Zaloguj się:

lub  
 
 

Jaka czołówka do biegania? 4 latarki do biegania!

 

opublikowano: 27/08/2019

Natłok codziennej pracy i obowiązków to często jeden z głównych „hamulcowych” regularnego biegania. Najmocniej problem ten objawia się jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy krótkie dni dodatkowo utrudniają wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu. Sposobem na częściowe rozwiązanie tego problemu jest skorzystanie z latarki czołówki, która pozwoli oświetlić drogę oraz zwiększy bezpieczeństwo podczas treningu nocą. A jaki model kupić?

 jaka czolowka do biegania 4 latarki do biegania

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: blas

Najlepsza latarka czołowa – którą wybrać?

Każda biegaczka zna ten problem – trening z braku czasu rozpoczęty w ostatnich promieniach słońca i kończony po zmroku. A to w połączeniu z kiepskim oświetleniem i nierównym podłożem jedna z najczęstszych przyczyn kontuzji i wypadków. Aby tego uniknąć, koniecznie trzeba nabyć własne źródło światła – najlepiej w formie latarki czołowej. W porównaniu z ręcznymi modelami jest ona dużo wygodniejsza i oświetla dokładnie to miejsce, w które patrzymy. Co jednak jasne, obecnie na rynku dostępnych jest wiele czołówek, które różnią się parametrami. Na które z nich koniecznie zwracać uwagę?

  • Moc światła – jest podawana w lumenach i decyduje o stopniu oświetlenia przestrzeni. W przypadku biegaczy przyjmuje się, że wystarczającą wartością jest około 100-200 lumenów.
  • Rodzaj zasilania – powinien być jak najbardziej wydajny i pozwalać na łatwe doładowanie lub wymianę baterii.
  • Sposób mocowania – wpływa na komfort treningu. Paski mocujące powinny być też proste w regulacji.
  • Masa i rozmiary – najcięższe czołówki mogą być niezbyt wygodne i ciążyć na głowie.
  • Poziom zabezpieczeń – optymalnym wyborem jest latarka czołowa wodoszczelna i dopuszczająca upadki z wysokości 1 metra.
  • Funkcje dodatkowe – takie jak sygnał SOS czy stroboskop mogą się przydać w sytuacji zagrożenia.
  • Łatwość obsługi – ma olbrzymie znaczenie dla wygody użytkownika i najlepiej, jeśli służy do niej jeden przycisk wielofunkcyjny.

Spory wpływ na ostateczną decyzję o zakupie latarki do biegania ma też oczywiście charakter prowadzonych treningów. Przykładowo jeśli lubisz długie biegi i często korzystasz z nocy, to kluczową rolę będzie odgrywać czas pracy urządzenia. Z kolei w przypadku krótkich przebieżek o zachodzie słońca optymalna będzie jak najlżejsza czołówka noszona bardziej „na wszelki wypadek”.

4 pomysły na czołówkę do biegania

A jakie konkretnie latarki czołowe LED warto kupić? Wbrew pozorom godnych polecenia opcji jest naprawdę dużo. Spośród nich wybraliśmy cztery, które naszym zdaniem są najciekawsze.

Nitecore NU10

Pierwszą i najtańszą z prezentowanych przez nas latarek jest Nitecore NU10. Wyróżnia się ona bardzo niewielkimi rozmiarami oraz przyzwoitymi parametrami. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu i wyposażeniu w diody LED ta lampa do biegania może wytworzyć światło o jasności nawet 160 lumenów. Dodatkowo pozwala także na wysyłanie sygnałów SOS. Jej masa wynosi zaledwie 65 gramów, a obudowa jest zabezpieczona w stopniu IPX8.

Olight H1 Nova

Nieco droższą i z pewnością bardzo ciekawą opcją dla biegaczek będzie też latarka czołowa LED Olight H1 Nova. Wyróżnia się ona mocą maksymalną 500 lumenów i zasięgiem 66 metrów, a jej zasilanie może być realizowane z baterii lub akumulatorów. Ta czołówka do biegania może działać w jednym pięciu trybów pracy, posiada też przydatne funkcje stroboskopu i wzywania pomocy. Wart uwagi jest też fakt, że omawiane urządzenie może być też przytroczone do czapki czy odzieży za pomocą specjalnego klipsa.

Fenix HL60R

Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem dla lubiących bieganie kobiet będzie Fenix HL60R. Model ten to klasyczna mocna latarka czołowa, która oferuje do 950 lumenów strumienia światła. Jej skuteczny zasięg to z kolei 113 metrów, a maksymalny czas pracy przy minimalnej mocy – 100 godzin. Jej sporą zaletą jest łatwy system obsługi oraz solidne mocowanie na dwóch paskach wokół i na głowie. Jako że jest to latarka czołowa na akumulator, to można ją ładować poprzez USB. Na koniec warto też dodać, że model ten został zabezpieczony przed pyłem i wodą na poziomie IPX8.

Olight H2R Nova Fenix HL60R

Nasz ostatni pomysł na biegówkę to latarka czołowa z akumulatorem Olight H2R Nova. Jej największą zaletą jest wielofunkcyjność, gdyż może być ona także wykorzystana jako latarka kątowa. Do różnych zastosowań predysponuje ją też wysoka moc światła, sięgająca 2300 lumenów. Co ważne, dzięki solidnemu zasilaniu w pośrednim trybie pracy 140 lumenów może ona pracować nawet do 10 godzin. Podobnie jak każda dobra latarka czołowa, także i Olight H2R Nova ma możliwość wysyłania sygnałów SOS, a jej obudowa jest wytrzymała i wodoszczelna.

Jak widać, wszystkie cztery przedstawione przez nas latarki czołowe do biegania mają swoje zalety i z pewnością poradzą sobie w przypadku mniej lub bardziej wymagających treningów. Szukając rozwiązań dla siebie, trzeba jednak pamiętać, by zawsze najpierw zapoznać się z większą liczbą produktów – czego dokonać można w profesjonalnych sklepach z latarkami. Działanie takie zdecydowanie ułatwi dokonanie naprawdę świadomego i dobrego wyboru czołówki!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy