Zaloguj się:

lub  
 
 

Zanim pobiegniesz, spakuj się z głową

 

opublikowano: 25/07/2018

Lubisz biegać wygodnie, bez elementów zaburzających dynamikę każdego twojego ruchu? Chyba każdy, kto choć raz próbował wybrać się na trasę z plecakiem wie, że źle dopasowany może być właśnie tym jednym elementem, który nie pozwala cieszyć się sportem. Zanim pobiegniesz, spakuj się z głową. Pytanie tylko… do czego? Jaki plecak sprawdzi się podczas biegania i dlaczego tradycyjny plecak turystyczny po prostu nie da tu sobie rady?

Choć wielu amatorów biegania mogłoby powiedzieć „plecak nie jest mi podczas biegu do niczego potrzebny”, ci wybierający dłuższe trasy doskonale zdają sobie sprawę, że bez wrzuconego do środka bidonu, dodatkowej warstwy odzieży izolacyjnej, czegoś do przegryzienia czy podstawowych rzeczy osobistych takich jak portfel czy telefon bieganie staje się bardzo uciążliwe i niebezpieczne. 

plecak do biegania 1

Wybór plecaka do biegania – na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim zastanów się, co przeszkadza ci w bieganiu ze zwykłym plecakiem. Jego rozmiar, brak podręcznych kieszonek, konieczność ciągłego poprawiania i ciągłe odbijanie się od pleców? A może fakt, że gdy już wydaje ci się, że dopasujesz go do siebie idealnie, po kilku minutach twoje plecy zalewają się potem, bo skóra nie może oddychać? Spójrzmy prawdzie w oczy – plecaki przeznaczone do szkoły i zwyczajne plecaki turystyczne rzadko dopasowują się idealnie do ciała i prawie nigdy nie sprzyjają aktywności fizycznej intensywniejszej niż lekki spacer. To właśnie dlatego potrzebujesz specjalistycznego wyposażenia. Bez obaw, jego wybór wcale nie należy do najtrudniejszych.

Przede wszystkim zastanów się nad swoimi potrzebami i dobierz plecak pod kątem pojemności. Na krótsze wyprawy potrzebujesz prawdopodobnie jedynie zapasu wody, kilku batoników energetycznych i miejsca do schowania swoich rzeczy osobistych. 2-3 litrowy plecak sprawdzi się tu z powodzeniem, nie będąc jednocześnie nadmiernym obciążeniem. Jeśli jednak planujesz dłuższy pobyt na trasie lub widzisz, że pogoda nie sprzyja i może cię w każdej chwili zaskoczyć deszczem lub nagłym ociepleniem, zapakowanie dodatkowej odzieży izolacyjnej, większych ilości jedzenia czy termosu z ciepłym napojem, większy plecak będzie niezbędny.

plecak do biegania 2

Praktyczne rozwiązania to podstawa

Gdy biegniesz, komfort jest dla ciebie kwestią nadrzędną. Rzeczy schowane w plecaku, szczególnie w przypadku tych o większej pojemności, nie mogą swobodnie po nim latać i obijać ci się o plecy! To właśnie dlatego warto postawić na plecaki przeznaczone dla biegaczy, często wyposażone w serię pasów, ściągaczy i linek przydatnych do zabezpieczania zawartości plecaka. Odpowiednio zapięte pomieszczą dokładnie to, co chcesz do nich włożyć i nic więcej – bez pustej przestrzeni nie ma mowy o tym, by coś się przemieszczało, rozsypało czy przypadkowo wylało.

A skoro o praktycznych rozwiązaniach mowa, decydując się na plecak do biegania warto zwrócić uwagę na szerokie szelki, pasy biodrowe i śródpiersiowe czy odpowiednio wyprofilowane plecy pozwalające na oddychanie skóry. Wszystkie wspomniane elementy mają nadrzędny cel – zapewnić ci komfort podczas biegu: zapobiec przed przemieszczaniem się plecaka przy każdym ruchu i ograniczyć odczucie ciężaru dla barków.

Konstrukcję plecaków do biegania można często porównać nawet z tą dla ogromnych plecaków turystycznych wyposażonych w systemy hydrauliczne wspierające każdy twój ruch i odciążające plecy przy kilkunastokilogramowym obciążeniu. Choć nikt oczywiście nie zabiera takich ilości rzeczy na bieg, po kilku kilometrach na trudnej trasie nawet butelka wody może wydawać się cięższa od cegłówki.

Wygodne i praktyczne plecaki do biegania

Znalezienie odpowiedniego plecaka wydaje ci się niemożliwe biorąc pod uwagę ilość parametrów, na jakie trzeba zwrócić uwagę? W sklepie Addnature.pl znajdziesz szeroki wybór akcesoriów dla biegaczy, w tym plecaki i bukłaki, tak że z pewnością zaspokoisz swoje potrzeby zarówno pod względem komfortowego dopasowania plecaka do ciała, jak i jego wyglądu zewnętrznego – nikt nie powiedział, że sportowe plecaki muszą być brzydkie! Wyposażone w praktycznie rozmieszczone kieszenie i ciekawe rozwiązania takie jak wodoodporne pokrowce czy wbudowane bukłaki na wodę plecaki do biegania to podstawa wyposażenia każdego wielbiciela aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy