Zaloguj się:

lub  
 
 

Suplementy dla biegacza – czy wiesz, jakich potrzebujesz najbardziej?

 

autor: Autor: Joanna Łysak / CHEERS, opublikowano: 06/04/2018

Bieganie to bardzo popularna forma aktywności fizycznej, która zyskuje coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego – taka aktywność na świeżym powietrzu wymaga jedynie dobrych chęci oraz butów do biegania; nie musisz kupować karnetu na siłownię, wykonywać w niej żmudnych i ciężkich ćwiczeń. Bieganie doskonale wzmacnia wydolność organizmu, wspomaga pracę serca, zapewnia optymalną mobilność kości i stawów. Bez względu na to, czy biegasz jedynie rekreacyjnie, czy zajmujesz się biegami zawodowo – musisz zadbać o właściwą dietę i suplementację. Są one niezbędne dla zapewnienia efektywnej pracy mięśni podczas treningu, regeneracji mięśni po treningu, ale także wzmocnienia układu nerwowego czy układu krążenia. Po jakie suplementy diety warto sięgać?

witamina b

Suplementy diety w sportach biegowych – czy są konieczne?

Regularna aktywność fizyczna to doskonały sposób na zachowanie zdrowia, doskonałego samopoczucia psychicznego oraz długowieczności. Uprawianie sportu przynosi nam szereg korzyści, ale aby nie doprowadzić do przetrenowania i osłabienia organizmu, konieczne jest odpowiednie wsparcie dla organizmu. Wsparcie to realizowane jest na drodze właściwej regeneracji, optymalnej ilości snu, zbilansowanej diety i suplementacji. Ta ostatnia nie powinna być traktowana jako fanaberia – sportowcy wykazują bowiem znacznie większe zapotrzebowanie na niektóre związki odżywcze, które nie zawsze będą dostarczone wraz z dietą.

Po jakie suplementy najczęściej sięgają osoby uprawiające sport? Biegacze powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na witaminy i minerały – witaminę B complex, witaminę C, witaminę D czy magnez i potas. W praktyce jednak osoby biegające wspomagają się suplementami energetycznymi – węglowodanami, odżywkami białkowymi czy izotonikami. Oczywiście takie preparaty znajdują swoje zastosowanie – umożliwiają zaopatrzenie mięśni w okresie okołotreningowym w niezbędne składniki odżywcze, jednak jeszcze ważniejsze jest wzmocnienie całego organizmu w cenne witaminy i minerały. Bez nich nawet najlepszy energetyk nie postawi nas na nogi i nie pozwoli na regularne treningi.

 

Witaminy B complex i spółka, czyli suplementacyjny niezbędnik każdego biegacza

Podstawowym źródłem witamin i minerałów powinna być zbilansowana dieta – co do tego wszyscy są zgodni. Jednak dziś dieta coraz bardziej obfituje w żywność przetworzoną; kolejną kwestią jest obniżona kaloryczność diety i jej eliminacyjny charakter – zwłaszcza u tych biegaczy, którzy dbają o sylwetkę, przygotowując się do zawodów lub po prostu chcą się odchudzić. Wtedy dostarczenie wszystkich niezbędnych witamin może okazać się problematyczne – zwłaszcza w przypadku tych związków, których biegacze potrzebują więcej niż osoby prowadzące siedzący tryb życia. Mowa o witaminie D niezbędnej dla efektywnej pracy serca czy mięśni, witaminie C wzmacniającej stawy i kości, a także witaminie B complex. Witaminy z grupy B regulują aktywność kilkuset enzymów, są zatem niezbędne w funkcjonowaniu całego organizmu.

witaminy z grupy b

Witamina B complex reguluje przemiany metaboliczne aminokwasów, węglowodanów i tłuszczów, a także wpływa na syntezę kwasów nukleinowych. Ponadto witaminy B są niezbędne dla prawidłowej pracy układu krążenia – wspomagają akcję skurczową serca, a także zapobiegają rozwojowi anemii. Dzięki temu mięśnie i wszystkie komórki ciała są doskonale dotlenione, a trening – bardziej efektywny. Co jeszcze biegacze zawdzięczają witaminie B complex? Sprawne działanie układu nerwowego, doskonałą odporność, skuteczną regenerację mięśni po treningu. Warto zatem regularnie zażywać witaminy z grupy B, gdyż nasz organizm nie może ich kumulować w większych ilościach. Natomiast suplementacja skutecznie uzupełni pulę witamin z grupy B w organizmie i zapewni świetne samopoczucie oraz stały progres na treningach.

Dowiedz się więcej na stronie cheers.com.pl

Autor: Joanna Kaźmierczak / CHEERS

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy