Zaloguj się:

lub  
 
 

Cukrzyca – charakterystyka choroby i metody jej leczenia

 

opublikowano: 19/01/2021

Cukrzyca to problem zdrowotny, dotykający coraz więcej osób, także dzieci i młodzież. W wielu przypadkach wynika z niewłaściwego trybu życia i nieodpowiedniej diety, jednak może mieć też podłoże genetyczne. Czym jest cukrzyca i jakie metody jej leczenia daje współczesna medycyna?

cukrzyca

Czym jest cukrzyca? Charakterystyka choroby

Cukrzyca typu I to choroba o podłożu autoimmunologicznym. Organizm niszczy własne komórki trzustki, które są odpowiedzialne za produkcję insuliny. To powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi, w następstwie czego dochodzi do hiperglikemii. Z kolei cukrzyca typu II ma podłoże metaboliczne. Wprawdzie organizm jest w stanie wytwarzać insulinę, jednak nie przyswaja jej prawidłowo. Insulinooporność prowadzi do hiperglikemii czyli nadmiernie dużego poziomu cukru we krwi. Źródło: https://wylecz.to/cukrzyca/.

Jakie typy cukrzycy wyróżniamy?

Na cukrzycę typu I w Polsce choruje około 180 tysięcy osób. To niewielka liczba w stosunku do 2 milionów pacjentów, na co dzień zmagających się z cukrzycą typu II – dotyczy ona 90% diabetyków. Lekarze wyróżniają również cukrzycę ciążową oraz cukrzycę wtórną. Cukrzyca typu II to wynik nieprawidłowej diety, braku ruchu i otyłości. Czynnikami ryzyka jest również podeszły wiek, choroby serca czy przebyta cukrzyca ciążowa. 

Najpopularniejsze objawy cukrzycy

Cukrzyca typu I daje na tyle silne objawy, że chory na pewno zorientuje się, że z jego organizmem coś się dzieje. Pierwszym i trudnym do przeoczenia objawem jest nagła utrata wagi. Natomiast w przypadku cukrzycy typu II tak nie jest. Choroba może rozwijać się w ukryciu, nie dając wyraźnych objawów nawet przez kilka kolejnych lat. Objawy i nasilenie cukrzycy typu II nie są na tyle nasilone, aby bez problemu je rozpoznać. Dlatego z pomocą przychodzi proste badanie diagnostyczne – pomiar cukru we krwi. Spośród najczęściej występujących objawów wymienić można senność i zmęczenie, ale także bóle mięśni, uczucie suchości w ustach i ciągłe pragnienie. U niektórych pacjentów mogą dodatkowo pojawić się problemy skórne, związane z jej przesuszeniem, łuszczeniem, wolniejszym gojeniem ran czy powstającymi przebarwieniami. Wynika to ze słabszego funkcjonowania układu krwionośnego lub też nieodpowiedniego nawodnienia organizmu. Pojawić też się może infekcja układu moczowego czy choroby oczu. 

Możliwości leczenia cukrzycy

Jedną z podstawowych form leczenia tej coraz powszechniejszej choroby jest insulinoterapia. Może ona odbywać się za pośrednictwem pena lub pompy insulinowej, jak ma to miejsce w przebiegu leczenia cukrzycy typu I. Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą typu II mogą skorzystać zarówno ze zdrowej diety, choć w wielu przypadkach nie będzie ona wystarczająca. Należy wspomóc się lekami doustnymi. Warto pamiętać, że cukrzyca jako taka jest chorobą nieuleczalną, z którą można jednak normalnie funkcjonować. Kluczowe jest zachowanie prawidłowej diety i kontrola poziomu cukru we krwi. 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie dodał komentarza

Kanał RSS komentarzy na tej stronie | Kanał RSS dla wszystkich komentarzy