Zaloguj się:

lub  
 
 

Jakie spodnie do biegania sprawdzą się najlepiej?

 

opublikowano: 09/02/2021

Bieganie to forma aktywności, z której korzysta coraz więcej osób. Do jej wyboru zachęca przede wszystkim niski koszt - biegać możemy właściwie wszędzie, a jedynym wydatkiem, jaki musimy ponieść, jest zakup odpowiedniego stroju do biegania. Jego podstawowym elementem są spodnie, które warto wybrać bardzo starannie. Wbrew pozorom, do komfortowego biegania nie wystarczy bowiem założyć zwykłych legginsów, czy innych, bawełnianych spodni.

21 01 176 Jakie spodnie do biegania sprawdza sie najlepi ej

Z jakich materiałów powinny być wykonane spodnie do biegania?

Bieganie jest formą aktywności fizycznej, która charakteryzuje się dość dużą intensywnością. Podczas wysiłku nasz organizm wydziela pot, który ma za zadanie ochłodzić rozgrzaną skórę oraz przywrócić jej optymalny komfort termiczny. Zbyt duża ilość wilgoci na skórze może być jednak niebezpieczna i prowadzić bezpośrednio do wyziębienia oraz przewiania. Z tego powodu producenci odzieży do biegania stworzyli specjalne materiały, które pochłaniają i odprowadzają na zewnątrz nadmiar wilgoci oraz posiadają dodatkowe, cenne właściwości termoregulacyjne. Z takich syntetycznych włókien wytwarzane są idealne spodnie do biegania.

Aby zdrowo i wygodnie uprawiać aktywność fizyczną, nie należy ubierać się w odzież bawełnianą. Wynika to z bardzo prostego powodu - bawełna nasiąka wilgocią i nie jest w stanie skutecznie odprowadzić na zewnątrz jej nadmiaru. W efekcie wykonane z niej ubrania stają się ciężkie, wilgotne i nieprzyjemne w kontakcie ze skórą. Taka odzież naraża nas na przewianie, dyskomfort oraz bolesne otarcia skóry. Problemów tych nie ma natomiast w przypadku odzieży syntetycznej - najlepszym wyborem będą więc obcisłe spodnie do biegania wykonane z poliestru, poliamidu lub innych syntetycznych włókien z dodatkiem elastanu.

 21 01 176 Jakie spodnie do biegania sprawdza sie najlepi ej

Obcisłe spodnie do biegania - najlepszy wybór dla miłośników joggingu

Spodnie do biegania występują głównie w wersji obcisłej, ściśle przylegającej do ciała. Wynika to z bardzo prostego powodu - odzież posiadająca właściwości termoregulacyjne musi dobrze przylegać do skóry, aby możliwe było wchłanianie przez nią nadmiaru wilgoci oraz regulowanie temperatury ciała. Z tego powodu zarówno koszulki, jak i spodnie do biegania powinny stanowić pierwszą, najbliższą skórze warstwę stroju biegacza. Obcisłe spodnie do biegania muszą zostać zakupione w odpowiednim rozmiarze, nie mogą być ani zbyt luźne, ani zbyt obcisłe. Pozwoli to na prawidłowe ich dopasowanie się do sylwetki oraz zagwarantuje zachowanie właściwości termoregulacyjnych.

Obcisłe spodnie do biegania występują w wersji na cieplejsze dni oraz zimowej. Zwykłe, obcisłe spodnie do biegania to najczęściej sportowe legginsy, które doskonale sprawdzą się na treningi w okresie od wiosny do jesieni. Te drugie natomiast wyposażone są w dodatkową, wewnętrzną warstwę ocieplenia, której zadaniem jest utrzymanie skóry w przyjemnym komforcie cieplnym oraz zapobieganie wychłodzeniu nóg w trakcie treningów na świeżym powietrzu. Praktycznym dodatkiem do zimowych spodni do biegania są zintegrowane szelki, które pełnią dwojaką funkcję - zapobiegają zsuwaniu się spodni podczas treningów oraz chronią dolną część pleców przed wychłodzeniem.

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

  • Napisany przez Michał, 17/02/2021 10:24am (2 miesiące temu)

    Od spodni ważniejsze są według mnie jednak buty, bo chronią nogę i są w stanie obniżyć ryzyko pojawienia się jakiejś kontuzji. Sam przez złe buty uszkodziłem w zeszłym roku stopę, ale na szczęście pomógł mi skutecznie ortopeda Adrian Stępiński z Poznania. :)

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy