Zaloguj się:

lub  
 
 

Poznań Maraton największym maratonem w Polsce!

 

opublikowano: 21/10/2019

Cosmas Mutuku Kyeva po raz trzeci triumfuje w Poznaniu. Poznanianka Monika Stefanowicz zwycięża w kategorii kobiet po fenomenalnym, sprinterskim finiszu. Brąz wywalczyła z kolei debiutantka Beata Lupa. W niezwykle słoneczną, październikową niedzielę 6072 uczestników cieszyło się ze zdobycia koronnego dystansu w jubileuszowej edycji 20. PKO Poznań Maratonu  im. Macieja Frankiewicza. Tym samym poznański bieg stał się najliczniejszym w tym roku maratonem w Polsce. Serca tłumu kibiców na trasie i wzdłuż mety biegu biły dzisiaj tylko dla maratończyków.

 AC45209

Cosmas Mutuku Kyeva, 34-letni Kenijczyk po raz trzeci został zwycięzcą poznańskiego Maratonu. Z czasem 2:12:05 jako pierwszy przerwał jubileuszową szarfę na mecie. Podium dopełnili kolejni zawodnicy z Kenii Raymond Kemboi Chemungor i Mathew Kiptoo.

Pierwszy Polak i zwycięzca z 2015 roku - Emil Dobrowolski z czasem 2:17:06 zameldował się na mecie jako piąty zawodnik w klasyfikacji generalnej. 

Wśród kobiet zwycięstwo w spektakularnym stylu wybiegała Monika Stefanowicz. Polka przebiegła linię mety z czasem 2:37:42. Jest to jej pierwsze zwycięstwo w rodzinnym Poznaniu. Na ostatni kilometr przed metą wyprzedziła prowadzącą od startu biegu Etiopkę Tigist Tadese Bedada. Trzecia na mecie zameldowała się debiutantka Beata Lupa.

 

Cosmas Mutuku Kyeva w Poznaniu wygrywał już w 2011 i 2018. Do niego należy także rekord trasy, jednak do jego pokonania w tym roku zabrakło Kenijczykowi 22 sekundy. 

Od pierwszych kilometrów wysokie tempo podyktowane było przez grupę Kenijczyków i Etiopczyka. Wśród nich, jednak z tyłu stawki, biegł Cosmas Mutuku Kyeva, który wykorzystał moment i podjął walkę o zwycięstwo po 30 km. Drugą grupą na mecie była ekipa Polaków. Jako pierwszy przybiegł Emil Dobrowolski, następnie na mecie zameldował się debiutant Kamil Karbowiak. 

Fenomenalne zwycięstwo wybiegała Monika Stefanowicz, która wywalczyła złoto na ostatnim kilometrze. Poznanianka ze łzami w oczach cieszyła się z dzisiejszego sukcesu.  Dużą niespodziankę sprawiła także debiutantka na dystansie maratońskim Beata Lupa.  

 AC46401

Mężczyźni

Miejsce

Imię

Nazwisko

Kraj

Czas

I

Cosmasa Mutuku

Kyeva

Kenia

02:12:05 

II

Raymond Kemboi

Chemungor

Kenia

02:13:00

III

Mathew 

Kiptoo

Kenia

02:15:58 

 MG 0210

Kobiety

Miejsce

Imię

Nazwisko

Kraj

Czas

I

Monika

Stefanowicz

Polska

02:37:42 

II

Tigist Tadese 

Bedada

Etiopia

02:37:58 

III

Beata

Lupa

Polska

02:40:41 

 AC2

Wśród wózkarzy w kategorii wózków łańcuchowych pierwszy na mecie pojawił się paraolimpijczyk Rafał Wilk. Wśród kobiet zwyciężyła zawodniczka ze Słowacji, Anna Oroszova.

Z kolei w kategorii wózków z napędem bezpośrednim – aktywnym pierwszy przyjechał Witold Misztela, a wśród kobiet Joanna Stawicka.

 

20 edycja PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza wzbudziła wśród biegaczy ogromne zainteresowanie już podczas zapisów. Dwa tygodnie przed startem biegu został osiągnięty limit uczestników. Finalnie na linii startu poznańskiego maratonu stanęło 6213 biegaczy. 

 

Na START Życiówka dla maratończyków 

Jubileuszowy bieg wymagał od organizatorów wyjątkowej oprawy. Biegaczy do startu zagrzewał Jacek Mezo Mejer słynną już w Poznaniu Życiówką. Poznański artysta śpiewająco witał także  poszczególne grupy finiszerów.

Na kibiców czekał z kolei tort i jubileuszowe gadżety na mecie. Słoneczna pogoda sprawiła, że wzdłuż całej trasy biegaczy dopingowali licznie zgromadzeni kibice. 

Dodatkowo na terenie miasteczka maratońskiego zlokalizowanego na Międzynarodowych Targach Poznańskich przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji i animacji w tym strefy zdrowia i sportu  PKO Banku Polskiego.

 

Nieoficjalne wyniki  20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza są dostępne na http://live.sts-timing.pl/mp2019/

Listę laureatów nagród dodatkowych dla zawodników opublikujemy wkrótce. Kolejne biegowe święto w stolicy Wielkopolski już 5 kwietnia podczas wyjątkowo szczęśliwego 13. PKO Poznań Półmaratonu.

Wszystkim uczestnikom 20. PKO Poznań Maratonu im. Macieja Frankiewicza gratulujemy pokonania kolejnego królewskiego dystansu. Do zobaczenia na następnych biegowych imprezach.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy