Zaloguj się:

lub  
Poznań Półmaraton
 
 

"Sztuka szybszego biegania" J.Goater, D. Melvin. Recenzja.

 

autor: Katarzyna Żbikowska-Jusis, opublikowano: 25/06/2014

sztukaszybszegobieganiaKsiążka „Sztuka szybszego biegania” zainteresowała mnie od razu samym tytułem. Chyba każdy tzw. „ambitny amator” czyli biegacz (czy biegaczka:)) z ambicjami poprawiania rekordów życiowych od razu zwróci uwagę na ten tytuł. Bo każdy z nas chce przecież szybciej biegać. A przynajmniej dla tej części biegającego społeczeństwa skierowana jest książka Juliana Goater’a i Dona Melvina.

Ta książka to napisany w przystępny i interesujący sposób poradnik urozmaiconych osobistymi wspomnieniami z czasów kariery zawodniczej jednego z autorów – Juliana Goater’a. Czyta się ją lekko i przyjemnie dosłownie „połykając” kolejne rozdziały, nie mogąc się doczekać kolejnej serii ciekawych i przede wszystkim – obiecujących efekty – porad treningowych.

Autorzy zwracają uwagę na treningi jakościowe podkreślając, że każdy trening powinien mieć konkretny cel – czy to pracę nad szybkością, czy nad techniką, czy nad sprawnością. Odradzają tym samym po prostu nabijanie „pustych” kilometrów. Zwracają uwagę na technikę skupiając się na przy tym na kwestii związanej z długością kroku i kadencją. Polecają też treningi typu fartlek (czyli zabawa biegowa), które są fantastycznym sposobem poprawy szybkości. Trudno polemizować. Autorzy najbardziej stawiają na różnorodność (tempa, podłoża, rodzajów treningu), która ich zdaniem nie tylko poprawia wyniki w bieganiu, ale również zapobiega kontuzjom.

Większość porad przedstawionych w książce  „Sztuka szybszego biegania” wydaje mi się bardzo przydatna. Nawet jeśli niektóre rzeczy są dość oczywiste dla zaawansowanej biegaczki, warto je sobie przypomnieć i odpowiednio zmodyfikować swój trening. Jedyną poradą, z której jednak skorzystać nie mogę jest bieganie dwa razy dziennie, do czego gorąco namawiają autorzy. Przypuszczam, że większość pracujących mam może mieć kłopot z wprowadzeniem tej porady w życie, bo chociaż (jak mówią autorzy) czas 2 treningów jest taki sam jak jednego to jednak trzeba „wyrwać się” z domu, wykąpać się i przebrać  dwa razy, a nie raz, a to już może być niewykonalne dla większości z nas:)

Ogólnie bardzo polecam tą książkę wszystkim biegaczkom, które chcą biegać szybciej i lepiej, zarówno tym, które są początkujące jak i tym, które biegają od wielu lat i przestały robić postępy. „Sztuka szybszego biegania” może pomóc obudzić w sobie szybszą, lepszą biegaczkę. Warto spróbować.

 

Sztuka szybszego biegania. Technika, trening, taktyka. Julian Goater, Don Melvin, Łódź 2014, Wydawnictwo Galaktyka

O autorach:

Julian Goater, brytyjski długodystansowiec, rozpoczął swoją karierę od biegu Aske's Boys' School, Elstree. Był członkiem zespołu, który zdobył złoty medal na IAAF Mistrzostwach Świata w Biegach w 1979 roku, oraz zespołu, który wywalczył srebrny medal w Mistrzostwach Świata w Biegach w 1982 roku. W 1981 roku został mistrzem World Cross Country Championships. Jego najlepszy czas na 10 000 m wynosi 27:34.58 (uzyskał go w Oslo w 1982 roku) i jest nadal jednym z najlepszych czasów w brytyjskiej historii biegów.

Don Melvin jest pisarzem i dziennikarzem, z zamiłowania lekkoatletą. Pod pseudonimem opublikował wiele powieści dla dzieci.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy