Zaloguj się:

lub  
Poznań Półmaraton
 
 

Co jeść przed treningiem?

 

autor: Katarzyna Żbikowska, trener personalny, opublikowano: 23/02/2018

Jedno z najczęściej zadawnych pytań na forach i grupach o tematyce biegowej brzmi - co jeść przed treningiem? Pytanie mogłoby wydawać się banalne, ale wcale takie nie jest bowiem rodzaj posiłku przedtreningowego zależy conajmniej od kilku rzeczy (nie wspominając już o indywidualnych preferencjach, które również warto brać pod uwagę).

Ważne jest z pewnością to jakie odstep czasowy dzieli nasz posiłek od treningu. Przyjmijmy wiec, że mówimy o ostatnim posiłku (przekąsce) przedtreningowym, który spożywamy od 2,5 do godziny przed podjęciem wysiłku. Skąd taki rozstrzał czasowy? Wynika to głównie z osobistych preferencji - ogólnie lepiej zjeść ostatni posiłek ok 2 h przed treningiem czy zawodami. Są jednak biegacze czy biegaczki, którzy lubią coś przekąsić bliżej treningu ponieważ czują wtedy przypływ mocy. Inni wolą biegać raczej z pustym żołądkiem, bo każdy posiłek im przeszkadza. Do której grupy należysz? Na to pytanie musisz niestety odpowiedzieć sobie sama na podstawie własnych doświadczeń. 

bakalie wartosci2Jakie produkty mogą się znaleźć w przedtreningowym menu?

Tutaj warto zwrócić uwagę na to jaki trening mamy zaplanowany - jeśli masz w planie szybki intensywny trening twój posiłek powinien być na pewno mniejszy i składa się głównie z szybko przyswajalnych węglowodanów prostych. W tym przypadku sprawdzą się na przykład:

  • Naleśniki z dżemem
  • Pancake z syropem kolonowym
  • Bułka pszenna z miodem
  • Owsianka z rodzynkami i bananem (na wodzie lub mleku roślinnym)

Jeśli masz przed sobą dłuższe i wolniejsze wybieganie lepszy będzie posiłek łączący węglowodany z tłuszczem i niewielką ilością białka. Taki zestaw zapewni, że energia będzie uwalniana wolniej i wystarczy na dłużej dzięki czemu nie grozi ci nagły brak sił podczas dłuższego biegu. To ważne w przypadku przygotowania do maratonu czu udziału w dłuższych biegach np. górskich. Dobre pomysły na przedtreningowy zastrzyk energii na dłużej to:

  • Owsianka z orzechami, rodzynkami i owocami (na mleku roślinnym)
  • Kanapki z pełnoziarnistego pieczywa (np gracham) z masłem orzechowym 
  • Kasza jaglana z jabłkiem, orzechami i rodzynkami
  • Makaron z sosem pomidorowym (nieduża porcja)
  • Bakalie - mieszanka orzechów, rodzynek, żurawiny i owoców kandyzowanych

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy