Zaloguj się:

lub  
 
 

Czy piwo po biegu to naprawdę dobry pomysł?

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis; Janusz Jusis, lekarz, opublikowano: 23/07/2012

Picie piwa po biegu to dla niektórych niemal rytuał. Piją je biegacze i biegaczki, a organizatorzy biegów często zachęcają do udziału w imprezach informacją o darmowym „browarze” za linią mety. W biegowym świecie piwo jest tak popularne, że rzadko kto myśli o tym, że przecież to… alkohol.

 

Na początku XX wieku trenerzy i naukowcy wierzyli, że alkohol podnosi wydolność i sprzyja osiąganiu dobrych wyników na zawodach! Być może trudno w to uwierzyć, ale bywało, że zawodnicy dostawali wyskokowe koktajle niemal bezpośrednio przed zawodami! Szybko jednak zaczęto odchodzić od tego „zwyczaju” ponieważ kolejne badania naukowców zaczęły wskazywać na brak pozytywnego wpływu na wyniki sportowe (głównie u kolarzy i biegaczy) po spożyciu alkoholu. Później zaczęto dochodzić do wniosku, że alkohol ma wpływ negatywny. Przede wszystkim bardzo odwadnia, a to nigdy nie idzie w parze z bieganiem! Jak najbardziej logiczne…  Alkohol, alkoholem, ale przecież nikt nie wlewa w siebie niewiadomo ile… Piwo po biegu przecież nie zaszkodzi… Większość biegaczy jest nawet zdania, że pomoże! A jak to jest naprawdę?

 

Na wielu biegach ulicznych (nie tylko w Polsce) szklanka schłodzonego piwa za metą to jedna z atrakcji. Osobiście znam zaledwie kilka osób, które po biegu nie piją piwa (i nie mam pewności czy nie robią tego tylko ze względu na to, że są zmotoryzowani). Cóż bowiem może być lepszego po męczącym biegu (szczególnie latem) niż „schłodzony browarek”? Przecież wspaniale gasi pragnienie, ma mnóstwo witaminy B i dużo węglowodanów… Tak to sobie tłumaczymy i bez zastanowienia podążamy za… modą. Picie piwa jest bowiem modne wśród biegaczy. Według badań przeprowadzonych rok temu przez amerykański Runner’s World piwo to jeden z najczęściej spożywanych przez biegaczy napojów na świecie!

 

Czy picie piwa po wysiłku jest korzystne? Przyjrzyjmy się temu dokładniej…

Fakty i mity o spożyciu alkoholu po wysiłku

Alkohol opóźnia procesy regeneracji. Podczas wysiłku fizycznego organizm produkuje kortyzol (hormon stresu) tym więcej, im cięższy jest wysiłek. Spożyty bezpośrednio po wysiłku alkohol utrzymuje produkcję kortyzolu na wysokim poziomie, co ze względu na działanie kataboliczne spowalnia regenerację mięśni (powoduje degenerację białka w mięśniach).

Wypicie alkoholu po biegu rozluźnia psychicznie... Dla wielu biegaczy (również na poziomie amatorskim) udział w zawodach biegowych zawsze wiąże się ze stresem. Dlatego po ukończeniu biegu chcą się zrelaksować. Dowiedziono, że w stanie relaksu regeneracja organizmu przebiega szybciej. Można tutaj jedynie polemizować czy piwo po biegu to naprawdę najlepszy sposób na relaks… Pamiętajmy o tym, że alkohol spożyty bezpośrednio po biegu… szybciej działa ponieważ wypijamy go z reguły na pusty żołądek, a ponadto jesteśmy odwodnione. Kobiety tym bardziej powinny uważać ponieważ ze względu na niższą masę ciała i wolniejszy metabolizm, już mniejsza ilość alkoholu ma na nas większy wpływ niż na mężczyzn.

Alkohol odwadnia - to fakt. Kiedy więc odwodnieni po biegu sięgamy po piwo raczej sobie nie pomagamy! Wytłumaczenie typu „ strasznie mi się chce pić więc wypiję piwo” nie do końca ma tu uzasadnienie.

Piwo zawiera dużo węglowodanów, co jest na pewno jego zaletą jako napoju postartowego (i wymówką tych, którzy je piją bezpośrednio po biegu:)). Prawda jest jednak taka, że inne napoje (bezalkoholowe) także zawierają węglowodany. Bezpośrednio po biegu zalecane są napoje izotoniczne.

Piwo zawiera witaminy z grupy B potrzebne w regeneracji zmęczonych wysiłkiem mięśni – prawda jest jednak taka, że są inne produkty znacznie bogatsze w te witaminy! Można także stosować suplementy z witaminą B. Znacznie korzystniej dla regeneracji organizmu jest więc bezpośrednio po wysiłku wypić napój izotoniczny, a później zjeść pełnowartościowy posiłek zawierający potrzebne składniki odżywcze.

Wino (czerwone) zawiera korzystne dla zdrowia antyoksydanty, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości wolnych rodników w zmęczonych mięśniach. Należy jednak jednocześnie mieć na uwadze, że wino ma stosunkowo wysoką zawartość alkoholu.

Alkohol zawiera kalorie. I to całkiem sporo bo aż 7 w 1 gramie. Jeśli więc zależy Ci na zrzuceniu zbędnych kilogramów lepiej daruj sobie napoje z alkoholem.

 

Po przyjrzeniu się temu jak alkohol wpływa na zmęczony biegiem organizm wniosek nasuwa się jeden -  warto zachować zdrowy rozsądek. Jeśli już decydujesz się na piwo po biegu w gronie znajomych, lepiej wypij małe. Wypij też więcej wody i nie rezygnuj z izotonika.

Jeśli zależy Ci na doskonałej kondycji organizmu, szybkiej regeneracji i dobrej dyspozycji na nadchodzących treningach lepiej daruj sobie piwo po bieganiu. Najlepiej bezpośrednio po wysiłku uzupełnij płyny napojem izotonicznym (przygotowanym specjalnie do tego celu), a godzinę lub dwie później zjedz niewielki pełnowartościowy posiłek regeneracyjny . Jeśli chcesz świętować biegowy sukces nie musisz zachowywać 100% abstynencji, ale lepiej poczekaj z napojami wyskokowymi chociaż do wieczora. Lepiej dać organizmowi od 4 do 6 godzin (w zależności od intensywności wysiłku i ilości pokonanych kilometrów) na regenerację i dopiero po tym czasie ewentualnie dać się namówić na piwo…

 

Problem z biegaczami jest taki, że… często nie umieją sobie odmówić napojów alkoholowych. Badania przeprowadzone kilka lat temu w USA wykazały, że osoby aktywne fizycznie często... nadużywały alkoholu! Standardowe biegowe wytłumaczenia to:

  •  przecież zasłużyłam…
  • ciężko trenuję więc coś mi się od życia należy
  • wypiję tego drinka, bo przecież i tak jutro wszystko spalę na treningu
  • wszyscy biegacze piją piwo więc dlaczego ja mam sobie odmawiać

Też tak robisz? Uważaj, bo nadmiar alkoholu NAPRAWDĘ szkodzi zdrowiu. Nawet jeśli zdrowo się odżywiasz i regularnie biegasz!

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez StevEmbole, 10/10/2019 3:26pm (2 miesiące temu)

    Kamagra Oral Jelly Aus Deutschland Amoxicillin Clavulanate 200 28.5 Is Orlistat Taken Off Market <a href=http://cialislis.com>cialis without a doctor's prescription</a> isotretinoin direct Levitra 5 Mg Foto Viagraprofessionalwithoutaprescription

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy