorzej. Suplement dostałam w końcowej fazie przygotowań do maratonu i być może nawet kurkumina w tabletkach nieznacznie pomogła mi przetrwać ten trudny pod kątem treningów czas. Podejrzewam, że Licur 7000 przy dużym i intensywnym treningu może okresowo wspomóc nas w szybszej regeneracji. Jednak żadna tabletka nie zastąpi zdrowej, zróżnicowanej diety. [Iwona]

Czy warto stosować suplementy z kurkuminą?

Na to pytanie każda z Was niech odpowie sobie sama. Jedno jest pewne – kurkuma powinna na stałe zagościć w naszej diecie. Jej niezwykłe właściwości są znane od setek lat na Dalekim Wschodzie, gdzie ta życiodajna przyprawa jest powszechnie stosowana i bardzo popularna.  Hindusi wierzą, że chociaż kurkumina nie jest lekiem, to ma naturalną moc i jest jednym z  najmocniejszych przeciwutleniaczy.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez aniab, 02/12/2018 7:36pm (10 miesiące temu)

    już dawno stosuję suplement w mojej diecie, który ma w sobie kurkumę. stosuję Kurkumę Herbaya, która wchłania się 40 razy lepiej niż zwykła. czuję, że na prawdę dba o mój organizm. szczególnie jeśli chodzi o jelita i wątrobę.

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy