Zaloguj się:

lub  
BIEG FABRYKANTA
 
 

Grindelwald w Szwajcarii – bajkowa wioska u stóp Eigeru

 

opublikowano: 22/12/2016

Szwajcaria słynie z przepięknych alpejskich krajobrazów, a te wyjątkowo imponujące znaleźć można w Grindelwald. Ta popularna szwajcarska miejscowość górska oblegana jest przez turystów niezmiennie od XIX w. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko zapierającym dech w piersiach widokom, ale również licznym atrakcjom turystycznym pozwalającym wspaniale spędzić tu czas zimą i latem.

Legendarny szczyt Eiger

Grindelwald leży na wysokości 1034 m n.p.m. w szwajcarskim kantonie Berno i jest tak naprawdę niewielką górską wioską, składającą się z kilku ulic i zamieszkaną przez około 4 tys. mieszkańców. W miejscowości oprócz luksusowych hoteli dominuje tradycyjna góralska zabudowa drewniana, nad którą górują słynne alpejskie szczyty: Eiger (3970 m n.p.m.), Jungfrau (4158 m n.p.m.), Mönch (4107 m n.p.m.) oraz Wetterhorn (3701 m n.p.m.). Najbardziej znanym jest Eiger, który uznawany jest przez alpinistów za jeden z najtrudniejszych szczytów do zdobycia. Szczególnie złą sławą okryła się jego północna ściana, podczas zdobywania której straciło życie wielu wspinaczy.

Grindelwald

Najpiękniejsze szlaki górskie i punkty widokowe

Wokół Grindelwald wytyczono około 300 km szlaków dla miłośników pieszych wędrówek i górskiego biegania. Za najatrakcyjniejsze uważa się te wysokogórskie, do których dostać się można kolejkami górskimi. Kolejką gondolową można wjechać na First, skąd biegnie wiele przepięknych szlaków, a także na Männlichen, gdzie rozpoczyna się szlak do przełęczy Kleine Scheidegg z imponującymi widokami na masyw Eiger, Mönch i Jungfrau. Na przełęcz można dostać się również kolejką zębatą Wengernalpbahn, gdzie można przesiąść się w słynną kolej Jungfraubahn, która kursuje od 100 lat i umożliwia zobaczenie z bliska północną ścianę Eigeru. Od 2015 r. na turystów odwiedzających Grindelwald czeka jeszcze jedna niesamowita atrakcja — First Cliff Walk. Jest to stalowa kładka, która zawieszona jest przy stromej ścianie szczytu First i która prowadzi przez wiszący most na platformę widokową. Na First Cliff Walk wchodzą wyłącznie najodważniejsi śmiałkowie, którym niestraszny jest lęk wysokości.

Grindelwald 2

Wspaniałe trasy narciarskie

Zimą do Grindelwald ściągają miłośnicy narciarstwa, ponieważ znajduje się tutaj aż 30 wyciągów oraz przeszło 150 kilometrów tras o różnym stopniu trudności. Najsłynniejsza trasa znajduje się w Wengen, gdzie co roku odbywa się Puchar Świata w zjeździe alpejskim. Grindelwald słynie również z saneczkarstwa – to tutaj znajduje się najdłuższa w Europie trasa saneczkowa, która biegnie ze szczytu Faulhorn do Grindelwaldu i pozwala zjeżdżać aż przez 15 kilometrów. Przy okazji warto wspomnieć, że mieszkańcy wioski wymyślili dość nietypowe sanki tzw. velogemel, które przypominają rower, mając jednak zamiast kół płozy śnieżne. Co roku w lutym organizowane są nawet zawody w zjeździe na tych jedynych w swoim rodzaju pojazdach.

Do Grindelwald warto przyjechać zarówno zimą, jak i latem, ponieważ miejsce to oferuje wyjątkową różnorodność atrakcji. Warto jednak pamiętać, że ceny są tu dość wysokie, dlatego na wycieczkę należy przygotować dość sporą sumę pieniędzy. Niesamowite alpejskie widoki, jakie można tu spotkać, są jednak warte każdej ceny. Dlatego też w przypadku braku gotówki, warto na wycieczkę do Grindelwald nawet zaciągnąć pożyczkę. Najszybsze pożyczki gotówkowe udzielane są przez internet, ponieważ każdy kto spełnia warunki, może otrzymać pieniądze na konto nawet w ciągu kilku minut.Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy