Zaloguj się:

lub  
 
 

Szybsza rehabilitacja kontuzji u biegaczy dzięki innowacyjnym terapiom

 

opublikowano: 20/04/2020

Miłośnicy biegania z całą pewnością zaliczają się do grona osób, które są narażone na częste urazy i uszkodzenia narządu ruchu. Na szczęście postęp medycyny sprawił, że rehabilitacja może być szybsza i bardziej efektywna. Przedstawiamy kilka nowoczesnych terapii fizykalnych, które warto znać.

laser wysokoenergetyczny centrum biegacza

Źródło fotografii: bardomed.pl

Najpopularniejsze kontuzje biegaczy

U biegaczy występują różnorodne kontuzje, ale można wyróżnić kilka, które zdarzają się stosunkowo najczęściej. 

  • Kolano biegacza – wiąże się z konfliktem w obrębie stawu rzepkowo-udowego, który powoduje ścieranie powierzchni chrzęstnych i występowanie uciążliwych dolegliwości bólowych. Następstwem kolana biegacza może być inna poważna przypadłość, którą określa się mianem chondromalacji rzepki.
  • Zapalenie ścięgna Achillesa – w większości przypadków stanowi następstwo treningów na niewłaściwym podłożu. Do zapalenia ścięgna Achillesa przyczynia się też nadmierne obciążanie kończyn dolnych. Niejednokrotnie może występować np. po dynamicznych zwrotach kierunku biegu czy zmianie dotychczasowego obuwia. Silny ból powoduje ograniczenie ruchomości, w miejscu zapalenia pojawia się obrzęk, a ścięgno ulega osłabieniu. W skrajnych przypadkach może dojść do jego zerwania.
  • Zapalenie rozcięgna podeszwowego – ta kontuzja jest wynikiem przesadnego osłabienia mięśni podeszwowych, niewłaściwie dobranego obuwia oraz zbyt dużego napięcia w obrębie ścięgna Achillesa. Objawami są silne dolegliwości bólowe w trakcie treningów i nad ranem, które występują w obrębie przyśrodkowej części pięty.
  • Zespół (syndrom) pasma biodrowo-piszczelowego – to efekt nadmiernego przeciążenia tej struktury wskutek powtarzających się ruchów zgięcia stawów w trakcie biegania. Silne dolegliwości bólowe często występują w parze z dysbalansem mięśniowym, asymetrycznym ustawieniem miednicy oraz osłabieniem mięśni pośladkowych.

Jak wygląda rehabilitacja biegaczy po kontuzjach?

Fizjoterapeuci, pracując z amatorskimi i profesjonalnymi miłośnikami treningów biegowych, koncentrują się często na leczeniu manualnym. Celem pracy na tkankach mięśniowych, strukturach powięziowych czy torebkach stawowych jest zazwyczaj przywrócenie prawidłowego napięcia mięśniowego oraz zmniejszenie nadmiernych dolegliwości bólowych. Głównym priorytetem jest oczywiście odzyskanie pełnej sprawności ruchowej. Aby zintensyfikować efekty terapeutyczne, specjaliści fizjoterapii sportowej czy rehabilitanci sięgają po różnorodne innowacyjne metody fizykalne.

Nowoczesne metody i aparaty terapeutyczne

Sportowcy - oprócz terapii manualnej - mogą skorzystać z metod fizykalnych, które mają na celu znacznie usprawnienie głównego procesu leczenia oraz szybsze odzyskanie sprawności i tym samym możliwość powrotu do treningów. Poniżej przedstawiamy cztery terapie, które przynoszą bardzo dobre i szybkie efekty.

Terapia TECAR

Mianem terapii TECAR określa się nowatorską metodę leczenia, która wykorzystuje działanie fal radiowych wysokiej częstotliwości oraz prądu przemiennego. Generowana energia po dotarciu do organizmu powoduje stymulację fizjologicznych procesów odnowy i regeneracji. Działanie terapii TECAR przyczynia się do przyspieszenia rekonwalescencji kontuzjowanego i pozwala na znaczne skrócenie procesu rehabilitacji, co jest możliwe na drodze:

  • redukcji obecnego obrzęku i stanu zapalnego,
  • przeciwdziałania nadmiernemu napięciu tkanek,
  • niwelowania utrzymujących się dolegliwości bólowych,
  • biostymulacji struktur tkankowych objętych patologicznymi nieprawidłowościami (tj. przywrócenia równowagi kwasowo-zasadowej).

terapia tecar masaz sportowy

Źródło fotografii: bardomed.pl

Terapia TECAR największą popularność zdobyła we Włoszech (korzysta z niej m.in. klub sportowy AC Milan), ale jest także coraz częściej obecna w polskich gabinetach fizjoterapii. Korzysta z niej  m.in. Michał Kaczmarek, który jako fizjoterapeuta współpracuje z polską kadrą lekkoatletów i tenisistek. W terapii wykorzystuje aparaty Doctor Tecar włoskiego producenta Mectronic Medicale (https://www.bardomed.pl/41-aparaty-do-terapii-tecar). 

 

Fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa to nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna metoda terapii, polegająca na generowaniu fal mechanicznych, które łagodzą przewlekłe dolegliwości bólowe. Fala uderzeniowa jest szczególnie rekomendowana w przypadkach problemów w obrębie ścięgien, wzmożonego napięcia mięśni, stanu zapalnego w obrębie rozcięgna podeszwowego, zmian zwyrodnieniowych czy bólu pourazowego. 

Wyraźna poprawa stanu jest odczuwalna już po pierwszym zabiegu, a wykonanie całej serii może uchronić kontuzjowanego sportowca przed koniecznością poddania się operacji.

fala uderzeniowa3

Źródło fotografii: bardomed.pl

Laseroterapia wysokoenergetyczna

Laseroterapia wysokoenergetyczna podczas jednego zabiegu umożliwia osiągnięcie aż trzech efektów terapeutycznych: przeciwbólowego, przeciwzapalnego oraz biostymulacyjnego. Koniecznie trzeba podkreślić, że metodę tę można stosować nawet w stanie ostrym, bezpośrednio po urazie. 

Użycie lasera wysokoenergetycznego przynosi szereg korzyści, do których możemy zaliczyć redukcję redukcję stanu zapalnego, oddziaływanie na mechanizm bramki kontrolnej i zmniejszenie dolegliwości bólowych, stymulację metabolizmu czy też pobudzenie procesów przebudowy na poziomie struktur komórkowych. Oczywiście wiele zależy od stosowanego sprzętu. Obecnie w tej kategorii jedynymi aparatami na rynku, które posiadają 3 długości fal (810 nm, 980 nm, 1064 nm) są lasery wysokoenergetyczne iLUX.

 

Zabiegi krioterapeutyczne

Terapeutyczne właściwości skrajne niskich temperatur od wielu lat stanowią jeden z ważniejszych punktów rehabilitacji sportowców. Biegacze i zawodnicy innych dyscyplin niejednokrotnie decydują się na skorzystanie z dobrodziejstw krioterapii, która w niezwykle efektywny sposób pozwala na pobudzenie układu odpornościowego, zmniejszenie patologicznie podwyższonego napięcia mięśni czy też redukcję utrzymującego się stanu zapalnego. Zabiegi realizowane są przy pomocy zimnego powietrza lub ciekłego azotu. 

Z myślą o sportowcach powstały także aparaty, które łączą miejscową krioterapię z drenażem limfatycznym. Korzystają z nich szczególnie chętnie ci fizjoterapeuci, którzy pracują w terenie. Aparaty są bowiem przenośne i można ich używać podczas zawodów sportowych czy rozgrywek. Są świetną “pierwszą pomocą” w przypadku różnego rodzajów kontuzji. 


Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami marki BardoMed – producenta i dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy