Zaloguj się:

lub  
 
 

Wybiegać innym zdrowie psychiczne, czyli akcja #ZdejmijCiężar

 

opublikowano: 17/04/2018

Wyobraź sobie, że masz przed sobą piękny górsko - leśny albo mazurski krajobraz. Dokładnie taki jak ten, który ostatnio podczas wycieczki na łono natury chwycił Cię mocno za serce. Cieszysz się każdym jego elementem, chłoniesz bijącą od otoczenia energię barw, towarzyszące temu dźwięki natury oraz zapach roślin w pełni rozkwitu. Nagle ten krajobraz staje się standardowym dwuwymiarowym obrazem, którego barwy zaczynają płowieć, a kontury coraz bardziej rozmywać się. Nie ma już tych emocji, które towarzyszyły obcowaniem z przyrodą. Ani radości. A już na pewno sił, by uśmiechać się na otaczający Cię widok.

Tak właśnie depresja, nerwica, trauma będąca konsekwencją nieszczęśliwego wypadku lub zdarzeń losowych zabiera coraz większej grupie ludzi siłę do tego, by cieszyć się życiem. Ściślej – by mieć w sobie siłę, by się uśmiechać do tego, co człowiekowi dotychczas sprawiało radość.

zdejmijciezar

Odkryciem stulecia nie będzie stwierdzenie, że o emocjach wiemy wciąż niewiele, a już na pewno zbyt mało, żeby skutecznie pomóc osobie, która w swojej codzienności wpadła w sieci niewidzialnego wroga siedzącego w jej własnym umyśle. Taki stan wiedzy przekłada się na hodowanie w społeczeństwie nowych stereotypów, legendy na temat pozornych metod radzenia sobie z problemem, popularyzację ludowego lekarstwa dobrego na „wszystko” o melodyjnej nazwie „weź się w garść” (z masą skutków ubocznych przy okazji) oraz słaby dostęp do rzetelnej wiedzy, której – jakby nie spojrzeć – potrzebujemy tak naprawdę wszyscy, bez względu na wiek, płeć, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód.

Wszędzie tam, gdzie istnieje dialog z drugim człowiekiem przekładający się na powstanie relacji z drugą osobą, rodzi się konieczność umiejętnego reagowania na jej emocje. W szczególności w przypadku, gdy podejrzewamy, że z daną osobą z naszego otoczenia dzieje się coś niepokojącego. Niestety, wciąż brakuje rzetelnych źródeł, z których można by zaczerpnąć wiedzy na temat tego, jak skutecznie pomóc komuś w walce z upiorami gnębiącymi jego umysł.

No właśnie... skoro istnienie palącej potrzeby stworzenia apteczki pierwszej psychologicznej pomocy nie jest tajemnicą, dlaczego by jej po prostu... nie stworzyć?

Z przyjemnością informuję, że są tacy, którzy chcą wybiec naprzeciw temu problemowi. I to poprzez pokonanie dystansu Cracovia Maraton, tworząc profesjonalny program informacyjny poświęcony pomocy osobom doświadczającym traumy jako następstwa nieszczęśliwych zdarzeń, skierowany zarówno do tych osobiście potrzebujących pomocy, jak i osób, które chcą pomóc.

Bardzo prawdopodobne, że z Radkiem – prezesem wrocławskiej Fundacji Impossible i pomysłodawcą akcji #ZdejmijCiężar – mieliście przyjemność minąć się na linii mety niejednego biegu miejskiego, półmaratonu czy maratonu. Teraz potrzebna jest Wasza biegająca pomoc w wypełnieniu społecznej luki informacyjnej, na którą remedium ma być akcja #ZdejmijCiężar.

Opis akcji pod nazwą #ZdejmijCiężar, która niedawno wystartowała zaczyna się tak:

„Zamierzam przebiec Cracovia Maraton z 15 kg obciążeniem. Każdy znajomy biegacz odradzał mi ten pomysł, bo przecież samo pokonanie królewskiego dystansu jest niezwykle ciężkie, a z takim obciążeniem jest nie tylko niewykonalne, ale też szkodliwe‼
Tak samo jak trwanie w nieleczonej traumie...”

Brzmi ekstremalnie? Czytamy dalej:

„Kwota zebrana w zbiórce – 6208 złotych wystarczy żeby stworzyć i wypromować profesjonalny program eLearning dla osób, które doświadczyły traumy i ich rodzin.
Każda złotówka wpłacona na kampanię #ZdejmijCiężar to też 2,41g mniej ciężaru do dźwigania w moim biegu i krok bliżej na drodze do realizacji naszego celu. Każda wpłata to kupon na powrót do szczęścia dla wielu osób, którym los postawił do niesienia ogromny ciężar. Wierzę, że każdy czasem potrzebuje takiego kuponu.”

Dlaczego forma eLearningu? Cóż, bardzo często internet jest pierwszym miejscem, gdzie szukamy jakiejkolwiek informacji na nurtujące nas pytania. Co więcej, internet zapewnia większy stopień anonimowości niż niewirtualne poszukiwanie wiedzy. Ideą programu jest m.in. to, by rzetelna informacja na temat psychologicznej pierwszej pomocy trafiła do jak największej liczby odbiorców, a w szczególności osób najbardziej potrzebujących wykonania tego pierwszego kroku na drodze do zrzucenia kajdan przytłaczających ich emocji. Umożliwiają to wirtualne sposoby przekazywania informacji, w tym i forma eLearningu.

Więcej informacji można znaleźć linkiem: https://www.facebook.com/events/434012880387752/permalink/435842456871461/

Akcja nie skończy się na jednym eLearningu, a będzie docelowo rozwijana tak długo, dopóki nie zaspokojony zostanie społeczny głód na informacje o ludzkich emocjach – w szczególności tych bardziej skrajnych, wymagających pomocy drugiego człowieka.

Czy ktoś ma ochotę dorzucić swoją, choćby najmniejszą, ale najszczerszą, cegiełkę do budowy mostu wiodącego do celu, jakim jest zwiększenie społecznej świadomości emocjonalnej i sprawienia, że świat nie będzie się już nikomu jawił jako wypłowiały obrazek? :)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy